Strona główna     Galeria zdjęć     


Pałac w Żmigrodzie to dobry przykład na to, że nawet ruiny, jeżeli są zagospodarowane i zadbane, mogą być całkiem atrakcyjnym miejscem dla turystów. Razem z przyległym parkiem ruiny pałacu Hatzfeldów już nie straszą swoim wyglądem, ale są ładnym i przyjemnym miejscem na spacer.
Żmigród Pałac HatzfeldówPierwszy gród w miejscu obecnego pałacu istniał już w XIII wieku. Była to warownia drewniana wzniesiona przez Bolesława Rogatkę lub Henryka III Białego. W sąsiedztwie grodu rozwija się założone przez Henryka III miasto. W połowie XIV wieku z inicjatywy Henryka III lub jego syna Konrada II, powstaje tu nowe założenia obronne z wieżą i kamiennym murem. Po śmierci ostatniego Piasta oleśnickiego, Konrada X Białego, Żmigród przechodzi w posiadanie króla czeskiego Władysława Jagiellończyka. Król ten wkrótce przekazuje miasto wraz z podległymi majątkami ziemskimi radcy królewskiemu Sigmuntowi von Kurtzbach. Po nim dobra te odziedziczył jego syn, Heinrich von Kurtzbazch, a następnie wnuk Wilhelm. Z inicjatywy tego ostatniego, około 1560 roku, na fundamentach książęcej budowli zostaje wzniesiona wieża mieszkalno-obronna, zachowana do dziś.
W 1592 roku, Heinrich von Kurtzbach, syn Wilhelma, sprzedaje dobra Adamowi von Schaffgotsch. Majątek pozostaje w rękach Schaffgotschów do 1635 roku, kiedy za udział w spisku w spisku przeciwko Habsburgom, cesarz Ferdynand III konfiskuje dobra żmigrodzkie i przekazuje austriackiemu feldmarszałkowi Melchiorowi von Hatzfeld. W 1642 roku zamek zajmują wojska szwedzkie, które przebywają tutaj aż do 1650 roku. Zamek służy im wówczas jako baza wypadowa na Śląsk. Szwedzi w tym czasie nadbudowują wieżę o jedno piętro.
W latach 80-tych XVII wieku von Hatzfeldowie burzą fortyfikacje i przebudowują średniowieczny zamek w pałac. Jako pierwszą, w 1683 roku, Heinrich von Hatzfeldt wznosi przypałacową kaplicę św. Jerzego. W latach 1706-1708 powstaje główny korpus pałacu. Nowy pałac staje się rezydencją trójskrzydłową nakrytą mansardowym dachem z wieżyczką i pełnymi przepychu wnętrzami. W latach 1762-1765 dobudowane zostaje okazałe skrzydło południowe. W środkowej części tego skrzydła znajdowała się tzw. "Wielka Sala" z wielką kopułą pokrytą cynową blachą o czerwonym odcieniu.
W lipcu 1813 roku w pałacu w Żmigrodzie, na zaproszenie księcia Franza Ludwiga von Hatzfeld, spotykają się m.in.: car Rosji Aleksander I, król pruski Fryderyk Wilhelm III, następca tronu szwedzkiego Jan Karol i poseł angielski lord William Carthart. Dostojnicy opracowują tu plan wojenny, znany jako protokół żmigrodzki, który w październiku 1813 roku doprowadził pod Lipskiem do rozbicia wojska Napoleona.
W latach 1874-1875 w tylnej części barokowego skrzydła dobudowano rząd pokoi. Ponadto barokowej fasadzie tego obiektu nadano obecnie widoczny wystrój neorenesansowy. W rękach von Hatzfeldów pałac pozostaje aż do zakończenia II wojny światowej. Po zajęciu rezydencji przez armię sowiecką zostaje ona podpalona i kompletnie zniszczona.
W latach 70-tych XX wieku władze miejskie podejmują decyzję o rozebraniu pozostałości skrzydła południowego. Lepsze lata nadchodzą w XXI wieku, kiedy to w latach 2007-2012, w dużej mierze dzięki funduszom unijnym, ruiny pałacu zostają odnowione i zabezpieczone, wyremontowana zostaje wieża i uporządkowany pałacowy park.


Obecnie pałac w Żmigrodzie ma status trwałej ruiny, jest zabezpieczony i odnowiony  (fot.)  (fot.)  (fot.). Wyeksponowano zachowane detale architektoniczne, pojawiły się tablice z fotografiami, które pokazują jak wyglądały dawniej pomieszczenia pałacu. Nieistniejące dziś skrzydło południowe symbolizuje metalowy trejaż porośnięty różanymi krzewami  (fot.).
Po gruntownym remoncie wieży  (fot.)  (fot.) umieszczono tam Punkt Informacji Turystycznej "Baszta", niewielką wystawę historyczną, salę konferencyjną, apartament hotelowy oraz otwarty taras widokowy  (fot.)  (fot.), z którego możemy podziwiać zachowane ruiny pałacu  (fot.)  (fot.).
Do spacerów zachęca przypałacowy 5 hektarowy park  (fot.)  (fot.)  (fot.) z trzema stawami  (fot.)  (fot.), fontanną, elementami małej architektury i dwoma mostkami  (fot.)  (fot.)  (fot.). W parku rośnie wiele starych drzew, wśród których zwraca uwagę olbrzymi dąb "Melchior" o średnicy pnia ponad 6 metrów  (fot.). Dąb liczy sobie około 390 lat.
Wstęp do wieży jest płatny, pozostałe części zespołu można zwiedzić bezpłatnie.


Zespół pałacowo-parkowy Hatzfeldów znajduje się w miejscowości Żmigród, w powiecie trzebnickim, województwie dolnośląskim. Miasto leży nad rzekami Baryczą i Sąsiecznicą. Przez miasto przebiega droga ekspresowa S5 oraz droga wojewódzka nr 359. Żmigród leży w odległości około 50 km na północ od Wrocławia. Według danych z 2023 roku Żmigród liczył nieco ponad 6000 mieszkańców.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W ruinach pałacu w Żmigrodzie można spotkać rzeźbę sympatycznego smoka  (fot.). To jeden z kilku smoków znajdujących się w mieście i tworzących Szlak Żmigrodzkich Smoków. Obecność smoków w Żmigrodzie nie jest przypadkowa, wiąże się bowiem z nimi legenda...
Otóż dawno, dawno temu w miejscu dzisiejszego miasta istniała niewielka osada zwana Żmigródkiem. Nie były to łatwe czasy dla mieszkańców, bowiem po drugiej stronie rzeki Baryczy, na wzgórzu zwanym Smoczą Górą, mieszkał potwór. Był to wielki wąż ze skrzydłami i łbem smoka, który hipnotyzował wzrokiem i pożerał swoje ofiary. Co drugi dzień ludzie musieli zanosić w pobliże smoczej kryjówki barana, kozę, owcę czy świnię, aby nakarmić straszną bestię.
W wiosece mieszkał chłopiec imieniem Maryś Ciżemka. Chłopiec cały czas zastanawiał się jakby tu zabić smoka. W końcu kazał sołtysowi pozbierać od mieszkańców sól, z którą poszedł do lasu do zielarki. Zielarka przygotowała specjalną miksturę. Kiedy przyszła pora nakarmienia smoka ludzie podsunęli mu trzy gęsi wypełnione przygotowanym przez zielarkę napojem. Napar okazał się skuteczny - gdy po kilku dniach śmiałkowie zajrzeli do smoczej jamy, ujrzeli tam nieżywego smoka z pękniętym brzuchem.
Mijały lata, przybyli tu koloniści, założyli osadę w pobliżu Żmigródka i nazwali ją Drachenberg, czyli Smocza Góra. Później nazwę zmieniono na Trachenberg, a po polsku, na pamiątkę tych wydarzeń osadę nazwano Żmigród.
Więcej żmigrodzkich legend można znaleźć tutaj.
02.2024


Na podstawie stron internetowych: Pałac w Żmigrodzie w Wikipedii oraz www.zamkipolskie.com - pałac w Żmigrodzie.Aktualizacja 17.02.2024


Pałac w Żmigrodzie

Pałac w Żmigrodzie

Pałac w Żmigrodzie

Pałac w Żmigrodzie

Pałac w Żmigrodzie

Pałac w Żmigrodzie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300

Pałac w Żmigrodzie w Wikipedii
klubpodroznikow.com - pałac w Żmigrodzie
www.zamkipolskie.com - pałac w Żmigrodzie
www.skarbyzpodrozy.pl - Żmigród
Informacja Turystyczna Baszta w Żmigrodzie
nieustanne-wedrowanie.pl - Żmigród
www.matkawmiescie.pl - pałac w Żmigrodzie
www.przystanekwroclaw.pl - pałac w Żmigrodzie
kasai.eu - pałac w Żmigrodzie
Żmigród w Wikipedii
Strona gminy Żmigród