Strona główna    Galeria zdjęć   
Małpolud, Wielbłąd, Wiewiórka, Koński Łeb, Kwoka, Tron Liczyrzepy... Co to za dziwne nazwy? To określenia form skalnych, które możemy spotkać na Szczelińcu. Ten najwyższy szczyt Gór Stołowych pełen jest fantastycznych formacji skalnych, które swoim kształtem prowokują do nadawania im takich dziwnych nazw. To również miejsce, gdzie nawet w pełni lata, w środku głębokich skalnych korytarzy, możemy ulepić bałwana albo porzucać się śnieżkami :-)
Zapraszam na Szczeliniec Wielki, na spotkanie z Małpoludem ;-))
Karłów - Szczeliniec Wielki - Karłów


Szczeliniec Wielki (czes. Velká Hejsovina) to najwyższy szczyt (919 m npm) Gór Stołowych (niem. Heuscheuergebirge, czes. Stolové hory), leżący na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, utworzonego w 1993 roku i obejmującego obszar 63 km2. Administracyjnie znajduje się w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Góry Stołowe należą do Sudetów Środkowych i są jedynymi w Polsce i jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Zostały wypiętrzone około 30 mln lat temu i zbudowane są z kredowych piaskowców, które tworzą płasko leżące ławice na dwóch głównych poziomach. Warstwy piaskowca poprzekładane są warstwami nieprzepuszczalnych margli. Po stronie polskiej znajduje się ich wschodnia część ze Szczelińcem oraz część zachodnia, zwana pasmem Zaworów. Środkowa część gór leży na terenie Republiki Czeskiej.
Najczęściej wybieranym szlakiem prowadzącym na Szczeliniec jest, oznakowany na żółto, szlak prowadzący z Karłowa (niem. Carlsberg, na cześć cesarza Austrii Karola VI). Kręta ścieżka składa się z 665 schodów ułożonych w roku 1814 przez ówczesnego sołtysa Karłowa Franza Pabla (1773-1861). Czas wejścia to około 40 minut. Cała jednokierunkowa, okrężna trasa liczy około 5 km, zaczynając i kończąc się na parkingu w Karłowie. Na wierzchołku Szczelińca należy uiścić opłatę za wstęp na teren parku narodowego. Do Karłowa prowadzi bardzo malownicza, kręta droga z Radkowa (droga wojewódzka nr 387) zwana Drogą Stu Zakrętów.

Szczeliniec Wielki, wraz Małym Szczelińcem (896 m npm), to szeroki, płaski masyw z wąskimi szczelinami i głębokimi wąwozami, który wznosi się około 150 metrów ponad leżącym u jego stóp Karłowem. W wyniku wietrzenia skał piaskowcowych na Szczelińcu powstało wiele formacji skalnych o kształtach podobnych do zwierząt i ludzi. Najwyższym punktem Szczelińca jest skała zwana Tronem Liczyrzepy lub Fotelem Pradziada. Na skale znajduje się punkt widokowy, na który prowadzą metalowe schody. Skałę odwiedzali królowie pruscy - Fryderyk Wilhelm II (1790 rok) i Fryderyk Wilhelm III, był tu również Johann Wolfgang Goethe (1790). W roku 1800 na Szczelińcu przebywał przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams.
Z tarasów widokowych widokowych Szczelińca roztaczają się wspaniałe panoramy Sudetów oraz Ziemi Kłodzkiej  (fot.)  (fot.).
Inne ciekawsze formy skalne i miejsca na Szczelińcu to -

 • Wielbłąd  (fot.)
 • Małpolud  (fot.)
 • Koński Łeb
 • Kwoka  (fot.)
 • Piekiełko
 • Diabelska Kuchnia
 • Żółw  (fot.)
 • Słoń
 • Szympans  (fot.)
 • Kaczęta  (fot.)
 • Niebo

Plan masywu Szczelińca jest tutaj.

Na Szczelińcu stoi zabytkowy budynek schroniska (1845 rok) z 40 miejscami noclegowymi, zwany Szwajcarką. Stanowi on wyjściowy punkt trasy turystycznej po masywie. Masyw porasta las świerkowy z niewielką domieszką sosny. W głębokich, chłodnych rozpadlinach skalnych występują w reliktowe gatunki wątrobowców oraz świecący mech, zwany świetlanką. Mieszka tu kilka gatunków ptaków: pustułka, kopciuszek, rudzik i mysikrólik.

06.2012


Na podstawie stron internetowych: sudety.info.pl, Park Narodowy Gór Stołowych.


Aktualizacja 02.06.2012


Panorama ze Szczelińca

Panorama ze Szczelińca

Szczeliniec Wielki - Szympans

Szympans

Szczeliniec Wielki - Kaczęta

Kaczęta

Szczeliniec Wielki - Wielbłąd

Wielbłąd

Szczeliniec Wielki - Małpolud

Małpolud

Szczeliniec Wielki - Kwoka

Kwoka

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ38Park Narodowy Gór Stołowych
Karłów
Portal Internetowy Ziemi Kłodzkiej
Schronisko na Szczelińcu
Sudety.info.pl
Góry Stołowe w Wikipedii