Strona główna       Galeria       Praga       Hradczany       Stare Miasto       Nowe Miasto       Wyszehrad       Inne atrakcjePRAGA Mała Strana (Malá Strana)


Do 1784 roku samodzielne miasto położone u stóp Zamku Praskiego. To dzielnica pięknych kamienic, pałaców, kościołów, cudownych cichych ogrodów, ukrywających się czasami za wysokimi murami, uliczek biegnących często pod górę po zboczach wzgórza hradczańskiego i wzgórza Petrin i wielu malowniczych, pustych zaułków. Tu także mają siedziby amabasady wielu krajów, w tym także polska. To także dzielnica niezliczonej liczby knajpek, kawiarni, sklepów...
Za te przepiękne parki i ciche uliczki bardzo polubiliśmy z Asią Małą Stranę, to chyba nasza ulubiona praska dzielnica :-)

Najciekawsze miejsca na Małej Stranie:

 • Kościół św. Mikołaja (fot.)
 • Kościół św. Tomasza
 • Pałac i ogród Wallensteina (fot.)
 • Wyspa Kampa (fot.)
 • Park Vojana (fot.)
 • Kościół Marii Panny pod Łańcuchem
 • Wzgórze Petrin
  • Wieża widokowa (fot.)
  • Zwierciadlany labirynt
  • Mur Głodowy
  • Kolejka na wzgórze Petrin
  • Park Petrin

Kościół św. Mikołaja
Barokowy kościół zbudowany w latach 1704-1755 położony w samym środku placu Małostrańskiego i dzielący go na dwie części. Bogactwo kościoła zrobiło na nas ogromne wrażenie, barokowy przepych wprost oślepiał (fot.). Warto zwrócić uwagę na -
- barokowe organy z roku 1746, na których w roku 1787 grał sam Mozart,
- ambonę z roku 1765,
- posągi ojców kościoła, czyli figury wielkich nauczycieli kościoła. Jeden z nich, św. Cyryl, przeszywa diabła pastorałem (fot.),
- freski na 70-metrowej kopule (fot.),
- ołtarz główny z miedzianą figurą św. Mikołaja.
Wstęp do kościoła jest płatny.


Pałac i ogrody Wallensteina
Ogrody Wallensteina znajdują się za murem, wejście od ulicy Leteńskiej pod numerem 10. Pałac jest pierwszym świeckim barokowym budynkiem w Pradze, wzniesiony został w latach 1624-1630 dla Albrechta von Wallensteina, dowódcy wojsk cesarskich, zamordowanego w roku 1634 z rozkazu cesarza Ferdynanda II. Dzisiaj pałac jest siedzibą Senatu Republiki Czeskiej.
Wspaniałe ogrody prawie nie zmieniły się od czasów Wallensteina. W głębi ogrodu znajduje się staw z rzeźbą pośrodku, a po całym ogrodzie przechadzają się oswojone pawie, które bardzo lubią pozować do zdjęć (fot.).
Asi tak spodobał się ogród, że znalazła sobie pustą ławeczkę i kategorycznie odmówiła wyjścia ;-) Przez kilkanaście minut odpoczywaliśmy więc w spokoju zakłócanym jedynie krzykami pawi i warkotem kosiarki do trawy ;-)
Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.


Wyspa Kampa
Kampa to wyspa oddzielona od Małej Strany odnogą Wełtawy, zwaną Czarcim Potokiem (Certovka) (fot.). Nazwa potoku pochodzi z XIX wieku, podobno od pewnej damy zamieszkałej na pobliskim placu Maltańskim, która miała iście diabelski charakter ;-)
Przez całe stulecia wody tego potoku napędzały młyńskie koła, pozostałości trzech z nich możemy dziś podziwiać (fot.). Południową część wyspy zajmuje park z przecudnie pachnącymi krzakami bzu i ładnie utrzymanymi trawnikami, na których w ciepłe dni wypoczywa wiele osób. Ze względu na kwitnący bez musiałem wyciągać Asię z Kampy niemal siłą ;-))
Podczas powodzi w 2002 roku cała wyspa znalazła się pod wodą, a zniszczeniu uległo wiele domów. Na szczęście dziś nie ma już śladów powodzi.


Park Vojana
Park Vojana to cichy zakątek w samym secu Pragi, ukryty za wysokim murem z wejściem od ulicy U luzickeho seminare. Początki parku sięgają XVII wieku, kiedy był to ogród klasztorny zakonu karmelitów bosych. Do dziś przetrwały dwie kaplice wzniesione przez mnichów: kaplica Eliasza, biblijnego proroka uważanego za założyciela zakonu i kaplica św. Teresy, wzniesiona w XVIII wieku, jako wyraz wdzięczności za ocalenie klasztoru podczas okupacji Pragi przez Prusaków..
Kiedy byliśmy tam, w maju, widok setek kwitnących drzew owocowych i kasztanowców robił niesamowite wrażenie.


Wzgórze Petrin
Petrin, to zalesione wzgórze na zachód od Małej Strany. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowiańskiego boga Peruna, któremu składano tu ofiary. Na szczycie wzgórza znajduje się wieża widokowa, która jest miniaturową wersją wieży Eiffla, a którą wybudowano w roku 1891 jako jedną z atrakcji Wystawy Jubileuszowej. Na 60 metrową wieżę można się dostać pokonując 299 schodków, a widok z góry dosłownie zapiera dech (udało mi się namówić Asię na wejście, bardzo marudziła ;-). Podobno w pogodne dni widać stamtąd Śnieżkę.
Inną atrakcją Petrinu jest Zwierciadlany labirynt. Wyłożony krzywymi lustrami, znajduje się w drewnianym pawilonie o kształcie Bramy Spicka, należącej do gotyckich fortyfikacji Wyszehradu. Za wieżą i labiryntem rozciąga się Mur Głodowy wybudowany na zlecenie Karola IV w XIV wieku. Mur wybudowano podobno po to, aby dać pracę bezrobotnym, był więc czymś w rodzaju robót publicznych. Najprawdopodobniej jednak zaczęto budować mur w celach obronnych i aby zaznaczyć południowe granice miasta. Do dziś zachowało się prawie 1200 metrów muru razem ze strzelniczymi blankami.
Na Petrinie znajduje się też obserwatorium astronomiczne zbudowane w roku 1928 oraz kościół św. Wawrzyńca.
Na wzgórze można wjechać kolejką szynowo-linową również oddaną do użytku z okazji Wystawy Jubileuszowej. Początkowo kolejka miała napęd wodny, dopiero w okresie międzywojennym, zmieniony na elektryczny.
My wjechaliśmy na Petrin kolejką, ale zeszliśmy na piechotę, robiąc sobie fantastyczny spacer przepięknym parkiem leżącym na wzgórzu, aż do ulicy Ujezd.
Wjazd kolejką i wejście na wieżę widokową jest płatne.


Ceny biletów do niektórych obiektów na Małej Stranie (stan z maja 2008 r.) -
 • Wjazd kolejką na Petrin - 26 CZK (obowiązują bilety komunikacji miejskiej)
 • Kościół św. Mikołaja - 70 CZK
 • Wejście na wieżę widokową - 60 CZK

06.2008Na podstawie przewodnika Praga, wyd. Wiedza i Życie 2006 oraz stron internetowych: Wikipedia oraz http://pinezka.strefa.pl (strona już nie istnieje).

Czarci Potok

Czarci Potok


Zaułek na Małej Stranie

Zaułek na Małej Stranie


W ogrodach Wallensteina

W ogrodach Wallensteina


Wieża widokowa i kościół św. Wawrzyńca na wzgórzu Petrin

Wieża widokowa i kościół św. Wawrzyńca na wzgórzu Petrin


Hradczany z wieży widokowej na Petrinie

Hradczany z wieży widokowej na Petrinie


Most Karola z wieży widokowej na Petrinie

Most Karola z wieży widokowej na Petrinie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Canon PowerShot A85
Mała Strana w Wikipedii