Strona główna     Galeria zdjęć     
Pytanie co jest ładniejsze, PN Krka czy PN Plitwickie Jeziora pewnie zawsze pozostanie nierozstrzygnięte. Każdy z nas ma przecież inne poczucie estetyki, każdemu może podobać się coś innego.
Dyskusja zresztą jest chyba bez sensu, bo oba miejsca, to prawdziwe cuda natury, więc po prostu cieszmy się ich widokiem :-)Chorwacja Park Narodowy Plitwickie JezioraPark Narodowy Plitwickie Jeziora powstał w kwietniu 1949 roku. Jest to najstarszy, największy i najliczniej odwiedzany park narodowy w Chorwacji. W 1979 roku park został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Powierzchnia parku wynosi ponad 29 000 ha, z czego 217 ha to powierzchnia jezior. Najniższy punkt w parku to 367 m n.p.m., a najwyższy to 1279 m n.p.m. (Seliski vrh). Największą atrakcją parku jest zespół 16 jezior krasowych  (fot.)  (fot.)  (fot.). Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, których jest ponad 90. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone kaskadowo: Górne i Dolne Jeziora. Górne jeziora to: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget i Kozjak. Dolne jeziora to: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod.
Największym jeziorem jest Kozjak, którego powierzchnia osiąga 81,5 ha  (fot.). Kozjak jest również najgłębszym jeziorem (47 m). Największym i najpiękniejszym wodospadem w Parku jest Wielki Wodospad (chorw. Veliki slap). Wodospad ma 78 m wysokości i jest jednocześnie największym wodospadem w całej Chorwacji  (fot.)  (fot.)  (fot.).

Do Parku Narodowego Plitwickie Jeziora prowadzą dwa wejścia: wejście 1 (północne), współrzędne 44°54'17.9''N 15°36'40.3''E oraz wejście 2 (południowe), współrzędne 44°52'58.5''N 15°37'25.2''E. Przy obu wejściach znajdują się płatne parkingi. Cena zależy od długości parkowania i jest opłacana przy wyjeździe.
Bilety wstępu do parku najlepiej zakupić w sklepie internetowym parku. Bilety dostępne są także w kasach przy wejściu do parku, ale ich ilość jest ograniczona w zależności od sprzedaży internetowej. W cenie biletu jest również kolejką turystyczną oraz rejs statkiem elektrycznym po jeziorze Kozjak.

W Parku Narodowym Plitwickie Jeziora wyznaczono kilka tras oznaczonych kolejnymi literami (A, B, C, E, F, H, K) Trasa K jest dostępna przy obu wejściach. Dokładny opis tras znajduje się tutaj. Niektóre trasy mogą być czasowo niedostępne.
Programy A, B, C, K rozpoczynają się przy wejściu 1 i na tablicach informacyjnych oznaczone są kolorem zielonym. Programy E, F, H, K rozpoczynają się przy wejściu nr 2 i oznaczone są kolorem pomarańczowym:
 • Trasa A
 • Rozpoczyna się przy wejściu nr 1. W ramach trasy zobaczymy m.in. Veliki slap, czyli największy wodospad Jezior Plitwickich. Podczas tej trasy nie ma rejsu statkiem. Trasa prowadzi wzdłuż Dolnych Jezior.
  Czas zwiedzania wynosi 2-3 godzin. Długość trasy 3,5 km.

 • Trasa B
 • Rozpoczyna się przy wejściu nr 1. Podczas zwiedzania zobaczymy wodospady Veliki slap i Sastavke, przejdziemy wzdłuż Dolnych Jezior i popłyniemy statkiem po jeziorze Kozjak.
  Czas zwiedzania 3-4 godziny. Długość trasy 4 km.

 • Trasa C
 • Rozpoczyna się przy wejściu nr 1. Trasa obejmuje zarówno Jeziora Dolne, jak i teren Jezior Górnych, włącznie z rejsem po jeziorze Kozjak. Zobaczymy wodospady Veliki slap, Veliki i Mali prštavac i mnóstwo innych  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.).
  Czas zwiedzania 4-6 godzin. Długość trasy 8 km.

 • Trasa K (zielona)
 • To najdłuższa "zielona" trasa. Rozpoczyna się przy wejściu nr 1. Prowadzi od wodospadu Veliki slap wzdłuż Dolnych Jezior i zachodniego brzegu jeziora Kozjak. Kolejny etap to wodospady Prštavci i spacer wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Kozjak, spacer po wschodniej stronie Dolnych Jezior aż do punktu początkowego.
  Czas zwiedzania 5-7 godzin. Długość trasy 11,5 km.

 • Trasa E
 • Rozpoczyna się przy wejściu nr 2. Zwiedzanie obejmuje strefę Górnych Jezior z wodospadami Prštavci. Po krótkim rejsie łodzią po jeziorze Kozjak spacer w górę rzeki do Prošćanskiego jeziora. Powrót do punktu wyjścia kolejką turystyczną.
  Czas zwiedzania 2-3 godziny. Długość trasy 5,1 km.

 • Trasa F
 • Rozpoczyna się przy wejściu nr 2". Trasa obejmuje rejs po jeziorze Kozjak, spacer przez kanion Dolnych Jezior do wodospadu Veliki slap. Powrót do punktu wyjścia kolejką turystyczną.
  Czas zwiedzania 3-4 godziny. Długość trasy 4,6 km.

 • Trasa H
 • Rozpoczyna się przy wejściu nr 2. Po krótkim spacerze i przejeździe panoramicznym pojazdem czeka nas spacer wzdłuż Górnych Jezior, rejs statkiem po jeziorze Kozjak, spacer kanionem Dolnych Jezior do wodospadu Veliki slap, spacer po wschodniej strony kanionu i powrót kolejką turystyczną.
  Czas zwiedzania 4-6 godzin. Długość trasy 8,9 km.

 • Trasa K (pomarańczowa)
 • Najdłuższa "pomarańczowa" trasa. Rozpoczyna się przy wejściu nr 2. W programie spacer wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Kozjak, następnie wschodnim brzegiem kanionu Dolnych Jezior do wodospadu Veliki slap. Dalej w górę kanionu i wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Kozjak, a następnie ścieżką obok wodospadów Prštavci, największych wodospadów Górnych Jezior. W drodze powrotnej można przejść się po pozostałej części Górnych Jezior i po krótkim rejsie statkiem dotrzeć do punktu początkowego.
  Czas zwiedzania 5-7 godzin. Długość trasy 12,5 km.

My polecamy trasę C rozpoczynającą przy wejściu nr 1. Zaraz po wejściu na teren parku mamy to, co najpiękniejsze czyli niesamowity wodospad Veliki slap. Jeżeli rozpoczniemy zwiedzanie parku dość wcześnie, to nie ma tu jeszcze nieprzebranych tłumów turystów i możemy spokojnie podziwiać ten prawdziwy cud natury. Również przy samym wodospadzie będziemy mieli szansę na spokojny pobyt. Jeżeli zaczniemy zwiedzanie, nawet wcześniej, od wejścia nr 2, to kiedy dotrzemy do Wielkiego Wodospadu prawdopodobnie zastaniemy tam już tłumy :-(

Nasza trasa w dużej części prowadziła widowiskowymi drewnianymi pomostami (bez barierek) i dzięki temu, że rozpoczęliśmy zwiedzanie dość wcześnie, nie była bardzo zatłoczona, choć całkiem pusta też nie była ;-)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Po dojściu do przystani staku kursującego po jeziorze Kozjak również nie mieliśmy problemu z wejściem na jego pokład, choć trzeba przyznać, że turystów było już tutaj całkiem sporo. Podczas spaceru pomostami, jeżeli natrafimy jednak na większą grupę osób, warto czasem zwolnić, poczekać i ich po prostu przepuścić, a na szlaku znów robi się pusto. My zrobiliśmy tak po przybiciu do przystani po drugiej stronie jeziora Kozjak, po kilku minutach znów byliśmy prawie sami :-)

Park Narodowy Plitwickie Jeziora leży w południowej części gór Mala Kapela, wchodzących w skład Gór Dynarskich, w odległości około 135 km na północ od Zadaru i 150 km na południe od Zagrzebia.


07.2023


Na podstawie stron internetowych: Park Narodowy Plitwickie Jeziora w Wikipedii i Oficjalna strona Parku Narodowego Plitwickie Jeziora.
Aktualizacja 29.07.2023


Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Park Narodowy Plitwickie Jeziora

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Park Narodowy Plitwickie Jeziora w Wikipedii
Park Narodowy Plitwickie Jeziora w Wikipedii po chorwacku
Oficjalna strona Parku Narodowego Plitwickie Jeziora
www.podrozepoeuropie.pl - Plitwickie Jeziora
mynaszlaku.pl - PN Plitwickie Jeziora
crolove.pl - PN Plitwickie Jeziora
wszedobylscy.com - Plitwickie Jeziora
gdziebytudalej.pl - Plitwickie Jeziora