Strona główna     Galeria zdjęć     


Chłopaki lubią wozy strażackie ;-) I nie ma znaczenia, czy chłopaki są duże, czy małe. Dlatego każdego chłopaka, a myślę, że również niejedną kobietę, zaciekawi muzeum w Rakoniewicach.
W nietypowej scenerii dawnego kościoła ewangelickiego zobaczymy bardzo ciekawy zbiór wozów strażackich, starych konnych sikawek, a także sztandary, motopompy i wiele innych eksponatów.
Rakoniewice Wielkopolskie Muzeum PożarnictwaMuzeum zostało otwarte w czerwcu 1974 roku, dzięki staraniom władz lokalnych Rakoniewic, działaczy PTTK oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej. Dzięki ich staraniom uratowano przed zniszczeniem nie tylko stary sprzęt strażacki, ale także zabytkowy zbór ewangelicki z 1763 roku  (fot.)  (fot.), który jest siedzibą muzeum. Od 1995 roku Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa jest Oddziałem Zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Muzeum posiada w swoich zbiorach około 4 tysiące eksponatów, w tym m.in. 25 wozów strażackich z lat 1927-1986  (fot.)  (fot.)  (fot.), 26 sikawek konnych z lat 1776-1923  (fot.)  (fot.)  (fot.), kolekcję hełmów i mundurów, motopompy (najstarsze pochodzą z lat 30-tych XX wieku)  (fot.), medale, plakaty, księgozbiór i 24 sztandary strażackie  (fot.)  (fot.). Zabytkowe samochody strażackie i inny sprzęt ciężki prezentowane są na parterze i w pawilonach wystawienniczych, wśród nich są dwa chevrolety z 1927 roku, bedford drabina z 1954 roku, Star 20 z 1953 roku i dwa magirusy.
W muzeum wystawiane są również eksponaty przekazane z miast partnerskich Rakoniewic z Niemiec, Danii, Holandii, Litwy, Belgii, Węgier, Ukrainy oraz Rosji. Największą atrakcję turystyczną muzeum stanowi multimedialna Sala Edukacji Ratowniczej, w której zwiedzający może bezpośrednio doświadczyć różnego rodzaju zagrożeń. W 2018 roku muzeum wzbogaciło swoją ekspozycję o salę poświęconą płk. poż. Władysławowi Pilawskiemu, składającą się głównie z jego osobistych pamiątek i opracowań. W tym samym roku muzeum rozpoczęło swój udział w czteroletnim projekcie "Strażacka Niepodległa 1918-1921" obejmującym m.in. wystawy, konferencje naukowe, publikacje książkowe, mające na celu przedstawić udział strażaków w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wstęp do muzeum jest płatny.

Wystawa muzeum składa się się z kilku części:
 • Pawilony samochodów

 • Wozownia

 • Sala medalierska
 • W sali medalierskiej prezentowanych jest kilkaset państwowych i korporacyjnych odznak, odznaczeń, medali, plakiet oraz naszywek pożarniczych.

 • Sala mundurów i sztandarów

 • Sala Edukacji Ratowniczej
 • Sala Edukacji Ratowniczej "Ognik+" ma za zadanie przekazywać treści edukacyjno-profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i bezpiecznych zachowań. Składa się z kilku części:
  - spalone mieszkanie: zwiedzający wchodzą do środka spalonego mieszkania, w którym zapoznają się z przyczynami pożarów i oglądają skutki nieostrożnych zachowań z ogniem,
  - wypadek komunikacyjny: na oczach zwiedzających toczy się akcja ratownicza po wypadku drogowym; dwa stanowiska interaktywne: "Jak ciężka jest praca strażaka?" oraz "Czy umiesz udzielać pierwszej pomocy?",
  - pokaz pożaru lasu w 4D,
  - symulator jazdy do akcji zrobiony w autentycznej kabinie wozu strażackiego Star 25,
  - wystawa fotografii - "Wielkopolscy strażacy w walce z powodzią 2010".

 • Wystawa modeli

 • Pracownia przyrodnicza im. Albina Łąckiego
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa mieści się zabytkowum kościele poewangelickim w Rakoniewicach. Rakoniewice to niewielkie miasteczko w powiecie grodziskim w województwie wielkopolskim. Według danych z 2016 roku liczyło około 3500 mieszkańców.
Przez miasto przebiega droga krajowa nr 32 i droga wojewódzka nr 312. Rakoniewice leżą w odległości około 65 km na południowy zachód od Poznania.


05.2020


Na podstawie stron internetowych: Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Wikipedii oraz Strona Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa.Aktualizacja 01.05.2020


Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Strona Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Wikipedii
Strona gminy Rakoniewice
zabytek.pl - kościół ewangelicki w Rakoniewicach