Strona główna       Galeria       Praga       Stare Miasto       Mala Strana       Nowe Miasto       Wyszehrad       Inne atrakcjePRAGA Hradczany (Hradčany)


Wiecznie zatłoczona, "królewska" dzielnica Pragi, której początek sięga XIV wieku, położona na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy. Kiedyś odrębne miasto (do 1784 roku). Zamek Praski przez wieki był oficjalną rezydencją władców Czech, od roku 1918 był siedzibą prezydenta Czechosławacji, a obecnie mieści się tu kancelaria prezydenta Republiki Czeskiej.
Główne wejście do Zamku mieści się od strony placu Hradczańskiego, gdzie o godzinie 12 odbywa się uroczysta zmiana warty. Przy wejściach do zamkowego kompleksu stoją wartownicze budki, a wartownicy są wciąż obfotografowywani przez turystów, co znoszą jednak bez mrugnięcia oka ;-)
Z pierwszego dziedzińca poprzez Bramę Macieja przechodzimy na drugi dziedziniec z barokową fontanną pośrodku. Po wejściu na trzeci dziedziniec przed nami wyrasta nagle monumentalna katedra św. Wita. Warto zerknąć do góry, aby podziwiać witraż Stworzenie świata o powierzchni 100 m2 złożony z ponad 27000 kawałków.
Trzeci dziedziniec stanowi centrum całego kompleksu Zamku Praskiego: to tu oprócz katedry możemy podziwiać wspaniałe zabytki - Pałac Królewski, bazylikę i klasztor św. Jerzego czy Złotą Uliczkę.

Najciekawsze hradczańskie zabytki:

 • Zamek Praski, a w nim:
  • Pałac Królewski
  • Katedra św. Wita (fot.)
  • Bazylika i klasztor św. Jerzego (fot.)
  • Złota Uliczka z wieżą Daliborką (fot.)
  • Wieża Prochowa
 • Klasztor na Strahowie (fot.)
 • Pałac Arcybiskupi (fot.)
 • Loreta (fot.)
 • Pałac Sternbergów
 • Pałac Schwarzenbergów (fot.)
Nas urzekły jeszcze wspaniałe ogrody: Ogród Królewski ((fot.)) i Ogrody Południowe (fot.) oraz niezwykle urokliwa i cicha (bo omijana przez turystów) uliczka Nowy Świat (fot.).

Katedra św. Wita
Katedra ma 120 metrów długości, 60 szerokości i 33 metry wysokości. Jej budowa rozpoczęła się w roku 1344, a ukończoną ją dopiero w XX wieku, czyli trwała ponad 600 lat! Położona na trzecim dziedzińcu Zamku Praskiego gotycka budowla zawiera oprócz wspaniałych dzieł sztuki (gotyckie nagrobki królów, barokowy nagrobek św. Jana Nepomucena, wykonany ze srebra w roku 1736, także regalia królów czeskich. W krypcie znajdują się groby władców Czech. Zwiedzając katedrę warto zwrócić uwagę na szereg bocznych kaplic, w których znajdują się m.in. relikwie świętych. Najsłynniejszą z nich jest kaplica św. Wacława wybudowana w miejscu grobu świętego. Ściany kaplicy pokrywają freski ze scenami z Biblii i Żywotów Świętych, a także gładzone kamienie szlachetne. Wysoko w górze możemy podziwiać piękne witraże.
Po prawie 300 kamiennych, wąskich schodkach możemy wejść na wieżę katedry. Wejście jest dość uciążliwe, ale widok z wieży całkowicie zrekompensuje nam trud włożony we wspinaczkę (a Asia nie chciała wejść :-( )     (fot.).
Zwiedzanie katedry, jak również wejście na wieżę, jest bezpłatne.


Złota Uliczka
Mała, wąska uliczka zabudowana szeregiem malutkich domków. Kolorowe, pastelowe domki przytulone do zamkowych murów powstały pod koniec XVI wieku. Domki są malutkie, bo są to po prostu obudowane wnęki w murach obronnych, które dekretem cesarza Rudolfa II zostały przyznane strzelcom ze straży zamkowej. Nazwę zawdzięcza złotnikom mieszkającym tu w XVII wieku. Mieszkało tu niegdyś wielu sławnych ludzi m.in.: laureat literackiej Nagrody Nobla Jaroslav Seifert oraz Franz Kafka (w domku pod numerem 22). Z uliczką wiąże się też wiele legend. Jest taka, która mówi, że to właśnie tutaj prace nad "kamieniem filozoficznym" prowadzili alchemicy Rudolfa II. Niestety, nie udało się... ;-) Poprzez domek nr 20 można wejść do wieży Daliborki. Uliczka jest naprawdę urocza, niestety zawsze zatłoczona...
Wstęp na Złotą Uliczkę jest płatny (po godzinie 18 wstęp jest bezpłatny).


Bazylika św. Jerzego
Bazylika św. Jerzego jest starsza od katedry św. Wita, powstała bowiem w X wieku. To najlepiej zachowana budowla romańska w Pradze. W bazylice pochowana jest św. Ludmiła, czeska męczennica uduszona podczas modlitwy na rozkaz swojej synowej. W kościele, w prostym drewnianym nagrobku, pochowany jest także książę Wratysław, który wzniósł bazylikę.


Ogrody Królewskie
Ogrody powstały w roku 1535 dla Ferdynanda I. Rosną tu piękne azalie, magnolie, kasztanowce i tulipany, które tu właśnie po raz pierwszy pojawiły się w Europie, przywiezione z Turcji przez ambasadora Ferdynanda I. Kiedy tam byliśmy trawniki były pokryte tysiącami kwitnących stokrotek, które tworzyły prawdziwe, białe kobierce.
W ogrodach możemy podziwiać Belweder, ładny pałacyk zbudowany przez Ferdynanda I dla swojej żony Anny Jagiellonki. Przed pałacem stoi Śpiewająca Fontanna, która nazwę zawdzięcza dźwiękom, jakie wydają krople wody przelewające się przez fontannę.
Do Ogrodów Królewskich wchodzimy z drugiego dziedzińca Zamku Praskiego. My zaraz po wyjściu z dziedzińca skręciliśmy najpierw w prawo, na małą, wąską i dość stromą ścieżkę prowadzącą na dół dawnej fosy, zwanej Fosą Jelenia. Po spacerze dnem fosy (zielono, cicho, spokojnie...) znów wspinamy się wąską ścieżką do właściwych ogrodów. Wielobarwne kwiaty na drzewach i krzewach, tulipany i stokrotki na trwanikach, ładna fontanna i cisza zaledwie o krok od zatłoczonych dziedzińców Zamku, pozwoliły nam odetchnąć przez dłuższą chwilę od zgiełku miasta.
Wstęp do Ogrodów Królewskich jest bezpłatny.


Ogrody Południowe
Powstałe w wyniku połączenia kliku ogrodów, zajmują długi i wąski teren poniżej Zamku. Najstarszy z ogrodów, Ogród Rajski, powstał w roku 1562. Z ogrodów rozciągają się wspaniałe widoki na Pragę.
Wstęp do Ogrodów Południowych jest bezpłatny.


Loreta
Loreta powstała w roku 1629, a jej fundatorką była baronowa Katerina Lobkovic. To kompleks barokowych budynków sakralnych, którego centralnym punktem jest kopia domku Marii Panny, w którym archanioł Gabriel zwiastował Marii narodziny Chrystusa.
Wstęp do Lorety jest płatny.


Uliczka Nowy Świat
Urocza, cicha uliczka na Hradczanach pomijana przez większość turystów zwiedzających hradczańskie wzgórze. Pierwsze domy powstały tu w XIV wieku, a zamieszkiwali je rzemieślnicy pracujący przy budowie zamku. W domu pod numerem 1 mieszkał podobno nadworny astronom Rudolfa II, słynny Tycho Brache, a w domu oznaczonym numerem 25 urodził się w roku 1857 wielki czeski skrzypek Frantisek Ondricek.


Ceny wstępu do niektórych obiektów na Hradczanach (stan z maja 2008 r.) -
 • Duża trasa (Pałac Królewski, klasztor św. Jerzego, Złota Uliczka, Galeria Zamku Praskiego, Bazylika św. Jerzego, Wieża Prochowa) - 350 CZK
 • Mała trasa (wystawa historii Pałacu Królewskiego, Złota Uliczka, Bazylika św. Jerzego) - 250 CZK
 • Wieża Prochowa - 50 CZK
 • Loreta - 110 CZK
 • Klasztor na Strahowie - 70 CZK

Bilety do nabycia w biurach Informacji Turystycznej.
06.2008Na podstawie przewodnika Praga, wyd. Wiedza i Życie 2006 oraz stron internetowych: Wikipedia oraz http://pinezka.strefa.pl (strona już nie istnieje).

Hradczany

Hradczany


Bazylika św. Jerzego

Bazylika św. Jerzego


Złota Uliczka

Złota Uliczka


Wiosna na Hradczanach

Wiosna na Hradczanach


Loreta

Loreta


Klasztor na Strahowie

Klasztor na Strahowie


Hradczany

Hradczany


Ogrody Południowe

Ogrody Południowe


Hradczany z Wyszehradu

Hradczany z Wyszehradu

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Canon PowerShot A85
Hradczany w Wikipedii
Oficjalna strona katedry św. Wita
Zamek Praski
Katedra św. Wita