Strona główna       Galeria       Praga       Hradczany       Stare Miasto       Nowe Miasto       Mala Strana       Inne atrakcjePRAGA Wyszehrad (Vysehrad)


Wyszehrad, czyli "zamek na wysokości", to wzgórze na prawym brzegu Wełtawy górujące nad Nowym Miastem. Według legendy, to pierwsza siedziba władców Czech. To tu księżniczka Libusza miała przepowiedzieć przyszłą wielkość Pragi. Jednak według archeologów Wyszehrad jest młodszy od Hradczan, pierwsze ślady zamku pochodzą z wieku X. Król Wratysław II uczynił z zamku wyszehradzkiego swoją główną siedzibę i to on ufundował bazylikę św. św. Piotra i Pawła oraz rotundę św. Marcina. Na Wyszehradzie zaczynała się Droga Królewska, którą poprzez Nowe Miasto, Stare Miasto, most Karola i Małą Stranę, przemierzali władcy w drodze na Hradczany, gdzie odbywały się koronacje.
Po wojnach husyckich większość wyszehradzkich budowli uległa zniszczeniu i miasto podupadło. W XVII wieku na Wyszehradzie utworzono garnizon, w XIX wieku odnowiono kościoły, a na wzgórzu powstał park miejski otoczony resztkami fotyfikacji.
My, czyli ja i oczywiście Asia, kiedy po raz pierwszy ujrzeliśmy Wyszehrad i przespacerowaliśmy się wzdłuż chyba setek kwitnących krzaków bzu, zobaczyliśmy płynącą leniwie w dole Wełtawę i wspaniałą panoramę Pragi, zachwyceni spokojem i ciszą, których tak bardzo brakowało nam w innych częściach Pragi, to mimo uporczywie siąpiącego deszczu, chyba zakochaliśmy się w tym miejscu. Wróciliśmy tam jeszcze raz, za kilka dni... A wtedy Wyszehrad, jakby w podzięce, podarował nam cudowną, słoneczną pogodę. I jak tu nie kochać Wyszehradu? ;-)

Warte zobaczenia na Wyszehradzie:

  • Bazylika św. św. Piotra i Pawła (fot.)
  • Stary cmentarz wyszehradzki (fot.)
  • Rotunda św. Marcina (fot.)
  • Panorama Pragi z platformy widokowej (fot.)
Bazylika św. św. Piotra i Pawła
Wzniesiona w XI wieku przez króla Wratysława II, wielokrotnie rozbudowywana, ostatecznie, po ostatniej przebudowie w roku 1885, ma charakter neogotycki. Bliźniacze wieże dodano w roku 1902. W bazylice znajduje się relikwiarz św. Longina.
Wstęp do kościoła jest bezpłatny.


Cmentarz wyszehradzki
Założony w roku 1869, miejsce spoczynku wielu znanych Czechów, między innymi groby Bedricha Smetany i Antonina Dworaka. We wschodniej części znajduje się Panteon, wielki grobowiec zbudowany w roku 1890 dla najbardziej zasłużonych Czechów.


Rotunda św. Marcina
Najstarsza budowla romańska w Pradze zbudowana pod koniec XI wieku, odrestaurowana w roku 1878.


06.2008Na podstawie przewodnika Praga, wyd. Wiedza i Życie 2006 oraz stron internetowych: Wikipedia oraz http://pinezka.strefa.pl (strona już nie istnieje).

Wyszehrad z mostu Legii

Wyszehrad z mostu Legii


Bazylika

Wieże bazyliki


Wiosna na Wyszehradzie

Wiosna na Wyszehradzie


Ruiny Łaźni Libuszy

Ruiny Łaźni Libuszy


Wyszehrad od strony Wełtawy

Wyszehrad od strony Wełtawy

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Canon PowerShot A85
Wyszehrad w Wikipedii