Strona główna       Galeria       Praga       Hradczany       Mala Strana       Nowe Miasto       Wyszehrad       Inne atrakcjePRAGA Stare Miasto (Staré Město)


Rynek Nowego Miasta, serce Pragi, po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w roku 1091. Wokół placu powstawały kościoły i kamienice, tworząc nieregularną sieć ulic, więc powstały jako plac targowy, z czasem przekształcił się w prawdziwe centrum miasta. Rynek ze swoimi pięknymi zabytkami (otaczają go kilkusetletnie, głównie barokowe kamienice) zaliczany jest do najładniejszych miejsc w Pradze. Osada otrzymała prawa miejskie w XIII wieku, a w roku 1784 została włączona do Pragi.
Stare Miasto to prawdziwa perełka Pragi, niestety, po kilku godzinach spędzonych na przepychaniu się poprzez tłum turystów, traci nieco swój urok. My po dwóch dniach staraliśmy się omijać dużym łukiem zarówno sam Rynek, jak i piękną ulicę Karlovą i wreszcie sam most Karola, na drugi brzeg Wełtawy przechodząc przez sąsiednie mosty, Manesa i Legii.

Najciekawsze obiekty Starego Miasta:

 • Rynek Starego Miasta
  • Ratusz Staromiejski (fot.)
  • Kościół Marii Panny przed Tynem (fot.)
  • Kościół św. Mikołaja (fot.)
  • Pałac Kińskich (fot.)
  • Pomnik Jana Husa (fot.)
 • Most Karola (fot.)
 • Brama Prochowa (fot.)
 • Dom Miejski
 • Kościół św. Marcina w Murze
 • Kaplica Betlejemska
 • Pałac Clam-Gallasów
 • Klementinum

Ratusz Staromiejski
Wzniesiony w roku 1338 po uzyskaniu zgody króla Jana Luksemburskiego na powołanie rady miejskiej. Ratusz składa się właściwie z kilku budynków: gotyckich i renesansowych kamienic. Z wieży o wysokości 69,5 m (dostępnej dla turystów, można wjechać windą) rozciąga się wspaniały widok na całe miasto (fot.) (fot.).
Prawdziwą ozdobą Ratusza jest zegar Orloj (fot.). Zegar znajdujący się na południowej ścianie Ratusza jest najstarszym tego typu zegarem w Europie, powstał w roku 1410. Jak głosi legenda, rajcy miejscy kazali oślepić mistrza zegarmistrzowskiego, który stworzył zegar, aby już nigdy i nigdzie nie mógł wykonać podobnego dzieła.
Zegar składa się z 3 części:
- animacyjnej z ruchomymi figurkami apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Chciwości, Próżności oraz figurki Turka (symbolu lubieżności). Co godzinę odbywa się przedstawienie: Śmierć pociąga za sznur dzwonka i podnosi zegar piaskowy, Turek kręci głową na znak protestu, w a górnym okienku odbywa się procesja 12 apostołów, czemu przyglądają się Chciwość i przeglądająca się w lustrze Próżność. Z wybiciem kolejnej godziny odzywa się pianie koguta, czemu nieodmiennie towarzyszy aplauz turystów :-)
- astronomicznej, której celem nie było wyznaczanie dokładnego czasu, ale położenia Księżyca i Słońca wobec Ziemi, oczywiście przy średniowiecznym założeniu, że to Ziemia jest centrum wszechświata,
- kalendarzowej z 12 medalionami reprezentującymi znaki zodiaku i 12 medalionami przedstawiającymi sceny z życia na wsi. Po obu stronach są figury anioła z mieczem, berłem i tarczą oraz 3 figury mieszczan. Kalendarium zostało wykonane w roku 1866 przez czeskiego malarza Josefa Manesa.


Kościół Marii Panny przed Tynem
Gotycki kościół, którego budowę rozpoczęto w roku 1365, a jego charakterystyczne wieże ukończono dopiero w roku 1511. We wnętrzu kościoła możemy podziwiać m.in. gotyckie rzeźby Drogi Krzyżowej, cynową chrzcielnicę z roku 1414 i XV-wieczną ambonę. W kościele, w marmurowym nagrobku, pochowano nadwornego astronoma Rudolfa II, Duńczyka Tycho Brache.
Wejście do kościoła jest bezpłatne.
Kościół Marii Panny przed Tynem nocą (fot.)


Kościół św. Mikołaja
Obecny kościół został ukończony w roku 1735. Wnętrze pięknej kopuły pokrywają freski z przedstawieniami z życia św. Mikołaja i św. Benedykta. W nawie głównej wisi ogromny żyrandol w kształcie korony (fot.).
Wejście do kościoła jest bezpłatne.


Pomnik Jana Husa
Pomnik, wykonany przez Ladislava Salouna, odsłonięto w roku 1915, w pięćsetną rocznicę śmierci Husa, czeskiego reformatora religijnego i bohatera narodowego. Na soborze w Konstancji, w roku 1415, został on uznany za heretyka i spalony na stosie.
Pomnik składa się z dwóch grup: jedna, to zwycięscy wojownicy husyccy, druga, to protenstaci skazani 200 lat później na wygnanie, a także z postaci młodej matki sybolizującej odrodzenie narodowe. Nad wszystkim dominuje figura Husa.


Most Karola
Chyba najbardziej znany i najsłynniejszy zabytek Pragi, ikona tego miasta. Łączy Stare Miasto z Małą Straną. Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości, wsparty jest na 16 filarach. Z obu stron jest zamknięty okazałymi bramami, w których znajdują się galerie widokowe. Budowę mostu rozpoczęto w roku 1357 na polecenie Karola IV. Na moście znajduje się ponad 30 zespołów figuralnych przedstawiających świętych, które powstały głównie w okresie baroku. Najpopularniejszą wśród turystów jest figura św. Jana Nepomucena (na środku mostu, po prawej stronie idąc od Starego Miasta), którego, jeśli wierzyć legendom, właśnie w tym miejscu wrzucono do rzeki z rozkazu króla Wacława IV. Podobno dotknięcie figury świętego zapewnia szczęście, a sądząc po wypolerowaniu płaskorzeźby, wierzy w to mnóstwo ludzi ;-)
Z mostu Karola rozciąga się piękny widok na Hradczany, które zwłaszcza wieczorem, po oświetleniu, robią duże wrażenie.
Hradczany wieczorową porą z mostu Karola (fot.)
Most Karola jest wiecznie zatłoczony i choć piękny, traci swój urok, gdy po raz kolejny trzeba przepychać się w morzu ludzi. My znaleźliśmy sobie miejsce, skąd most był doskonale widoczny i można było podziwiać jego piękno bez potrzeby irytujących przepychanek. Po zejściu z mostu na Małą Stranę skręcaliśmy w ulicę Na Kampę, a na jej końcu w małą uliczkę prowadzącą nad brzeg Wełtawy i już po chwili mieliśmy most Karola w pełnej krasie :-) (fot.)
Hradczany z mostu Manesa (fot.)


Ceny biletów do niektórych obiektów na Starym Mieście (stan z maja 2008 r.) -
 • Wieże Mostowe - 50 CZK
 • Wieża Ratusza - 60 CZK

06.2008Na podstawie przewodnika Praga, wyd. Wiedza i Życie 2006 oraz stron internetowych: Wikipedia oraz http://pinezka.strefa.pl (strona już nie istnieje).

Rynek Staromiejski z wieży Ratusza

Rynek Staromiejski z wieży Ratusza


Most Karola

Most Karola


Kościół Marii Panny przed Tynem

Kościół Marii Panny przed Tynem


Brama Prochowa z wieży Ratusza

Brama Prochowa z wieży Ratusza


Most Karola

Most Karola


Hradczany z wieży Ratusza

Hradczany z wieży Ratusza


Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Canon PowerShot A85
Stare Miasto w Wikipedii
Historia mostu Karola