Strona główna     Galeria zdjęć 1      Galeria zdjęć 2     


Jaki zamek wybudowano jako pierwszy? Wleński Gródek czy Legnicę? Oba zamki wciąż toczą bój o miano najstarszego zamku na dzisiejszych ziemiach Polski. Według wielu hipotez starszy jest właśnie Wleński Gródek. O to jednak niech dalej spierają się historycy. Najważniejsze, że chociaż w ruinie, zamek Wleński Gródek możemy dziś zwiedzać i podziwiać rozciągająca się z zamkowej baszty przepiękną panoramę Karkonoszy i Gór Kaczawskich :-)

Łupki Zamek Wleński Gródek (Lenno)Murowany zamek powstał prawdopodobnie w końcu XII wieku dzięki księciu Bolesławowi I Wysokiemu. Budowla składała się z muru obwodowego i sześciokątnej wieży. Zamek powstał w miejsce wcześniejszego, drewniano-ziemnego grodu, od 1108 roku mającego rangę kasztelanii. Kasztelania była wzmiankowana w bulli papieża Hadriana I już w 1155 roku. Na początku XIII wieku na zamku przebywał często książę Henryk I Brodaty wraz małżonką Jadwigą (późniejszą świętą i patronką Śląska). Książę rozbudował zamek o mieszkalną wieżę i kaplicę. Początkowo wieża była sześciokątna, później zastąpiła ją okrągła o średnicy 12 metrów i grubości murów do 3 metrów. Wieża szczęśliwie dotrwała do naszych czasów i obecnie mierzy 12 metrów  (fot.)  (fot.)  (fot.).
W połowie XIII wieku na zamku gościł Bolesław II Rogatka, syn Henryka II Pobożnego, znany z awanturniczego trybu życia. W zamkowej wieży więził on w 1256 roku wrocławskiego biskupa Tomasza I, a w 1277 roku swego bratanka, księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Po śmierci Bolesława Rogatki zamek otrzymał książę świdnicko-jaworski Bolko II, zwany Małym. Za czasów Bolka rozbudowano zamek, powstał wtedy zamek średni. Po śmierci księcia Bolka II Małego, wdowa po nim, księżna Agnieszka przekazała w 1368 roku zamek w zastaw lenny rycerzom von Zedlitz. W 1377 roku właścicielem zamku został Tymo von Kolditz, który dokonał kolejnej rozbudowy warowni. W 1428 roku, podczas wojen husyckich, zamek był oblegany bezskutecznie przez powstańców.
Od 1465 roku właścicielem zamku był rozbójnik Hans von Zedlitz, stronnik króla czeskiego Jerzego z Podiebradów. Von Zedlitz napadał na podróżnych i kupców, łupił również mieszkańców Wlenia i okolicznych wieśniaków. W latach 1567-1574 Sebastian von Zedlitz, kolejny właściciel, przeprowadził przebudowę zamku. Podwyższono wówczas mury i wieżę, a także wybudowano drewniany, liczący ponad 2 kilometry długości wodociąg, który doprowadzał czystą wodę do zamku z sąsiedniego wzgórza. W 1581 roku nowym właścicielem zamku został Sebastian von Schaffgotsch, a w 1605 roku Konrad von Zedlitz, kolejny awanturnik z tej rodziny. Wymuszał on na okolicznej ludności daniny i usługi, a w przypadku nie spełnienia żądań, więził w lochu burmistrza miasta.
Podczas wojny trzydziestoletniej zamek był kilkakrotnie oblegany i zdobywany przez wojska szwedzkie i cesarskie. W 1646 roku został podpalony i wysadzony w powietrze na rozkaz cesarskiego generała Montecuculi. Po wojnie nowym właścicielem zamku został pułkownik króla Francji Ludwika XIII Adam von Kaulhaus, który jednak nie odbudował zamku, ale na stokach zamkowej góry zbudował nowy barokowy pałac oraz kościół św. Jadwigi. Opuszczony zamek popadał w coraz większą ruinę... W XVIII wieku zamek kupił hrabia Grünfeld, a po jego śmierci, w 1804 roku, przeszedł on na własność rodziny Haugowitz, w rękach której pozostawał do zakończenia II wojny światowej.
W latach 1989-1994 prowadzono w ruinach zamku badania archeologiczne. W 2006 roku runął mur południowo-zachodni, a zamkowa baszta mocno się przechyliła. Zamek zamknięto wówczas dla ruchu turystycznego. W 2009 roku przeprowadzono prace, w wyniku których odbudowano mur i zabezpieczono wieżę.
Obecnie zamek jest ponownie udostępniony do zwiedzania. Zamek leży na wzniesieniu o wysokości około 300 m n.p.m. na terenie leśnego rezerwatu Góra Zamkowa. Z baszty można podziwiać pasmo Karkonoszy oraz panoramę Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego  (fot.)  (fot.). Na zamku trwają kolejne prace zabezpieczające.
Wstęp na zamek jest bezpłatny.


Zamek Wleński Gródek leży w przysiółku o tej samej nazwie stanowiącym część miejscowości Łupki, w gminie Wleń, w powiecie lwóweckim, w województwie dolnośląskim.
Według stanu z 2011 roku Łupki liczyły 170 mieszkańców. Miejscowość leży w odległości około 16 km na południe od Lwówka Śląskiego.
Oprócz zamku w Łupkach na listę zabytków wpisane są jeszcze m.in.: kościół św. Jadwigi (wybudowany w miejscu kaplicy grodowej) oraz pałac Lenno wybudowany na podzamczu w XVII wieku.


------------------------------------------------
Spacerując w okolicach zamku można podobno natknąć się zjawę rycerza, który w dłoni trzyma swoją odciętą głowę. Rycerz bez głowy galopuje na olbrzymim, zionącym ogniem rumaku. Zjawą jest duch Konrada von Zedlitz, jednego z dawnych właścicieli zamku. Von Zedlitz był awanturnikiem i sadystą, który wymuszał na okolicznej ludności różnego rodzaju daniny i usługi, a w przypadku kiedy nie chciano spełnić jego żądań, więził w lochu burmistrza miasta Wleń. Mieszkańcy Wlenia szczerze znienawidzili okrutnego rozbójnika i kiedy nadarzyła się okazja, okrutnie się zemścili.
Pewnego razu, gdy Konrad von Zedlitz wracał do zamku ze swojej kolejnej łupieżczej wyprawy, napadło go dwóch tajemniczych osobników. Zupełnie zaskoczony Zedlitz prawie się nie bronił i napastnicy wkrótce odrąbali swojej ofierze głowę i szybko zniknęli. Prawdopodobnie napastnicy byli wynajęci przez mieszkańców Wlenia.
Od tej pory duch Zedlitza wciąż się pojawia się w okolicach zamku i u wrót kościoła, gdzie klęcząc modli się o przebaczenie...
02.2017


Na podstawie stron internetowych: Zamek Wleński Gródek w Wikipedii i zamkipolskie.com - zamek Wleński Gródek oraz książki Witolda Vargasa i Pawła Zycha Duchy polskich miast i zamków, Wydawnictwo Bosz 2013.Aktualizacja 05.02.2017


Zamek Wleński Gródek

Zamek Wleński Gródek

Zamek Wleński Gródek

Zamek Wleński Gródek

Zamek Wleński Gródek

Zamek Wleński Gródek

Zamek Wleński Gródek

Zamek Wleński Gródek

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300Zamek Wleński Gródek w Wikipedii
zamkipolskie.com - zamek Wleński Gródek
Miasto i gmina Wleń