Strona główna      Galeria zdjęć      Historia      Najciekawsze miejsca     Nin, dziś malutkie miasteczko pod Zadarem, miał bardzo bogatą historię i olbrzymie znaczenie. To najstarsze chorwackie miasto królewskie, pierwsza chorwacka diecezja i prawdziwa kolebka chorwackiego państwa.
Spacerując dziś cichymi uliczkami tego miasteczka aż trudno w to uwierzyć :-)

Nin Historia


Początki miasta sięgają IX wieku p.n.e., kiedy osiedliło się tu plemię Ilirów. W późniejszym okresie miasto przeszło w ręce Rzymian, którzy zbudowali tu m.in. świątynię, wówczas największą na terenie Dalmacji. W VII wieku Nin został zdobyty przez połączone siły Słowian i Awarów. W wyniku tego ataku miasto zostało doszczętnie zniszczone. Chorwaci, którzy przejęli ten teren, wkrótce odbudowali Nin, tworząc tu ważny ośrodek administracyjny i religijny nowo założonego państwa chorwackiego. W ten sposób Nin stał się miejscem narodzin państwa chorwackiego i najstarszym chorwackim miastem królewskim. Obok Biogradu i Klisu, Nin spełniał funkcję rezydencji królewskiej oraz ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji. Z Ninem związani byli tacy władcy chorwaccy jak: książę Wiszesław (785-802), książę Branimir (879-892), król Tomisław (925-928), król Piotr Krzesimir IV (1058-1075) i król Dymitr Zwonimir (1075-1088).
W połowie IX wieku Nin został siedzibą pierwszego chorwackiego biskupstwa podlegającego najprawdopodobniej bezpośrednio papieżowi lub biskupowi Akwilei. Biskup Grzegorz z Ninu (900-929) zabiegał na synodach w Splicie w 925 i w 928 roku o formalne wprowadzenie języka chorwackiego i głagolicy do liturgii katolickiej.
W latach 1328-1358 Nin pozostawał pod protektoratem Wenecji. W 1409 roku, po sprzedaży Dalmacji Wenecjanom, Nin dostał się ponownie pod panowanie weneckie. W 1571 oraz w 1646 roku Nin został zniszczony, bowiem Wenecjanie poświęcili miasto w wojnie z Turkami, by skoncentrować swoje siły na obronie Zadaru. Został wówczas zburzony pałac królewski i pałac biskupi, które nigdy nie zostały odbudowane. Miasto utraciło wówczas swoją pozycję gospodarczą i polityczną. W 1828 roku zlikwidowano diecezję w Ninie.
Nin odzyskał znaczenie gospodarcze po II wojnie światowej razem z otwarciem zakładów produkcji soli oraz cegielni. Po 1969 roku nastąpił również rozwój usług turystycznych.


Nin położony jest w Dalmacji, w żupanii zadarskiej. Według danych z 2011 roku miasto liczyło nieco ponad 1100 mieszkańców. Miasto leży w odłegłości około 17 km na północ od Zadaru.


Nin Najciekawsze miejsca


 • Kościół św. Krzyża  (fot.)  (fot.)  (fot.)
 • Kościół jest najcenniejszym zabytkiem Ninu i jednym z ważniejszych w Chorwacji. Pochodzi z początku IX wieku. Pełnił funkcje głównej świątyni stolicy państwa rządzonego przez księcia Branimira. Wzniesiony jest na planie nieregularnego jednoramiennego krzyża greckiego. Ma 7,80 m długości, 7,60 m szerokości, wysokość 8,20 m i grubość ścian 57 cm. Obwód kościoła wynosi zaledwie 40 m. W prostym wnętrzu świątyni zachowała się jedynie niewielka część fresków z XIII wieku  (fot.). Dzięki swoim bardzo niewielkim rozmiarom został okrzyknięty "najmniejszą katedrą świata". Nazwę tę wymyślił angielski architekt Thomas Jackson.
  Kościół zbudowano tak, że dzięki położeniu okien i kątowi padania promieni słonecznych, można określić równonoc wiosenną i jesienną oraz przesilenie letnie i zimowe.

 • Kościół św. Anzelma  (fot.)  (fot.)
 • Pochodzi z czasów wczesnego średniowiecza (VI wiek), a dzisiejszy kształt uzyskał w XVIII wieku. Stoi w miejscu dawnej katedry romańskiej, po której zachowała się kaplica boczna, ze skarbcem z ekspozycją średniowiecznych relikwiarzy. Koło świątyni znajduje się wolnostojąca dzwonnica  (fot.). Na pokrywie fontanny przed kościołem św. Anzelma można zobaczyć zapisy w głagolicy  (fot.).
  Wewnątrz w bocznej kaplicy znajduje się cudowna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem w ramionach, zwana "Matką Bożą Zeczewską". Matka Boża Zeczewska jest szczególnie czczona w Ninie od 500 lat i kościół jest do dziś corocznym miejscem obchodów ku jej czci w diecezji zadarskiej. Podczas obchodów figura ustawiana jest w ołtarzu głównym  (fot.). W kaplicy znajduje się także renesansowy nagrobek biskupa Ninu Juraja Divnića.

 • Kościół św. Ambrożego
 • Romańsko-gotycki kościół pochodzi z XIII wieku, rozbudowany w XV wieku. Jest kościołem jednonawowym o wymiarach 13,8x5,8 m z prostokątnym prezbitrium. Kościół poświęcony jest św. Ambrożemu, towarzyszowi św. Anzelma biskupa, który zgodnie z kościelną tradycją przybył do Ninu, aby szerzyć ewangelię.
  W kościele od czasu do czasu odbywają się msze św., a ze względu na akustykę wykorzystuje się go dziś jako salę koncertową.

 • Brama Dolna  (fot.)  (fot.)
 • Z XV-XVII wieku. Przez bramę wchodzimy na niewielką nińską starówkę  (fot.), na której znajdują się najcenniejsze zabytki miasta. Do bramy prowadzi kilkudziesięciometrowy Dolny Most  (fot.). Przy nabrzeżu stoi zacumowana łódź, która jest repliką słynnej Condura Croatica, przypominająca o dawnych tradycjach morskich Ninu. Były to duże, długie na 7-8 m łodzie wiosłowe używane przez Chorwatów w XI i XII wieku.

 • Brama Górna
 • Z XVI-XVIII wieku.

 • Salina
 • W Ninie znajduje się jedna z najstarszych salin na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Nie jest znana dokładna data jej założenia, ale powstała prawdopodobnie za czasów rzymskich.
  Dzisiaj salina zajmuje obszar 55 ha i wytwarza się tu około 3,5 tys. ton soli metodą warzenia. Na terenie saliny działa muzeum, w którym można także kupić produkty z wydobywaną tutaj solą.

 • Pomnik księcia Branimira  (fot.)
 • Przy Dolnym Moście prowadzącym na starówkę stoi pomnik znanego chorwackiego władcy, księcia Branimira, trzymającego w dłoni miecz, który symbolizuje krzyż skierowany w stronę Watykanu na pamiątkę pierwszego błogosławieństwa, jakie Chorwaci otrzymali od papieża Jana VIII w 879 roku.

 • Pomnik biskupa Grzegorza (Grgura)  (fot.)
 • Pomnik, który wykonał rzeźbiarz Ivan Meštrović, postawiono w Ninie w 1969 roku w pobliżu kościoła św. Anzelma z okazji 900. rocznicy wydania dokumentu chorwackiego króla Petara Krešimira IV przekazującego leżącą w pobliżu Ninu wyspę Maun klasztorowi św. Krševana w Zadarze, gdzie po raz pierwszy pojawiło się określenie "Mare Nostrum" (Nasze morze) jako dowód panowania króla nad lądem i morzem.
  Jest to jeden z trzech pomników biskupa wykonanych przez tego artystę. Dwa pozostałe można zobaczyć w Splicie i Varaždinie.
  Zgodnie z tradycją, podczas pobytu w Ninie należy potrzeć duży palec u stopy biskupa, aby zapewnić sobie więcej zdrowia i szczęścia ;-)

 • Pozostałości murów obronnych  (fot.)

 • Pozostałości rzymskiej świątyni
 • Była to największa rzymska świątynia z I wieku naszej ery na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Miała 45 metrów długości i 21,5 metra szerokości. Świątynia była poświęcona boskiej triadzie Jowisza, Junony i Minerwy.

 • Kościół św. Mikołaja w Prahulje (przy trasie Nin-Zadar)  (fot.)  (fot.)
 • Kościół to wieża z blankami na planie koniczyny, która w okresie wojen z Turkami pełniła funkcje obronne. Kościół wybudowano pod koniec XI lub na początku XII wieku w stylu wczesnoromańskim. Kościół ma 5,90 m długości, 5,70 m szerokości i 6 m wysokości mierzonej od wewnątrz, a grubość ścian wynosi 50 cm.
  Według legendy po koronacji królowie udawali się z Nin do kościoła św. Mikołaja, by ukazać się poddanym i wznieść swój miecz, przecinając nim w kierunku czterech stron świata.  Nin słynie również z piaszczystych plaż, jakich w Chorwacji znajdziemy niezbyt wiele. Miasto leży w lagunie, którą zamykają piaszczyste półwyspy o przeciętnej szerokości 8-10 m i długości nie przekraczającej 700 m. Z nińskich plaż możemy podziwiać jednocześnie panoramę miasteczka i leżący niedaleko masyw górski Welebitu  (fot.).01.2024


Na podstawie stron internetowych: Nin w Wikipedii, strona Ninu (hr) oraz visitnin.croatia.hr i przewodnika Beaty i Pawła Pomykalskich Chorwacja. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza Rewasz 2017.
Aktualizacja 31.01.2024


Pomnik księcia Branimira

Pomnik księcia Branimira

Brama Dolna

Brama Dolna

Kościół św. Anzelma

Kościół św. Anzelma

Kościół św. Anzelma i pomnik biskupa Grzegorza

Kościół św. Anzelma i pomnik biskupa Grzegorza

Kościół św. Krzyża

Kościół św. Krzyża

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Strona Ninu po chorwacku
Nin w Wikipedii
Nin w Wikipedii po chorwacku
visitnin.croatia.hr - Nin
zamieszkali.pl - Nin
crolove.pl - Nin
adventum.com.pl - Nin
globtroterek.com - Nin
www.polako.eu - Nin