Strona główna       Galeria 1       Galeria 2       Galeria 3       Galeria 4       Galeria 5       Galeria 6       Galeria 7       Galeria 8       Ogólnie o Pile       Historia       Zabytki


Położone malowniczo wśrod lasów i jezior, pełne zieleni, bo ponad połowę jego powierzchni stanowią lasy i parki, z rzeką Gwdą przepływającą przez samo centrum, tworzącą ładną wysepkę z parkiem. Miasto, w którym na nadrzecznych bulwarach można spotkać Dobre Anioły, dla niepoznaki chowające swoje skrzydła i wyglądające jak zwykli ludzie... W każdym razie ja takiego Anioła spotkałem, ma na imię Joanna...
To Piła, niewielkie, urocze 70-tys. miasteczko w północnej Wielkopolsce. Zapraszam do spaceru po Pile, mieście Dobrych Duszków :-)


        Piła Ogólnie o Pile

Leży w północnej części Wielkopolski (96 km od Poznania) nad rzeką Gwdą  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Jest czwartym co do wielkości miastem województwa i według danych z roku 2006 liczy około 74 tys. mieszkańców, a prawie 60% ludności nie przekroczyło 40 roku życia.
Piła to zielone miasto, ponad 54% powierzchni stanowią lasy i parki, a w granicach miasta znajduje się też kilka jezior i sztucznych zalewów  (fot.). Najstarszym parkiem Piły jest Park Miejski im. Stanisława Staszica, który powstał pod koniec XIX wieku  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.), największym zaś Park na Wyspie, urządzony w latach 70-tych ubiegłego wieku na wyspie na rzece Gwdzie  (fot.)  (fot.).
Piła to ważny węzeł kolejowy i drogowy. Z pilskiego dworca PKP tory biegną aż w 7 kierunkach, tędy przebiegają też dwie drogi krajowe: numer 10 i 11.
Piła stanowi spory ośrodek przemysłowy. Do największych zakładów należą m.in.: Przedsiębiorstwo Poszukiwania Nafty i Gazu NAFTA sp. z o.o., Philips Lighting Poland SA, Philips Lighting Electronics oraz drukarnie firm Agora SA i Winkowski sp. z o.o.

Piła Historia

Najstarsza osada powstała prawdopodobnie w wieku XIV, a pod koniec tego wieku została włączona do Polski przez króla Kazimierza Wielkiego. Prawa miejskie uzyskała w wieku XV, a potwierdzone zostały przez króla Zygmunta Starego w roku 1513. Od tej pory Piła była miastem królewskim w starostwie ujsko-pilskim.
W latach 1626 i 1834 miasto niszczyły wielkie pożary, ponadto dwukrotnie było zajmowane przez wojska szwedzkie. W 1772 roku, po pierwszym zaborze Polski, została zajęta przez Prusy (niem. Schneidemühl). W latach 1807-1815 należała do departamentu bydgoskiego Księstwa Warszawskiego.
W roku 1755 w Pile urodził się Stanisław Staszic, ksiądz, pisarz, filozof i geolog, twórca geologicznej mapy Polski (pomnik St. Staszica  (fot.)).
W roku 1851 otwarto pierwsze połączenie kolejowe łączące Piłę z Krzyżem i Bydgoszczą, która to linia stanowiła część magistrali łączącej Berlin z Królewcem. W kolejnych latach otwierano następne linie: w 1873 w kierunku Tczewa, w 1879 linię Poznań-Piła-Kołobrzeg, a w 1881 linię do Wałcza.
Po pierwszej wojnie światowej Piła pozostała w granicach Niemiec, a granica przebiegała 6 km od miasta. Mimo dominacji ludności niemieckiej, Piła pozostała ośrodkiem polskości: działały tu liczne polskie organizacje społeczne oraz oddział Związku Polaków w Niemczech. Od 1930 roku działał tu także konsulat Rzeczypospolitej.
Podczas drugiej wojny światowej Piła była dużym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego, a w roku 1945 miasto zostało zamienione w twierdzę i włączone w skład umocnień Wału Pomorskiego. Po ciężkich walkach (24.01.-14.02) Piła została zdobyta przez wojska rosyjskie z 47 Armii 1 Frontu Białoroskiego. W skutek walk miasto zostało zniszczone w ponad 70%. Po wojnie miasto wróciło w granice Polski i zostało odbudowane. W latach 1975-1998 miasto było siedzibą wojewody, obecnie jest powiatem w składzie województwa wielkopolskiego.

Piła Zabytki

Ze względu na wcześniejsze pożary i olbrzymie zniszczenia wojenne, w Pile nie ma zbyt dużo obiektów zabytkowych. Do najciekawszych ocalałych można zaliczyć:

 • Dom rodzinny Stanisława Staszica
 • Budynek z muru pruskiego z drugiej połowy XVIII wieku przy ulicy Browarnej, w którym prawdopodobnie urodził się Staszic. Obecnie mieści się tam poświęcone mu muzeum.  (fot.)

 • Arsenał
 • Dawna zbrojownia Landwehry z lat 1843-1844 przy ulicy 1 Maja.

 • Budynek TP SA
 • Budynek dawnej poczty z lat 1893-1895 w stylu neorenesansowym przy Alei Piastów.  (fot.)

 • Kościół pw św. Stanisława Kostki
 • Kiedyś ewangelicki, obecnie katolicki kościół w stylu neogotyckim przy ulicy Browarnej.  (fot.)  (fot.)  (fot.)

 • Budynek Bractwa Kurkowego
 • Zbudowany pod koniec XIX wieku z muru pruskiego, niegdyś siedziba Bractwa, obecnie pensjonat. Stoi na skraju Parku Miejskiego.  (fot.)

 • Muzeum Okręgowe
 • Budynek z drugiej połowy XIX wieku, w którym w latach 1934-1939 mieścił się konsulat RP, przy ulicy Browarnej.

 • Dawne kasyno oficerskie
 • Zbudowane pod koniec XIX wieku, obecnie siedziba banku, przy ulicy Browarnej.  (fot.)

 • Szkoła Policji
 • Neogotycki budynek dawnej prowincji pilskiej przy Placu Staszica z lat 1926-30.

 • Dworzec PKP
 • Zbudowany w roku 1853, przebudowany w 1876, przy ulicy Zygmunta Starego.  (fot.)  (fot.)

 • Kościół pw św. Antoniego
 • Katolicki kościół przy ul. Ludowej oddany do użytku w 1930 roku w stylu modernistycznym. Wewnątrz kościoła jeden z największych w Europie drewnianych krucyfiksów z figurą Chrystusa.

 • Kościół Św. Rodziny
 • Neobarokowy kościół z lat 1912-1915 z dwiema wieżami, przy ulicy Św. Jana Bosko.  (fot.)  (fot.)  (fot.)


07.2008


Na podstawie Słownika geograficzno-krajoznawczego Polski, wyd. PWN 1998 oraz stron internetowych: Wikipedia, oficjalna strona Piły.
Aktualizacja 03.01.2016


Kościół pw św. Stanisława Kostki

Kościół pw św. Stanisława Kostki

Kościół pw św. Stanisława Kostki

Kościół pw św. Stanisława Kostki

Pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II

Deptak

Deptak

Park na Wyspie

Park na Wyspie

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Stary cmentarz przy Alei Wojska Polskiego

Stary cmentarz przy Alei Wojska Polskiego

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Canon PowerShot A85 i Panasonic Lumix DMC-FZ38Oficjalna strona Piły
Piła w Wikipedii
Dawna Piła
Wirtualna Piła
Parowozownia Pilska Okrąglak