Strona główna     Galeria zdjęć     
KIedy świeci słońce i jest ciepło prawdziwą przyjemnością może być spacer w cieniu drzew. Można wtedy wybrać się na przykład do Rogowa w województwie łódzkim, do Arboretum SGGW. A po spacerze można jeszcze przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową, której siedziba znajduje się nieopodal arboretum.Rogów Arboretum SGGWArboretum w Rogowie należy do tzw. arboretów leśnych, czyli takich, których działalność jest związana w pewien sposób z leśnictwem. Od początku swojego istnienia podlega pod Wydział Leśny SGGW.
Historia arboretum zaczyna się w 1919 roku, kiedy Minister Rolnictwa i Dóbr Publicznych przekazał Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie część lasów nadleśnictwa Skierniewice do celów naukowych i badawczych. W 1923 roku prof. Edward Chodzicki założył pierwszą powierzchnię doświadczalną, na której posadził daglezję zieloną. Przed II wojną światową posadzono na terenie arboretum około 100 gatunków drzew obcego pochodzenia. Powierzchnia ogrodu wynosiła wtedy 61,58 ha.
Po II wojnie światowej liczba gatunków zmalała do 51 z powodu braku opieki i dwóch bardzo mroźnych zim. W 1947 roku arboretum zaopiekowała się Katedra Botaniki Leśnej Wydziału Leśnego SGGW. Założono nowe poletka doświadczalne, szkółki, zakupiono nowy sprzęt, z arboretum w Kórniku ściągnięto nowe gatunki roślin. W 1951 roku kierownikiem arboretum został inż. Henryk Eder, który zmodernizował arboretum. Sporządzono wówczas mapy geodezyjne, wyznaczono sieć dróg, założono szkółkę, zbudowano zaplecze gospodarcze i szklarnię - mnożarkę. W 1953 roku rozpoczęto budowę alpinarium. Pod budowę ogrodu skalnego wykorzystano 1,5 ha gruntu. Prace nad budową alpinarium trwały do 1960 roku.
W 2005 roku zmodernizowano układ stawów i strumyków w alpinarium, a w 2010 roku część alejek o łącznej długości 2,4 km. Uruchomiono też stronę internetową, elektroniczną bazę danych kolekcji wraz z mapą numeryczną. Rozpoczęto organizację imprez edukacyjnych w na terenie arboretum. Usprawniono infrastrukturę ogrodu o elementy informacyjno-edukacyjne takie jak etykiety, tablice edukacyjne itd.

Arboretum SGGW w Rogowie składa się z kilku części o łącznej powierzchni 53,76 ha  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Są to:
 • Kolekcje roślin drzewiastych
 • Jest to podstawowa i największa kolekcja roślin w arboretum. Obejmuje drzewa, krzewy i krzewinki rosnące i zimujące w gruncie na terenie ogrodu pojedynczo i w grupach. Kolekcje dendrologiczne arboretum SGGW są jednymi z największych i najcenniejszych w Polsce. Kolekcje znajdują się na terenie leśnym, na żyznych i kwaśnych glebach płowych, wśród osłaniających je wysokich sosen, dębów, grabów itp. W kolekcji przeważają gatunki leśne, cienioznośne i kwasolubne.

 • Leśne powierzchnie doświadczalne
 • Leśne powierzchnie doświadczalne to drzewostany z obcymi gatunkami drzew, założone w celach doświadczalnych. Posadzone tu drzewa poddaje się badaniom i obserwacjom, które mają na celu sprawdzenie wzrostu, zdrowotności i produkcyjności poszczególnych gatunków. W arboretum jest około 130 poletek doświadczalnych o średniej powierzchni 0,1 ha, zajmują one obszar ponad 18 ha. Posadzono na nich 75 różnych gatunków drzew obcego pochodzenia, z czego większość (ponad 50) to rośliny iglaste.

 • Kolekcje szklarniowe
 • Arboretum posiada dwie szklarnie o łącznym obszarze 0,04 ha. Szklarnie nie są udostępnione do zwiedzania. Kolekcje szklarniowe stanowią uzupełnienie kolekcji gruntowych i obejmują głównie rośliny ze strefy subtropikalnej, czyli takie, które nie miałyby szans przetrwać w gruncie. Należą do nich m.in.: sekwoja wieczniezielona, dąb korkowy, klon wieczniezielony, magnolia wielkokwiatowa. Jest tu także kilka subtropikalnych oraz tropikalnych gatunków sosen: Pinus radiata, sosna pinia, sosna Montezumy, sosna długoigielna. Poza tym uprawiane są popularne rośliny subtropikalne i tropikalne:wawrzyn szlachetny, figa, cykas, awokado, bananowiec, kawa, oliwka.
  Rośliny te są uprawiane głównie dla celów edukacyjnych dla studentów botaniki, leśnictwa itp. Część z nich jest również wystawiana na okres maj-wrzesień na zewnątrz i można je oglądać.

 • Alpinarium
 • Alpinarium założył w latach 50-tych XX wieku ówczesny kierownik arboretum inż. Henryk Eder. Jest to najmniejszy dział ogrodu, który zajmuje powierzchnię ok. 1,4 ha, z czego część skalna to 15 arów.
  Oprócz wyniesionych na 2 m ponad poziom gruntu skalniaków, założono tu ciąg strumyków, kilka oczek wodnych i 5-arowy staw z wyspą, na której gnieżdżą się kaczki krzyżówki oraz liczne zaskrońce. W rogowskim arboretum można obejrzeć ponad 400 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata. W większości są to byliny, ale rosną tu także krzewy i drzewa terenów górzystych, m.in. świerki serbskie, limby czy srebrzyste jodły kalifornijskie. Poza tym założony jest dział Flory Polskiej, z bylinami, krzewami i drzewami objętymi ochroną prawną w Polsce. Brzegi strumieni, stawy i oczka porastają bardzo liczne rośliny wodne i nadwodne. Nad brzegiem strumienia rosną szachownice, storczyki szerokolistne, irysy, dzwończyny, prymule, trzykrotki, tawułki, a nawet zimozielone gatunki bambusów.

Wstęp do arboretum SGGW w Rogowie jest płatny. Zwiedzanie indywidualne, ale możliwy jest również spacer z przewodnikiem w grupach minimum 15 osób.
Plan arboretum znajduje się tutaj.


Arboretum SGGW znajduje się w miejscowości Rogów (gmina Rogów, powiat brzeziński, województwo łódzkie). Przez wieś przebiega droga krajowa nr 72. Rogów leży w odległości około 36 km na wschód od Łodzi i liczy nieco ponad 1500 mieszkańców.
W pobliżu arboretum, w odległości około 2 km, znajduje się inna atrakcja turystyczna - siedziba Rogowskiej Kolei Wąskotorowej. Na trasie Rogów - Rawa Mazowiecka - Biała Rawska możemy przejechać się zabytkową kolejką.
O rogowskiej kolejce możecie przeczytać na mojej stronie: klik.


04.2024


Na podstawie stron internetowych: Arboretum SGGW w Rogowie w Wikipedii i Oficjalna strona Arboretum SGGW w Rogowie.
Aktualizacja 14.04.2024


Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Arboretum SGGW w Rogowie w Wikipedii
Oficjalna strona Arboretum SGGW w Rogowie
www.drzewapolski.pl - arboretum w Rogowie