Strona główna     Galeria zdjęć     
Gdzie najlepiej iść na spacer, kiedy za oknem złota polska jesień? Najlepiej do najbliższego arboretum :-) Kto ma blisko koniecznie niech zajrzy do najstarszego w Polsce arboretum w Wirtach koło Starogardu Gdańskiego. Pięknie położone nad brzegiem jeziora Borzechowskiego Wielkiego jesienią mieni się niezliczoną ilością kolorów, które z pewnością zachwycą każdego, nawet najmniej czułego na piękno natury.Wirty ArboretumHistoria arboretum w Wirtach rozpoczyna się w 1850 roku. Jego początek to leśna polana na której znajdowała się szkółka drzew i krzewów owocowych. W latach 1880-1898, kiedy w leśnictwie europejskim zapanowała moda na sprowadzanie egzotycznych gatunków drzew, nadleśniczy nadleśnictwa Wirty Adam Putrich we współpracy ze słynnym naukowcem, profesorem Adamem Schwappachem, założył 29 poletek doświadczalnych badających sposoby naturalizacji i aklimatyzacji oraz możliwości wykorzystania gospodarczego drzew obcego pochodzenia. Najpierw, w 1881 roku, sprowadzono nasiona licznych gatunków drzew amerykańskich, później w 1891 roku, japońskich. Większość ponad 46-hektarowej powierzchni zajmowała sosna smołowa, poza tym w Wirtach testowano jodłę kaukaską, cyprysik Lawsona, cyprysik japoński, świerk sitkajski, sosnę Banksa, daglezję zieloną, żywotnik olbrzymi i orzesznik owłosiony. W 1887 roku założono 1-ha powierzchnię z dębem bezszypułkowym.
Do I wojny światowej arboretum należało do Lasów Królewskich Obwodu Gdańskiego, po wojnie weszło w skład Lasów Państwowych. W okresie międzywojennym dokonano pierwszego spisu drzew i krzewów, a ówczesny nadleśniczy Kazimierz Maciejewski, opracował charakterystykę botaniczną obiektu. W latach 50-tych XX wieku nastąpił dalszy rozwój arboretum, powstał wtedy skalniak o powierzchni 0,44 ha z licznymi egzotycznymi gatunkami roślin. W latach 1955-1958 rosło tu 90 gatunków drzew i krzewów liściastych oraz 140 iglastych. W 1981 roku huragan spowodował duże zniszczenia w drzewostanach, wiatr powalił wówczas większość najstarszych daglezji.
Obecnie Arboretum w Wirtach jest obiektem naukowo dydaktycznym administrowanym przez Nadleśnictwo Kaliska. Od 1997 roku jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, a w 2005 roku uzyskało status Ogrodu Botanicznego.

Arboretum w Wirtach zajmuje około 70 hektarów i składa się z dwóch części: parkowej i leśnej. Część parkowa obiektu zajmuje ok. 7 ha  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Pozostały obszar, czyli część leśna, porośnięta jest drzewostanami złożonymi z gatunków egzotycznych oraz ponad 200-letnich drzew krajowych, w tym dębów i grabów. To pozostałość po dawnych poletkach doświadczalnych zakładanych jeszcze przez Adama Putricha  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Część leśna przylega do jeziora Borzechowskiego Wielkiego, nad brzegiem którego urządzono dwa miejsca widokowe  (fot.)  (fot.)  (fot.).
W spacerze po arboretum pomagają wyznaczone trasy: ścieżka widokowa (kolor żółty, około 50 min.), trasa parkowa (kolor niebieski, około 30 min.), szlak azaliowy (kolor czerwony, około 40 min.) oraz trasa śladami Schwappacha (kolor czarny, około 60 min.). Trasy przebiegają zarówno przez część parkową, jak i leśną. Obecnie na terenie arboretum rośnie prawie 145 gatunków, odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych, a także około 150 gatunków runa leśnego. Na terenie arboretum znajduje się grób Wiktora Putricha, syna założyciela ogrodu Adama Putricha  (fot.).
Wstęp do arboretum jest płatny.


Arboretum znajduje się w miejscowości Wirty (gmina Zblewo, powiat starogardzki, województwo pomorskie). Leży na terenie Nadleśnictwa Kaliska podległego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
Wirty leżą w odległości około 13,5 km na południowy zachód od Starogardu Gdańskiego, kilka kilometrów od drogi krajowej nr 22.11.2018


Na podstawie stron internetowych: arboretum Wirty w Wikipedii i strona arboretum w Wirtach.
Aktualizacja 06.11.2018


Arboretum w Wirtach

Arboretum w Wirtach

Arboretum w Wirtach

Arboretum w Wirtach

Arboretum w Wirtach

Arboretum w Wirtach

Arboretum w Wirtach

Arboretum w Wirtach

Arboretum w Wirtach

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Arboretum Wirty w Wikipedii
pomorskie.travel - arboretum Wirty
Strona arboretum w Wirtach
Nadleśnictwo Kaliska
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku
Strona gminy Zblewo