Strona główna      Galeria zdjęć      Historia      Najciekawsze miejsca     Rovinj to jedno z najpiękniejszych miasteczek Chorwacji, a już na pewno najpiękniejsze na Istrii. To miasto inne niż miasta w Dalmacji, gdyż ze względu na długoletnie związki, jest jakby żywcem wyjęte z Włoch.
Spacer po brukowanych, wąskich uliczkach Rovinja, pełnych małych sklepików, restauracji i galerii, to prawdziwa uczta dla każdego turysty.
No i te pyszne lody... ;-)

Rovinj (Rovigno) Historia


Historia Rovinja zaczyna się w VII wieku p.n.e., kiedy był osadą plemion iliryjskich. W 129 roku p.n.e. znalazł się pod panowaniem Imperium Rzymskiego. Po rozpadzie cesarstwa rzymskiego około V wieku stał się częścią Bizancjum. Od VI do VIII wieku należał do Egzarchatu Rawenny, a w 788 roku stał się częścią Imperium Franków. Przez kilka kolejnych wieków miasto należało do różnych władców feudalnych.
W latach 1283-1797 miejscowość weszła w skład Republiki Wenecji. W 1531 roku Rovinj otrzymał prawa miejskie. W tym czasie miasto zostało dobrze ufortyfikowane i posiadało mury miejskie z trzema bramami. Po upadku Republiki Weneckiej (z wyjątkiem czasów napoleońskich) Rovinj stał się częścią Cesarstwa Austriackiego aż do I wojny światowej. Pod panowaniem Habsburgów miasto stało się największym ośrodkiem na zachodnim wybrzeżu Istrii.
Od 1920 do 1947 roku Rovinj należał do Włoch, a po II wojnie światowej stał się częścią Socjalistycznej Republiki Chorwacji wchodzącej w skład Socjalistycznej Federacji Republik Jugosławii. Od 1991 roku, po ogłoszeniu niepodległości, leży w granicach Republiki Chorwacji.

Rovinj (wł. Rovigno) położony jest na półwyspie Istria, nad Morzem Adriatyckim w żupanii (województwie) istryjskiej. Rovinj leży na wydłużonym eliptycznym półwyspie, który do 1763 roku był wyspą.
Według danych z 2011 roku miasto liczyło nieco ponad 14000 mieszkańców. Miasto leży w odłegłości około 92 km na zachód od Rijeki i około 105 km na południe od włoskiego Triestu.


Rovinj (Rovigno) Najciekawsze miejsca


 • Trg Maršala Tita (Plac marszałka Tity)
  • Wieża zegarowa  (fot.)
  • Zbudowana w XVII wieku wieża była kilkakrotnie rozbudowywana. Dzisiejszy kształ uzyskała w połowie XIX wieku. Pod wieżą znajdowało się kiedyś więzienie dla drobnych przestępców.
   W czasie kiedy byliśmy w Rovinju (maj 2024 r.) plac marszałka Tity był niestety w remoncie. Całkowicie rozkopany, ogrodzony wysokimi płotami, z wjeżdżającymi wielkimi ciężarówkami, był praktycznie niedostępny dla turystów. Pewnie po remoncie plac będzie wyglądał pięknie, ale na razie remont dość skutecznie uniemożliwia podziwianie zarówno wieży zegarowej, jak i łuku Balbiego.

  • Pałac Califfi
  • Barokowy pałac pochodzący z XVII lub XVIII wieku. Obecnie znajduje się tu Muzeum Regionalne Miasta Rovinj.

  • Łuk Balbiego  (fot.)
  • Prowadzi na główną ulicę miasta, ulicę Grisia. Został wybudowany w 1670 roku w miejscu jednej, kompletnie zniszczonej bramy miejskiej. Najciekawszym elementem w konstrukcji Łuku Balbiego są figurki dwóch lwów oraz dwie kamienne głowy - brodatego Wenecjanina oraz Turka w turbanie.
   Nazwa pochodzi od nazwiska ówczesnego burmistrza miasta Daniela Balbi.

 • Katedra św. Eufemii  (fot.)  (fot.)
 • Obecny kościół św. Eufemii, patronki miasta, jest już trzecią świątynią w tym miejscu. Prace budowlane rozpoczęto w 1725 roku, aby ukończyć je w roku 1736. W 1741 roku zbudowano trzy ołtarze główne, a w 1754 roku zamontowano organy. Stropy, ławki w nawie i stalle w prezbiterium pochodzą z 1750 roku. Kościół został konsekrowany we wrześniu 1756 roku. Fasada kościoła została wykończona w 1883 roku.
  Kościół św. Eufemii reprezentuje typ baroku weneckiego. Jego długość wynosi 51 m, a szerokość 30 m. Nawa główna ma 17 m wysokości, a nawy boczne 10 m. Obok kościoła znajduje się dzwonnica, której budowa rozpoczęła się w 1654 roku  (fot.). W 1687 roku dzwonnicę zwieńczono hełmem. Na jej szczycie znajduje się miedziany, pozłacany posąg św. Eufemii, umieszczony na łożyskach, aby mógł obracać się wokół własnej osi w zależności od kierunku wiatru. Dzwonnica wraz z posągiem ma 62 m wysokości i jest najwyższą wieżą kościelną na Istrii.
  W ołtarzu głównym znajdują się posągi św. Jerzego, św. Marka i św. Rocha, zbudowane z marmuru karraryjskiego  (fot.). Po lewej stronie ołtarza głównego znajduje się marmurowy ołtarz Najświętszego Sakramentu  (fot.), a po prawej, również marmurowy, ołtarz św. Eufemii z Chalcedonu, patronki miasta  (fot.). Za ołtarzem znajduje się sarkofag, w którym przechowywane są relikwie św. Eufemii  (fot.). Sarkofag wykonany z marmuru, jest datowany na III wiek, a do Rovinja dotarł około 800 roku. Miejska legenda głosi, że sarkofag sam wypłynął u wybrzeży miasta. Na ścianach otaczających sarkofag wiszą obrazy z 1883 roku, przedstawiające dotarcie sarkofagu do wybrzeży Rovinja oraz męczeństwo św. Eufemii  (fot.). Na sklepieniu znajduje się obraz przedstawiający koronację św. Eufemii na niebie  (fot.).
  Katedrę można zwiedzać, ale jest ona otwarta dla turystów mniej więcej od godziny 10. Samo wejście jest bezpłatne, zapłacić trzeba tylko za wejście na taras widokowy na dzwonnicy. Warto jednak wydać kilka euro bowiem widok z góry jest zachwycający. Panorama obejmuje oczywiście miasto i Adriatyk z archipelagiem 13 wysepek  (fot.)  (fot.).

 • Stare Miasto  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
 • Stare miasto w Rovinju leży na niewielkim eliptycznym półwyspie, który do 1763 roku był wyspą. To labirynt niezliczonych brukowanych uliczek, które często mają nieregularny przebieg. Czasem kończą się niespodziewanie, czasem wychodzą wąskimi schodami wprost do morza. Mnóstwo tu małych sklepików z pamiątkami i lokalnymi produktami, mnóstwo kawiarenek i małych restauracji. Wiele kamieniczek zachwyca kolorami elewacji i wielokolorowymi dekoracjami kwiatowymi.
  Główną uliczką, leżącą centralnie, jest Grisia prowadząca krętymi kamiennymi schodami wprost do katedry św. Eufemii  (fot.). Od południa stare miasto obiega ulica Sv. Križa, którą także można dojść do katedry i ładnego punktu widokowego na Adriatyk. Z uliczki można zejść na kamienisty brzeg morza zwany plażą Balota  (fot.)  (fot.). Północna strona starówki to uliczka Vladimira Švalbe, wzdłuż której znajdują się słynne, pokazywane na niezliczonej ilości zdjęć, kamienne schodki prowadzące wprost do morza  (fot.)  (fot.).
  Kiedyś starówka otoczona była murami z 7 bramami. Do dzisiaj zachowały się trzy: Portica  (fot.), św. Benedykta i Świętego Krzyża.

 • Kościół Najświętszej Trójcy  (fot.)
 • Najważniejsza i najlepiej zachowana budowla romańska, zbudowana prawdopodobnie w XIV wieku. Budynek ma kształt siedmioboku, z siedmioma niszami i kopułą w środku.

 • Ratusz (Pałac miejski)
 • Siedziba burmistrza i administracji miejskiej, zwany Pałacem Pretorianów. Na części parteru znajdowało się kiedyś także więzienie, na piętrze mieściła się Sala Rady Miejskiej i biura.
  Pałac powstał w 1308 roku, odrestaurowany w latach 1850, 1860 oraz w 1935 roku, kiedy umieszczono tam herby rodów weneckich i rovinjskich.

 • Kościół św. Krzyża
 • Ten niewielki kościółek z XIV wieku znajduje się niedaleko Bramy Świętego Krzyża (Vrata Sv. Križa). Według legendy to właśnie w tym miejscu wypłynął sarkofag św. Eufemii.

 • Kościół Matki Bożej od Zdrowia  (fot.)
 • Wybudowany w 1779 roku. W kościele znajdują się cenne obrazy na płótnie, a obraz w ołtarzu jest kopią obrazu ze słynnego kościoła Matki Bożej Uzdrowicielki w Wenecji.

 • Kościół i klasztor franciszkanów
 • Kościół powstał w latach 1702-1710. Budynek klasztoru zbudowano w 1746 roku. Biblioteka klasztorna przechowuje księgozbiór liczący około dwanaście tysięcy ksiąg, głównie o treści teologicznej, z których część pochodzi z XVI, XVII i XVIII wieku.

 • Kościół Matki Bożej Miłosiernej
 • Dokładna data budowy kościoła nie jest znana, wiadomo jednak, że został konsekrowany w 1487 roku. Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI wieku. W kościele znajdują się również późnobarokowe rzeźbione drewniane ławki i wiele wotywnych prezentów.

 • Kościół św. Karola Boromeusza  (fot.)
 • Zbudowany w 1660 roku.

 • Latarnia morska  (fot.)
 • Znajduje się na samym krańcu półwyspu za katedrą św. Eufemii. Obok latarni morskiej znajduje się punkt widokowy na Adriatyk  (fot.).
06.2024


Na podstawie stron internetowych: Rovinj w Wikipedii, Rovinj w Wikipedii po chorwacku, Rovinj Tourist Guide, Wspólnota Turytyczna Rovinja oraz strona miasta Rovinj i przewodnika Beaty i Pawła Pomykalskich Chorwacja. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza Rewasz 2017.
Aktualizacja 16.06.2024


Rovinj

Rovinj

Latarnia morska i punkt widokowy na Adriatyk

Latarnia morska i punkt widokowy na Adriatyk

Katedra św. Eufemii

Katedra św. Eufemii

Ulica Grisia

Ulica Grisia

Widok z dzwonnicy katedry św. Eufemii

Widok z dzwonnicy katedry św. Eufemii

Łuk Balbiego

Łuk Balbiego

Port w Rovinju

Port w Rovinju

Rovinj od strony morza

Rovinj od strony morza

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Rovinj Tourist Guide
Rovinj w Wikipedii po chorwacku
Strona miasta Rovinj
Rovinj w Wikipedii
mynaszlaku.pl - Rovinj
istria.pl - Rovinj
zamieszkali. pl - Rovinj
Wspólnota Turystyczna Rovinja
cromania.pl - Rovinj