Strona główna     Galeria zdjęć     
Prządka-Baba, Herszt, Zbój Madej... Te intrygujące nazwy noszą piaskowcowe skały znajdujące się w Rezerwacie Prządki. Dzięki procesom erozyjnym możemy dziś podziwiać te fantastyczne formacje skalne, a przy okazji odpocząć nieco w ciszy na łonie natury :-)Gmina Korczyna Rezerwat "Prządki"Rezerwat Przyrody "Prządki" to zespół ostańców skalnych dochodzących 20 m wysokości, które zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, którego wiek geologiczny określany jest jako dolny eocen (55-35 mln lat temu). Piaskowiec pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty. Charakterystyczną cechą tego piaskowca jest obecność struktur komórkowych, czyli małych nieregularnych zagłębień na powierzchni, powstałych prawdopodobnie w wyniku różnej odporności na wietrzenie chemiczne i mechaniczne.
Niektóre skały mają własne nazwy: "Prządka-Baba", "Prządka-Matka", "Herszt" czy "Zbój Madej"  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Nazwa rezerwatu wywodzi się od legendy, według której skały są dziewczętami zamienionymi w kamień za to, że przędły len w dni świąteczne.
Na terenie rezerwatu znajduje się 5 szlaków turystycznych:
  • Prządki-Strzelnica
  • Kamieniec-Prządki
  • Czarnorzeki-Dział
  • Strzelnica-Sucha Góra
  • Przy Zamku Kamieniec
Rezerwat został utworzony w 1957 roku zarządzeniem Ministra Leśnictwa. Rezerwat leży w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, a jego powierzchnia wynosi 13,63 ha.

Rezerwat "Prządki" leży w całości w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 991 Krosno-Lutcza. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m npm. Grunty wchodzące w jego skład stanowią własność Skarbu Państwa i są zarządzane przez Nadleśnictwo Dukla podlegające Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Najłatwiej zostawić samochód na małym parkingu tuż obok wejścia do rezerwatu z dużą tablicą informacyjną przy drodze nr 991. Wstęp na teren rezerwatu jest bezpłatny.
Rezerwat leży w odległości około 10,5 km na północ od Krosna.------------------------------------
W pobliżu rezerwatu warto odwiedzić jeszcze monumentalne ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Więcej o zamku na mojej stronie: Podróże Starszego Pana - Zamek Kamieniec.

12.2016


Na podstawie stron internetowych: Turystyka po Pogórzu Strzyżowsko-Dynowskim oraz Rezerwat Przyrody Prządki.
Aktualizacja 17.12.2016


Rezerwat Przyrody Prządki

Rezerwat Przyrody Prządki

Rezerwat Przyrody Prządki

Rezerwat Przyrody Prządki

Rezerwat Przyrody Prządki

Rezerwat Przyrody Prządki

Rezerwat Przyrody Prządki

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Turystyka po Pogórzu Strzyżowsko-Dynowskim
Podkarpackie.travel.pl -rezerwat Prządki
Rezerwat Przyrody Prządki
Zielonepodkarpacie.pl - Prządki
Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy
Strona gminy Korczyna