Strona główna       Galeria       Praga       Hradczany       Stare Miasto       Nowe Miasto       Wyszehrad       Mała StranaPRAGA Inne atrakcje


Praga to nie tylko wydeptane turystyczne ścieżki szlakami praskich zabytków, Praga ma też do zaofiarowania wiele innych atrakcji. Asia i ja, po odwiedzeniu wszystkich tradycyjnie odwiedzanych miejsc w Pradze, wybraliśmy się jeszcze tam:


  • Praskie ZOO
  • Pałac i park Troja (fot.)
  • Letenske sady
  • Fontanna Krizikova (fot.)
  • Rejsy po Wełtawie

Praskie ZOO
ZOO położone jest na skalistym wzgórzu na prawym brzegu Wełtawy w dzielnicy Troja. Główne wejście przy ulicy U trojskeho zamku 3. ZOO zostało założone w roku 1931 i ma obecnie 58 hektarów powierzchni. Ciekawostką jest wyciąg krzesełkowy, którym wjeżdżamy z dolnej części ogrodu na wyższy poziom. W ogrodzie żyje ponad 2500 zwierząt z 500 gatunków, w tym 50 gatunków bardzo rzadkich (aligator chiński, panda mała, tygrys syberyjski, tygrys sumatrzański, lemur, koń Przewalskiego).
Dojazd do ZOO - linią metra C do stacji Nadrazi Holesovice, a następnie autobusem linii 112 na końcowy przystanek obok głównego wejścia.
Wejście do ZOO jest płatne.


Pałac i park Troja
Położony naprzeciwko głównego wejścia do ZOO, przy ulicy U trojskeho zamku 1. Pałac Troja został zbudowany w wieku XVII dla hrabiego Sternberga. Wzorowany jest na klasycznej wilii włoskiej, a ogród ma układ francuski. W ogrodach ciekawostką jest roślinny labirynt.
Wejście do pałacu jest płatne, a do ogrodu wstęp jest wolny.


Letenske sady
Rozległy płaskowyż naprzeciw Josefova, od połowy XIX wieku park. Z daleka widoczny jest gigantyczny metronom (fot.), ustawiony w roku 1991 w miejscu potężnego pomnika Stalina. Wartym zobaczenia jest też neobarokowy Pawilon Hanawsky wzniesiony na Wystawę Jubileuszową w roku 1891.


Fontanna Krizikova
Fontanna została wybudowana z okazji Wystawy Jubileuszowej w roku 1891. Instalacja wodna ma ponad 3000 dysz i zasilana jest przez 50 pomp. Efekty świetle uzyskuje się dzięki 1248 podwodnym reflektorom różnych barw. Basen ma wymiary 25x45 metrów. Muzykę słyszymy dzięki ponad 50 głośnikom, a całością pokazu steruje komputer.
Pokazy odbywają się w godzinach 20, 21, 22, 23. My byliśmy na pokazie o godzinie 20, a tłem muzycznym była muzyka Vangelisa do filmu "1492".
Dojazd do fontanny Krizikovej - linią metra C do stacji Nadrazi holesovice, a następnie tramwajem do ulicy U vystaviste 1.
Pokazy fontanny Krizikovej są płatne.


Rejsy po Wełtawie
Po Wełtawie kursuje bardzo wiele statków kilku różnych firm, m.in.: Evropska Vodni Doprava czy Prazska Paroplavebni Spolecnost. Przewoźnicy dysponują wieloma statkami o różnej wielkości, a rejsy odbywają się na różnych trasach i trwają od 50 minut nawet do kilku godzin.
Asia i ja skusiliśmy się na dwa rejsy: pierwszy z przystani na wyspie Kampa w kierunku wyspy Stvanice, a drugi z przystani Rasinovo nabrezi, stateczkiem o swojskiej nazwie Odra, w kierunku Wyszehradu.


Ceny biletów (stan z maja 2008 r.) -
  • Wstęp do ZOO - 150 CZK
    Bilet na wyciąg krzesełkowy - 15 CZK
  • Fontanna Krizikova - 200 CZK
  • Rejsy po Wełtawie - w zależności od długości rejsu, my zapłaciliśmy po 190 i 200 CZK

06.2008Na podstawie przewodnika Praga, wyd. Wiedza i Życie 2006 oraz stron internetowych: Wikipedia oraz http://pinezka.strefa.pl (strona już nie istnieje).

Labirynt w parku Troja

Labirynt w parku Troja


Panorama z Letenskich sadów

Panorama z Letenskich sadów


Panorama z Letenskich sadów

Panorama z Letenskich sadów


Panorama z Letenskich sadów

Panorama z Letenskich sadów

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Canon PowerShot A85
Praskie ZOO
Fontanna Krizikova
Rejsy po Wełtawie