Strona główna     Galeria zdjęć     


Znacie powiedzenie o świętym Jacku z pierogami? Otóż, taki święty istniał naprawdę, a powiązanie go z pierogami bierze się z jednej z legend z nim związanych. Święty Jacek pochodził z rodu Odrowążów i do dzisiaj w jego rodowych włościach w Chlewiskach zachował się piękny pałac otoczony równie ładnym parkiem.




Chlewiska Pałac Odrowążów



Pierwszym właścicielem Chlewisk był Prędota Stary Odrowąż, który otrzymał dobra z Chlewiskami poprzez nadanie przez Bolesława Krzywoustego w 1098 roku. W 1121 roku Odrowążowie zbudowali tu kościół, a następnie w 1135 roku dwór rycerski.
W XIII wieku dobra rodowe w Chlewiskach odwiedzał św. Jacek Odrowąż OP. Ciekawostką jest, że św. Jacek został jako jedyny Polak uwieczniony wśród rzeźb przedstawiających 140 świętych, stojących na kolumnadzie wokół Placu św. Piotra w Rzymie, dłuta Berniniego. Jedna z legend dotyczących świętego głosi, że św. Jacek po najazdach Mongołów karmił ubogich pierogami własnego wyrobu. Dlatego właśnie przylgnął do niego przydomek "święty Jacek z pierogami".
Prawdopodobnie w XV wieku Odrowążowie zbudowali tu pierwszą murowaną fortyfikację. Właścicielem Chlewisk był wówczas Dobiesław Odrowąż oraz jego synowie Jakub, Mikołaj i Piotr, którzy od nazwy swojej siedziby przyjęli nazwisko Chlewiccy. W XV wieku w źródłach widnieją jeszcze jako właściciele kasztelan czechowski Dobiesław Chlewicki i jego brat Strasz Chlewicki. To im przypisuje się budowę murowanego zamku.
Po Dobiesławie Chlewickim dobra objęli około 1489 roku jego synowie Stanisław i Szymon. Po śmierci Szymona, po 1522, roku właścicielem Chlewisk został Piotr, a następnie jego syn Jakub. Następnie, w 1594 roku, majątek odziedziczyli synowie Jakuba, w tym Wawrzyniec. W 1605 roku Wawrzyniec Chlewicki przebudował i odnowił zamek, o czym informuje zachowana łacińska tablica pamiątkowa (powstało wówczas wschodnie skrzydło pałacu)  (fot.). Jego synem był rotmistrz Mikołaj Chlewicki, który w czasach króla Jana Kazimierza osiągnął godność senatora.
W 1750 roku majątek przeszedł w ręce rodu Potkańskich, a właścicielami zostali Józef i Aleksander Potkański. Potkańscy dokonali kolejnej przebudowy zmieniając obronny charakter obiektu w rezydencję pałacową. W 1801 roku zamek kupił Stanisław Sołtyk, poseł na sejm Księstwa Warszawskiego i marszałek sejmu w 1811 roku. Po Stanisławie majątek odziedziczył napoleoński generał i uczestnik powstania listopadowego, towarzysz broni Ks. Józefa Poniatowskiego, Roman Sołtyk. To właśnie on walnie przyczynił się do detronizacji cara Mikołaja I w 1831 roku. Za udział w powstaniu listopadowym rząd rosyjski skonfiskował Sołtykowi dobra chlewickie.
W 1895 roku majątek zakupił Ludwik Kazimierz Plater, a po nim właścicielem został jego syn Konstanty. W 1912 dobra w Chlewiskach nabył hr. Pusłowski, a po II wojnie światowej pałac upaństwowiono i w tym czasie często zmieniał użytkowników. Od 1999 roku właścicielem kompleksu pałacowo-parkowego jest firma Manor House, która prowadzi tu luksusowy hotel.

Obecnie pałac składa się z dwóch budynków położonych połączonych na kształt litery L, do których z zewnątrz dołączona jest niewielka wieżyczka  (fot.)  (fot.)  (fot.). W dwóch znajdujących się w przyziemiu pomieszczeniach budynku głównego zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Zachował się kamienny renesansowy portal wejściowy. Budynki znajdują się na lekkim wzniesieniu w otoczeniu 10-hektarowego parku z 300-letnim starodrzewem i malowniczymi stawami  (fot.)  (fot.)  (fot.). Park to silne miejsce mocy o potwierdzonym oddziaływaniu energetycznym do 30 000 jednostek w skali Bovisa, dzięki czemu miejsce to zyskało miano Polskiego Centrum Biowitalności. Wierzyć, nie wierzyć? Na pewno pospacerować po nie zaszkodzi ;-)

Oprócz pałacu Odrowążów, na terenie bardzo ładnego parku, który wprost zachęca do spacerów, znajduje się kilka ciekawych miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć:
  • Baszta z XVIII wieku  (fot.)  (fot.)
  • Kamienna konstrukcja baszty stylizowana jest na gotycki zamek. Wykorzystywana jako punkt widokowy i ambona strzelecka ówczesnego zwierzyńca. Została zrekonstruowana w latach 2013-2014 dzięki zachowanym fundamentom. Całość zbudowana jest z łamanego piaskowca. Wieża posiada dwa szczelinowe okna doświetlające spiralne schody prowadzące na taras z punktem widokowym.

  • Kapliczka pałacowa Bożej Rodzicielki i św. Jacka  (fot.)  (fot.)
  • Zbudowana w 1605 roku przez Wawrzyńca Chlewickiego podczas rozbudowy zamku. Jest to wieżyczka obserwacyjna z okrągłymi otworami strzelniczymi. Bryłę stanowi dwukondygnacyjny budynek na planie kwadratu. Później przebudowana na dwie kaplice: Bożej Rodzicielki (na parterze) i świętego Jacka Odrowąża. W kaplicy św. Jacka znajduje się ikona wraz atrybutami świętego: figurą Matki Boskiej oraz monstrancją. Dach budowli wieńczy krzyż.

  • Studnia Dobiesława Odrowąża  (fot.)
  • Studnia powstała za czasów Dobiesława Odrowąża-Chlewickiego w II połowie XV wieku. Studnia wykonana została na planie koła o średnicy 180 cm, który zmniejsza się później do 120 cm. Dno studni, której głębokość wynosi 13 metrów, sięga znacznie głębiej niż poziom wód gruntowych. Do budowy studni użyto łamanego piaskowca z wyrobisk w okolicach Szydłowca.

  • Stajnia Platera z 1886 roku  (fot.)  (fot.)
  • Stajnia zbudowana jest z piaskowca szydłowieckiego. Konstrukcja 100-metrowego obiektu podparta jest na żeliwnych dźwigarach wyprodukowanych w zabytkowej hucie w Chlewiskach, która byłą własnością Platera. Całość utrzymana jest w stylu XVIII-wiecznych angielskich stajni.

  • Piwnice (lochy)  (fot.)  (fot.)
  • Z XV wieku. Dawniej tworzyły je trzy pomieszczenia, z których zachowały się dwa. W ścianie drugiej komory znajduje się zamurowany portal prowadzący do trzeciego, obecnie zawalonego pomieszczenia.

  • Stara spiżarnia (prochownia)  (fot.)
  • Z XV wieku. Obecnie częściowo zawalona. Zbudowana w pewnym oddaleniu od zamku, do czasu budowy lodowni służyła najpierw jako prochownia, a później jako spiżarnia.

  • Piwnice (winiarnia )  (fot.)
  • Z XV wieku. Składa się z dwóch pomieszczeń. W piwnicach znajduje się wystawa sprzętów dawnych.

  • Lodownia  (fot.)
  • Z początku XIX wieku. Głównym elementem budowli jest szyb zsypowy, w którym gromadzono lód. Do jego ścian przylegają cztery komory. W lodowni znajduje się rzeźb bogów i bożków słowiańskich.

  • Ogród Zen  (fot.)
  • Ogród Zen to pomniejszona, dokładna kopia w sławnego ogrodu przy świątyni w Ryoan-ji koło Kioto. Ogród ma kształt prostokąta. Kompozycję ogrodu stanowi 15 specjalnie dobranych głazów rozmieszczonych w grupach po dwa, trzy lub pięć. Kamienie o różnych kształtach i wielkościach znajdują się na zielonych wyspach z mchu naśladując krajobraz górski. Moc promieniowania Ogrodu Zen sięga 24 000 jednostek Bovisa.

  • Spirala Energetyczna  (fot.)
  • Stworzona na podstawie projektu geomanty Leszka Mateli. Spirala to instalacja kamienna, wzorowaną na megalitycznych spiralach, uwzględniająca odpowiednie proporcje i położenie. Umieszczono ją precyzyjnie w miejscu koncentracji pozytywnych promieniowań przyrody wzmacnianych przez układ kamieni. Energetyczna Spirala jest miejscem mocy o sile energetycznego oddziaływania 18 000 jednostek Bovisa.

  • Kamienny Krąg Mocy  (fot.)
  • Kamienny Krąg Mocy jest wzorowany na starożytnych kręgach budowanych na terenie Polski przez Gotów. Kamienie zostały dopasowane i spolaryzowane pod okiem najlepszych polskich radiestetów, w tym uznanego geomanty Leszka Mateli. Kamienny Krąg promieniuje na ludzi pozytywną energią. Jego oddziaływanie energetyczne dochodzi do 30 000 jednostek Bovisa.

  • Piramida Horusa  (fot.)
  • Piramida to konstrukcja nowej generacji, która promieniując swoją energią, tworzy pole mocy w kształcie kuli o promieniu 250 metrów. Piramida wytwarza uzdrowicielską energię, zwaną praną, ponieważ jest zestrojona z biegunem magnetycznym Ziemi. Moc promieniowania Piramidy Horusa sięga 8 500 jednostek Bovisa.

Dla ułatwienia zwiedzania całego kompleksu wyznaczono ścieżki edukacyjne, na których stoją tablice informacyjne:
  • Ścieżka historyczna
  • Obejmuje wszystkie zabytkowe obiekty posiadłości.

  • Ścieżka przyrodnicza
  • Jest przeznaczona dla osób lubiących spokojne spacery. Na trasie można zobaczyć najciekawsze pomniki przyrody i osobliwości przyrodnicze oraz zbiorowiska roślinne. Wśród drzew będących pomnikami przyrody na terenie parku występują m.in.: buki, kasztanowce, dęby, cisy, graby i lipy.

  • Ścieżka rekreacyjna
  • Składa się z małej i wielkiej ścieżki medytacji oraz wielu medytacyjnych kącików, które sprzyjają zadumie i refleksji.

Pałac położony jest w miejscowości Chlewiska (gmina Chlewiska, powiat szydłowiecki, województwo mazowieckie). Wieś leży w odległości około 38 km na południowy zachód od Radomia.






05.2020


Na podstawie stron internetowych: Pałac Odrowążów w Chlewiskach w Wikipedii oraz Strona hotelu Manor House w Chlewiskach.



Aktualizacja 16.05.2020






Zespół pałacowo-parkowy Odrowążów w Chlewiskach

Zespół pałacowo-parkowy Odrowążów w Chlewiskach

Zespół pałacowo-parkowy Odrowążów w Chlewiskach

Zespół pałacowo-parkowy Odrowążów w Chlewiskach

Zespół pałacowo-parkowy Odrowążów w Chlewiskach

Zespół pałacowo-parkowy Odrowążów w Chlewiskach

Zespół pałacowo-parkowy Odrowążów w Chlewiskach

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Pałac Odrowążów w Chlewiskach w Wikipedii
Strona hotelu Manor House w Chlewiskach
zamkomania.pl - pałac w Chlewiskach
zabytek.pl - pałac w Chlewiskach
www.parki.org.pl - zespół pałacowo-parkowy w Chlewiskach
mazowsze.szlaki.pttk.pl - pałac w Chlewiskach