Strona główna     Galeria zdjęć     
Któż z nas nie chciałby choć na chwilę znaleźć się w raju? Tylko gdzie on jest, oto jest pytanie... Ja chciałbym dziś zaprosić do jednego z rajów na ziemi i to całkiem blisko nas, do naszych sąsiadów Czechów. W północnych Czechach znajduje się region, od XIX wieku zwany popularnie Czeskim Rajem (Český ráj), pełny niezwykłych przyrodniczych formacji, zamków, pałaców i urokliwych miasteczek.
Wraz z Asią zapraszamy do odwiedzenia jednego ze skalnych miast, niesamowitej formacji skalnej Prachovské skály. A po wycieczce wśród niesamowicie uformowanych skał, po podziwianiu pięknych widoków, wpadnijmy jeszcze na chwilę do zamku Stare Hrady na przepyszne nalewki oraz do miasta Jičín, rozsławionego na cały świat przez dobrego rozbójnika Rumcajsa ;-))


Český ráj Prachovské skályCzeski Raj położony jest nad środkowym odcinkiem rzeki Izery, około pięćdziesiąt kilometrów na północny wschód od Pragi. Leży na terenie ograniczonym miastami Mladá Boleslav, Jičín i Turnov, na północy ograniczony jest pasmem Gór Izerskich i Karkonoszy. Jest najstarszym rejonem chronionym na terenie Czech, bowiem już w roku 1955 został ogłoszony Chronionym Parkiem Krajobrazowym (CHKO Český ráj), po rozszerzeniu w roku 2002 obejmującym obszar około 190 km2. Od 2005 roku znajduje się na liście europejskich geoparków UNESCO.
Wchodzący w jego skład rezerwat przyrody Prachovské skály (założony w 1933 roku) należy do najbardziej znanych w Republice Czeskiej. W roku 2002 został włączony w skład CHKO Český ráj. Krajobraz Prachovskich skał powstał w wyniku erozji piaskowcowych skał, a jego cechą szczególną są dominujące ponad lasem wysokie, wysmukłe iglice skalne  (fot.) pomiedzy którymi znajdują się  (fot.) głębokie i wąskie wąwozy. Nazwa pochodzi od skalnego pyłu (cz. prach). Średnia wysokość nad poziomem morza to 350-450 m. Rezerwat znajduje się około 6 km na północny-zachód od miasta Jičín, a dobrym punktem wyjściowym jest miejscowość Prachov, gdzie znajdują się parkingi tuż przed wejściem na teren rezerwatu.
Formację Prachovské skály najlepiej zwiedzić dwoma podstawowymi trasami, tzw. małym i dużym okręgiem (cz. Malý okruh, Velký okruh) -
 • Trasa krótsza (Malý okruh)
 • Ma długość 1,5 km, a jej przejście zajmuje około 3/4 godziny. Prowadzi przez tzw. Korytarz Cesarski  (fot.) (cz. Císařská chodba, ang. Imperial Hall), czyli najbardziej znany i największy parów w Prachovskich skałach. Nazwany tak na cześć cesarza Franciszka I, którego podobno niesiono tędy podczas jego wizyty w Jičínie w czerwcu 1813 roku, gdzie prowadził negocjacje z carem rosyjskim Aleksandrem I w sprawie wojny z Napoleonem (nie jest do końca pewne czy wizyta cesarza miała rzeczywiście miejsce). Parów otoczony jest przez pionowe ściany zwane "Modlitwą skał". Na trasie znajdują się dwa punkty widokowe (cz. vyhlídka): Vyhlídka Českého ráje, Vyhlídka míru.
  Trasa oznaczona jest znakami koloru żółtego.
 • Trasa dłuższa (Velký okruh)
 • Ma 5 km długości, a przejście zajmuje około 2,5 godziny. Prowadzi aż przez osiem punktów widokowych (Pechova vyhlídka, Sikmá věz, Vyhlídka míru, Hlaholská vyhlídka, Rumcajsova vyhlídka, Hakenova vyhlídka, Schlikova vyhlídka, Vsetečkova vyhlídka).
  Trasa oznakowana jest na zielono.
Wstęp na teren rezerwatu Prachovské skály jest płatny. W ubiegłym roku cena biletu normalnego to 50 koron czeskich, opłata za parking samochodu osobowego wynosiła również 50 koron. Bilet ważny jest przez cały dzień.

------------------------------------------
Po wycieczce przez skalne formacje Prachovskich skał odwiedziliśmy jeszcze dwa miejsca leżące nieopodal rezerwatu:
 • Jičín
 • - niewielkie (17 tys. mieszkańców ) miasto nazywane jest bramą do Czeskiego Raju. Na całym świecie znane jako miasto szewca i rozbójnika zwanego Rumcajsem  (fot.). Dziś w Jicinie możemy odwiedzić słynny warsztat szewski Rumcajsa ;-)  (fot.) Jičín to także miasto zabytków z ładnym Rynkiem (Valdstejnovo náměstí) wokół którego stoją zabytkowe domy z podcieniami  (fot.). Na Rynku znajduje się także zamek od nazwiska właściciela nazywany zamkiem Valdstejna  (fot.). Na Rynek wchodzimy przez wieżę-bramę Valdicką (Valdická brána)  (fot.).
  Więcej zdjęć z Jicina możecie zobaczyć  tutaj.

 • zamek Staré Hrady  (fot.)
 • - położony w odległości około 15 km na południowy-zachód od Jicina. Pierwotnie gotycki zamek pochodzi z XIV wieku, przebudowany następnie w latach 1567-1573 w stylu renesansowym. Z czasem uległ tak dużym zniszczeniom, że w 1960 roku został przeznaczony do zburzenia, jednak tutejsi mieszkańcy postanowili go ocalić. Rekonstrukcja przywróciła mu dawnu blask, obecnie jest w rękach prywatnych. Mieści się tu Archiwum Literackie Pomnika Piśmiennictwa Narodowego. Nam bardzo podobały się zamkowe podziemia, w których zamieszkuje około 150 bajkowych postaci, od krasnoludków począwszy, po czarownice, diabły i przeróżne inne dziwadła i straszydła  (fot.) ;-)) W zamku można spróbować i kupić różne przepyszne nalewki.
  Więcej zdjęć z zamku Staré Hrady możecie zobaczyć  tutaj.

01.2012


Na podstawie stron internetowych: Czeski Raj, Prachovskeskaly.com, Portal turystyczny Jičína.
Aktualizacja 22.01.2012


Prachovské skály

Prachovské skály

Prachovské skály

Prachovské skály

Prachovské skály

Prachovské skály

Prachovské skály

Prachovské skály

Prachovské skály

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ38
Czeski Raj
Formacja Prachovské skály
Portal turystyczny Jicina
Zamek Staré Hrady