Strona główna     Galeria zdjęć     


Dworek w Oblęgorku jest jednym z dwóch dworków podarowanych wielkim Polakom ze składek Narodu Polskiego. Pierwszym obdarowana została Maria Konopnicka, ten drugi jest darem dla Henryka Sienkiewicza. Po latach oba zostały przekazane przez rodzinę państwu polskiemu i teraz możemy obejrzeć w nich muzealne ekspozycje poświęcone zarówno Konopnickiej, jak i Sienkiewiczowi.
Oblęgorek Muzeum Henryka SienkiewiczaPierwsze wzmianki o Oblęgorku pochodzą z XVI wieku, kiedy to Oblęgorek wraz z innymi wioskami, należał do Hieronima Odrowąża, a główny folwark był współwłasnością Adama Śladkowskiego i Katarzyny Wolskiej. W 1619 roku majątek stał się własnością magnackiej rodziny Tarłów, której siedziba rodowa mieściła się w odległym o kilka kilometrów Piekoszowie. Z biegiem lat majątek Tarłów podupadał i w 1883 roku Leontyna Tarłowa sprzedała go jednemu z najbogatszych Kielczan, rejentowi Mieczysławowi Halikowi, który już od kilku lat zarządzał majątkiem.

W grudniu 1899 roku komitet jubileuszowy, w skład którego weszli m.in. książę Michał Radziwiłł i biskup warszawski Kazimierz Ruszkiewicz, postanowił zorganizować zbiórkę na zakup majątku ziemskiego dla Henryka Sienkiewicza w związku z 25-leciem pracy literackiej. Ze składek Polaków zebrano około 70000 rubli. Majątek w Oblęgorku zakupiono w lipcu 1900 roku za kwotę ponad 51000 rubli, a sprzedającym był ostatni właściciel oblęgorskich włości Mieczysław Halik.
Do tej pory pałacyk składał się z dwóch części: myśliwskiego domku rodziny Tarłów (najstarszej części dworku, zbudowanego w latach 1864-1883), zwanego Tarłówką i pawilonu myśliwskiego zbudowanego w 1895 roku przez rejenta Mieczysława Halika, zwanego dziś Halikówką. Wygląd budynku nie zadowalał komitetu, postanowiono go więc rozbudować. Projekt w stylu eklektycznym wykonał warszawski architekt Hugo Kudera, a teren wokół pałacyku zaprojektował i urządził warszawski ogrodnik Franciszek Szanior, twórca Ogrodu Saskiego. Powstał w ten sposób park krajobrazowy w stylu angielskim. Rozbudowała trwała w latach 1900-1902 i w efekcie Henryk Sienkiewicz wprowadził się tu w maju 1902 roku  (fot.)  (fot.)  (fot.).
Pisarz używał go głównie jako miejsce letniego wypoczynku i pracy, a na czas jego nieobecności dworkiem opiekował się Adam Popławski ze wsi Promnik. Sienkiewicz opuścił Oblęgorek w sierpniu 1914 roku wyjeżdżając do Szwajcarii, gdzie zmarł. W 1917 roku do Oblęgorka powróciła żona pisarza, Maria z Babskich i przebywała tu do roku 1925. Po jej śmierci zamieszkał tu syn pisarza Henryk Józef Sienkiewicz wraz ze swoją żoną Zuzanną z Cieleckich. Tutaj urodziła się też czwórka wnuków pisarza. W czasie II wojny światowej w pałacyku znajdowali schronienie partyzanci z grupy Wilka. W 1940 roku Henryka Józefa Sienkiewicza wraz z żoną aresztowano, jednak wypuszczono po kilku tygodniach. Ponownie aresztowano go w czerwcu 1944 roku podejrzewając, że jest jednym z dowódców Armii Krajowej okręgu kieleckiego. Syna pisarza wykupiono z rąk Niemców, a na okup złożyli się m.in. oblęgorscy chłopi.
Po zakończeniu wojny majątek uległ parcelacji, jednak rodzinie pozostawiono jego 49-ha fragment wraz z pałacem. Faktycznie jednak pałac zwrócono dopiero w 1949 roku w niezbyt dobrym stanie. W 1957 roku rodzina Sienkiewiczów zrzekła się pałacu wraz z dwoma hektarami parku na rzecz Skarbu Państwa z propozycją utworzenia tam muzeum poświęconego Henrykowi Sienkiewiczowi. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych muzeum otworzono w październiku 1958 roku. W styczniu 1976 roku Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Na parterze pałacu odtworzony został wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pobytu pisarza. Znajdują się tutaj:
  • Gabinet Sienkiewicza  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Wyposażony w oryginalne meble stanowiące własność pisarza. Znajduje się tu dębowe biurko, przy którym powstała powieść "W pustyni i w puszczy" i małe mahoniowe biurko należące do pierwszej żony pisarza. Na półkach stoi część dawnego księgozbioru oblęgorskiego. Jest tu również wiele przedmiotów, które były darami dla Henryka Sienkiewicza, m.in. staroświecki fotoplastykon - dar od mieszkańców Witebska, miniaturka pomnika Unii Lubelskiej od mieszkańców Lublina, statuetka Mieszka I i Bolesława Chrobrego od mieszkańców Poznania czy kasetka z herbem Litwy zawierająca fotografie miejsc opisanych w "Potopie" od mieszkańców Litwy.

  • Salon  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • W salonie skupiało się rodzinne i towarzyskie życie Sienkiewiczów. Na środku znajduje się reprezentacyjny komplet mebli obitych amarantową materią, a ściany zdobi galeria obrazów. Na stoliku w rogu pokoju stoi pamiątka przywieziona w 1888 roku z Hiszpanii, sepet inkrustowany kością słoniową. Również tutaj znajdują się dary dla Sienkiewicza m.in. skrzynia ofiarowana przez pracowników cukrowni z Kazimierzy Wielkiej.

  • Jadalnia  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Znajduje sie tu dębowy stół z krzesłami oraz jesionowy kredens pochodzące z posagu pierwszej żony. Ponadto orzechowy bufecik i jasna trójdzielna szafa, dzieło podopiecznych księży Salezjanów z Kielc. Opócz tego kolejne dary dla pisarza: granitowy stolik z Gniewania na Podolu na którym ustawiono samowar oraz zegar przypominający kształtem kapliczkę zakopiańską, zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, dar od zegarmistrza Ferdynanda Woronieckiego. Na grawerowanej tarczy zamiast cyfr znajduje się pierwsza litera imienia i nazwisko pisarza.

  • Palarnia  (fot.)
  • Umeblowanie palarni nie zachowało się, więc wyposażono ją zatem kompletem mebli biedermeierowskich. Na jednej ze ścian palarni znajduje się tkanina kultowa z motywem mihrabu, pamiątka przywieziona prze Sienkiewicza z Turcji w 1886 roku. Zdobią ją złote i srebrne medaliony z wersetami Koranu oraz motywy roślinne.

  • Sypialnia  (fot.)  (fot.)
  • W sypialni znajduje się dewniane, rzeźbione łóżko Sienkiewicza. Nad łóżkiem wisi obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest darem dla muzeum od oo. Paulinów z Jasnej Góry. Podobno taki sam podarowali kiedyś pisarzowi.
Na piętrze ulokowana jest multimedialna wystawa biograficzno-literacka, która składa się z kilku części  (fot.)  (fot.). Pierwsza dotyczy obchodów jubileuszu 25-lecia pracy literackiej, prezentowany jest zbiór dyplomów, adresów jubileuszowych, księgi z podpisami ofiarodawców Oblęgorka, dary w postaci złotego pióra, spinki do krawata z antyczną monetą przedstawiającą Nerona.
Część ekspozycji poświęcona jest światowej sławie Sienkiewicza. Znajdują się tu tłumaczenia jego powieści na różne, czasem egzotyczne języki. Oprócz tego duży wybór medali z wizerunkami pisarza i bohaterów jego powieści. Kolejna część ekspozycji poświęcona jest pozaliterackiej działalności Sienkiewicza, który występował w obronie Polaków w zaborze pruskim, fundował stypendia, był zaangażowany w budowę pomników, prowadził ożywioną działalność charytatywną czy też wygłaszał odczyty, a dochody z nich przeznaczał na cele dobroczynne.
W następnej części przedstawiono dwa pogrzeby Sienkiewicza: w Vevey w Szwajcarii, mającego miejsce w 1916 roku tuż po śmierci pisarza, i tego, który odbył się w Polsce w październiku 1924 roku. Uroczystości sprowadzenia zwłok pisarza ze Szwajcarii stały się wówczas ogólnonarodową manifestacją jedności.
W części wystawy dotyczącej podróży pisarza prezentowane są pamiątki, które z nich przywiózł. Zostały one schowane za tajemnymi drzwiami w ukrytych miejscach, do których zwiedzający musi dotrzeć sam.


Pałac położony jest w miejscowości Oblęgorek (gmina Strawczyn, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie). Wieś leży w odległości około 16 km na północny zachód od Kielc.


10.2019


Na podstawie stron internetowych: Pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku w Wikipedii oraz Muzeum Narodowe w Kielcach - pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku.Aktualizacja 28.10.2019


Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku w Wikipedii
Muzeum Narodowe w Kielcach - pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku
swietokrzyskie.travel - pałac w Oblęgorku
zabytek.pl - pałac w Oblęgorku
polskieradio.pl - pałac w Oblęgorku