Strona główna     Galeria zdjęć     




Na wysokiej wapiennej skale na historycznym Spiszu, ponad 200 m nad okolicą, leży jeden z największych kompleksów zamkowych w środkowej Europie. Zamek Spiski, bo o nim oczywiście mowa, choć zachowany tylko w ruinie, wciąż robi niesamowite wrażenie.
Warto przespacerować się po zamkowych murach i wdrapać się na wieżę, choćby tylko po to, by w oddali zobaczyć majestatyczne, przepiękne Tatry...





Żehra Spissky hrad



W wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych na zamku wiadomo, że już w XI lub w XII wieku wybudowano tu okrągłą wieżę, która przestała istnieć w I połowie XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1214 roku. W I połowie XIII wieku zbudowano obecną okrągłą wieżę, romański pałac oraz różne części zamku górnego. Pod koniec tego wieku zamek posiadał mniej więcej obecne rozmiary. Zamek stał się ośrodkiem królewskiej żupy i pełnił funkcję granicznej twierdzy na północnej granicy państwa węgierskiego. W 1275 roku zamek zajął komes Roland, który zbuntował się przeciwko królowi, a następnie należał do królowej Elżbiety Kumanky, matki Władysława IV. W 1312 roku twierdzę próbował zdobyć Matus Cak Trenciansky, ale bezskutecznie. W 1443 roku zdobył go Jan Jiskra z Brandysa. Na zboczu pod zamkiem postawił on małą umocnioną fortecę, a następnie wybudował fortyfikacje wielkiego dziedzińca.
W 1464 roku król węgierski podarował zamek Imrichovi i Stefanowi Zapolyom. Bracia przebudowali zamek z twierdzy wojskowej na siedzibę szlachecką. Wybudowano wówczas pałac, salę rycerską i kaplicę świętej Elżbiety. W jednej z zamkowych komnat urodził się Jan, syn Stefana, który został później królem Węgier. Jan Zapolya był ostatnim właścicielem zamku z tego rodu, w 1528 roku po przegranej przez Jana walce o tron węgierski, warownia została skonfiskowana przez Habsburgów. W 1531 roku zamek otrzymał Aleks Thurzon. Thurzonowie przebudowali zamek nadając mu renesansowy charakter. W 1636 roku, po śmierci ostatniego męskiego potomka rodu Thurzonów, zamek przeszedł we władanie rodu Csakych, którzy byli w jego posiadaniu aż do 1949 roku. Csakyowie mieszkali w nim do końca XVII wieku, ponieważ już od początku XVIII wieku przeprowadzali się do niedalekich kaszteli, a zamek stał się jedynie siedzibą wojskowego garnizonu. W 1780 roku zamek spustoszył olbrzymi pożar, po którym zamek utracił swoje znaczenie i stopniowo popadał w ruinę.
Ostatni właściciele opuścili zamek w 1948 roku, a w 1960 roku zamek został uznany za Narodowy Pomnik Kultury. W 1970 roku rozpoczęto konserwację fortyfikacji i zamkowych budowli, aby zapobiec całkowitej degradacji warowni. W 1993 roku zamek został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Obecnie w zamkowym kompleksie mieszczą się wystawy Muzeum Spiskiego w Lewoczy  (fot.)  (fot.)  (fot.). Zamek leży na wapiennej skale na wysokości 634 m npm górując nad okolicą o 200 metrów  (fot.). Powierzchnia zamku wynosi ponad 4 ha (około 41 000 m 2).

Idąc na zamek z parkingu mijamy samotne, kamienne słupy połączone niegdyś belkami  (fot.). Słupy te to filary o które oparty był częstokół tworzący pierwszą linię obrony. Za częstokołem znajdowała się głęboka fosa, a następnie mur tworzący przedbramie i ruchomy most. Mijamy wieżę z bramą wejściową z XV wieku  (fot.), która powstała na fundamentach starszej bramy z XIV wieku i znajdujemy się na dziedzińcu zamku średniego. Obecnie zamek średni jest niemal pusty, w przeszłości znajdowały się tu pomieszczenia załogi zamku, spichlerze i inne budynki gospodarcze oraz arsenał.
Z zamku średniego idziemy brukowaną ścieżką  (fot.) i wkrótce dochodzimy do bramy zamku górnego  (fot.). Brama ta była kiedyś chroniona ruchomym mostem położonym nad suchą fosą. Znajdujemy się na małym podzamczu, gdzie kiedyś mieścił się pałac prepozyta oraz młyn. Przez kolejną romańską bramę przechodzimy do zasadniczej części zamku górnego, który jest najstarszą częścią całego założenia zamkowego. Zaraz za bramą znajduje się wykuty w skale zbiornik na wodę. Znajdujące się na zamku górnym pozostałości wielu budynków  (fot.)  (fot.) udostępnione są turystom i służą jako wspaniałe punkty widokowe  (fot.)  (fot.). Zachowały się tu gotyckie i renesansowe portale i okna. Pośrodku znajduje się okrągła wieża (donżon) z połowy XIII wieku  (fot.)  (fot.). Ze szczytu wieży rozciąga się wspaniały widok na całą okolicę z majaczącymi w oddali szczytami Tatr  (fot.)  (fot.). Wieża połączona jest arkadami z gotycką kaplicą z połowy XV wieku  (fot.). Za kaplicą znajduje się najcenniejszy obiekt na zamku - trzypiętrowy pałac romański, w XV-XVI wieku przebudowany w stylu gotyckim  (fot.).
Z zamku średniego możemy dostać się również na przedzamcze (dolny dziedziniec)  (fot.). Przedzamcze zbudowano prawdopodobnie w XV wieku w celu ochrony obozującego tu wojska oraz okolicznej ludności. Ma ono około 200 m długości i do 80 m szerokości. Otoczone jest murem obronnym z dużą liczbą otworów strzeleckich i trzema kwadratowymi basztami  (fot.). Po murach można przejść specjalnym chodnikiem.

Wstęp na zamek jest płatny, możliwe zwiedzanie indywidualne (dostępna jest ulotka z planem zamku w języku polskim). Parking dla samochodów znajduje się pod zamkiem (końcowy odcinek drogi w złym stanie), 10 minut pieszo do wejścia.

Spissky hrad leży na Słowacji na Spiszu (Koszycki kraj) między miejscowościami Żehra oraz Spiskie Podgrodzie w odległości około 87 km od przejścia granicznego w Sromowcach.


----------------------------------------------
Jadąc na Spissky hrad z przejścia granicznego w Sromowcach mijamy miasto Lewocza ze wspaniale zachowanymi zabytkami Starego Miasta. Zabytki Lewoczy zostały wpisane w 2009 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Album z Lewoczy możecie zobaczyć tutaj.






01.2015


Na podstawie strony internetowej: Spissky hrad.sk.



Aktualizacja 27.01.2015






Spissky hrad

Spissky hrad

Spissky hrad

Spissky hrad

Spissky hrad

Spissky hrad

Spissky hrad

Spissky hrad

Spissky hrad

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ38





Spissky hrad.sk
Muzeum Spiskie w Lewoczy
Spissky hrad w Wikipedii
Światowe Dziedzictwo UNESCO na Spiszu
Visitslovakia.com - zamek spiski