Strona główna     Galeria zdjęć     


Sam zamek w Nowym Mieście nad Metują jest stary, powstał bowiem na początku XVI wieku. Jednak obecny wygląd zawdzięcza wielkiej przebudowie na początku XX wieku, którą przeprowadzono dla nowych właścicieli, rodziny przemysłowców Bartonów z Dobenina.
Zamek stał się wówczas przepiękną, nowoczesną rezydencją urządzoną przez czołowych czeskich artystów w stylu secesji, art deco, kubizmu i funkcjonalizmu.
Czechy Zamek Nove Mesto nad MetująZamek pochodzi z początku XVI wieku i stoi na miejscu wcześniejszej twierdzy. Został wzniesiony wraz z miastem, a według dokumentów kamień węgielny pod przyszłe miasto i gród położony został 10 sierpnia 1501 roku. Kamień położył osobiście właściciel ziemski Jan Černčický z Kácova. Początkowo stanowił część miejskich fortyfikacji, jest jednak oddzielony od miasta wyraźną fosą.
W 1526 roku, po wielkim pożarze miasta, Černčický sprzedał swój majątek Pernštejnom. Zamek został przez nich rozbudowany w XVI wieku w stylu renesansowym, a w XVII wieku przeszedł przebudowę w stylu barokowym za czasów szkockiej rodziny Leslie. Drugie piętro zamku zostało wówczas ozdobione sztukateriami i malowidłami stropowymi z motywami zaczerpniętymi z mitologii greckiej i rzymskiej. Kiedy w 1802 roku wymarł po mieczu ród Leslie, kolejni właściciciele zamieszkiwali w zamku jedynie okazjonalnie.
Zamek niszczał aż do 1908 roku, kiedy przeszedł w ręce rodziny Bartonów. Obecny wygląd zamek zawdzięcza właśnie kolejnej przebudowie na początku XX wieku (1909-1912) przeprowadzonej dla nowych właścicieli, przemysłowców Jozefa i Cyrila Bartoňa z Dobenína. Przebudowy tej dokonano według planów Dušana Jurkoviča, który zaprojektował też zamkowy ogród z drewnianym mostem nad fosą łączącym zamek z leżącymi poniżej ogrodami. Jurkovič starał się zachować jak najwięcej elementów historycznych, ale jednocześnie wkomponować nowoczesne pierwiastki i urządzenia techniczne, jak na przykład centralne ogrzewanie czy instalacje wodociągowe i elektryczne. Powstały też wówczas łazienki, zainstalowano windy, towarowe i osobowe. Odrestaurowano także dekoracje z czasów renesansu i baroku. W latach 20-tych i 30-tych XX wieku pracę Jurkoviča kontynuował kolejny wybitny architekt Pavel Janák. Zamek stał się wówczas nowoczesną rezydencją urządzoną przez czołowych czeskich artystów I połowy XX wieku w stylu secesji, art deco, kubizmu i funkcjonalizmu.
W 1948 roku zamek został skonfiskowany przez państwo czechosłowackie i pozostawał własnością państwa aż do 1992 roku, kiedy to zwrócono go rodzinie Bartoňów. Od 2008 roku zamek posiada status narodowego zabytku kultury Republiki Czeskiej.

Zamek ma kształt czworoboku wokół nieregularnego dziedzińca  (fot.)  (fot.)  (fot.) ze średniowieczną okrągłą wieżą zwaną Wieżą Maślaną - Maselnicą (podobno nazwa wzięła się od podobieństwa do urządzenia do wyrobu masła) w północnym narożniku  (fot.)  (fot.) oraz renesansowymi malowidłami i sgraffito na dziedzińcu. Wieża ma wysokość 53 m, a na wysokości 25 m krytą galeryjkę, z której rozpościera się widok na okolicę oraz na panoramę Karkonoszy i Gór Orlickich.
Wejście do zamku prowadzi przez most nad fosą  (fot.) oraz kamienny barokowy portal. Przed zamkiem znajduje się pięć rzeźb z około 1720 roku z Gabinetu karłów" z pracowni barokowego rzeźbiarza Matthiasa Bernarda Brauna  (fot.). Kilka rzeźb tega samego artysty znajduje się też w zamkowych ogrodach. Groteskowa forma rzeźb ma symbolizować złe cechy ludzkiego charakteru.
W zamku znajduje się wiele niezwykłych pomieszczeń o barokowym i renesansowym wystroju wyposażonych jednak w stylu szczytowego okresu secesji, kubizmu, art deco i funkcjonalizmu. Na północny zachód od zamku znajduje się tarasowy ogród zamkowy w stylu włoskim z drewnianymi budynkami, wśród nich 40 metrowy drewniany zadaszony most, który pierwotnie łączył dwie części ogrodu, rozdzielone drogą publiczną. Most wybudowano w 1910 roku podczas wielkiej przebudowy i renowacji zamku. Centralna wieża podtrzymująca konstrukcję mostu ma wysokość 12 metrów, a wysokość mostu nad terenem wynosi 4-8 metrów.

Zamek jest udostępniany do zwiedzania. Przewodnicy opowiadają o zamku w języku czeskim, polscy turyści otrzymują wraz z biletami kilkunastostronicową broszurę w języku polskim. Zorganizowane są cztery trasy zwiedzania. Obecnie (2023) są to następujące trasy:
 • Zamkowe wnętrza  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
 • Podczas zwiedzania poznamy historię zamku oraz losy obecnych właścicieli, rodziny Bartoň-Dobenín. Trasa prowadzi przez zamkowe pomieszczenia m.in.: kaplicę Podwyższenia Krzyżą Świętego, Ogród Zimowy, Barokową Sypialnię, Pokój Francuski, Wielką Pracownię, Barokową Jadalnią, Salę Zwycięzców, Salon Empirowy, Żółty Salon, Wielką Sypialnię i inne.
  Zwiedzanie trwa około 50-70 minut.

 • Od strychu po piwnice
 • Trasa prowadzi przez zamkowy strych, piękną zamkową kuchnię położoną na parterze i piwnice. W kuchni, w której przygotowywano menu dla pierwszego prezydenta Republiki Czechosłowackiej T.G. Masaryka, będzie możliwość popróbować aromatów surowców, z których kiedyś tu się gotowało. Można również zapoznać się z historycznymi przepisami.
  Zwiedzanie trwa około 50-70 minut.

 • Wieża
 • Wieża Maselnica ma wysokość 53 m, średnicę 10 m, a grubość ścian to 1 m. Galeryjka znajduje się na wysokości 25 m. Do galeryjki prowadzi 148 schodów. Na wieży znajdują się dwie tarcze zegarowe o średnicy 1,5 m.
  Z galeryjki mamy wspaniały widok na miasto, zwłaszcza na leżący tuż obok zamku miejski rynek oraz na Góry Orlickie i Karkonosze  (fot.)  (fot.)  (fot.).

 • Ogród zamkowy  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
 • Ogrody zamkowe w obecnym kształcie powstały podczas przebudowy zamku w 1910 roku. Zaprojektował je Dušan Jurkovič. Górna część ogrodu leżąca tuż obok zamku, była rozdzielona tarasami z klombami kwiatów i płotkami drewnianymi. Przez pierwotną fosę obronną przerzucono drewniany most zaprojektowany również przez Jurkoviča  (fot.)  (fot.). Dolna część ogrodu została zaprojektowana w stylu ozdobnych ogrodów francuskich, czyli z przycinanymi żywopłotami i symetrią osiową. W środkowej części ogrodu umieszczono fontannę  (fot.). W ogrodach znajdują się kolejne rzeźby kamiennych krasnoludków (karłów) przedstawiających alegorię ludzkich charakterów  (fot.)  (fot.). Autorem rzeźb był barokowy rzeźbiarz Matthias Bernard Braun. Rzeźby pochodzą z I połowy XVIII wieku.

  Na każdą trasę zamkową obowiązują odrębne bilety. Fotografowanie jest dodatkowo płatne. Zwiedzanie zamkowych ogrodów jest bezpłatne. Podczas ulewnych deszczów ogrody mogą zostać zamknięte.
Zamek znajduje się w miejscowości Nowe Miasto nad Metują, w kraju hradeckim, w powiecie Nachod, w Czechach. Miasto leży nad rzeką Metują, dopływem Łaby. Miasteczko liczy około 9500 mieszkańców.
Nowe Miasto nad Metują jest położone niedaleko polskiej granicy w odległości około 17 km na południowy zachód od Kudowy Zdroju.


01.2024


Na podstawie stron internetowych: Zamek w Nowym Mieście nad Metują w Wikipedii(cz) i Strona zamku w Nowym Mieście nad Metują.Aktualizacja 12.01.2024


Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Zamek w Nowym Mieście nad Metują

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300

Zamek w Nowym Mieście nad Metują w Wikipedii(cz)
Strona zamku w Nowym Mieście nad Metują
www.stacjabalkany.pl - Nowe Miasto nad Metują
walzel.cz - zamek w Nowym Mieście nad Metują
www.krajoznawcy.info.pl - zamek w Nowym Mieście nad Metują
Zamek w Nowym Mieście nad Metują na stronie miasta