Strona główna     Galeria zdjęć     
Kościół w Lipnicy Murowanej to jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Małopolsce. Niewielkich rozmiarów, otoczony sobotami, chyba wszystkich urzeka swoim niepowtarzalnym urokiem. Dodatkową zaletą jest fakt, że kościół przetrwał do naszych czasów niemal w niezmienionym kształcie.Lipnica Murowana Kościół św. LeonardaKościół zbudowano prawdopodobnie pod koniec XV wieku. Jednak według miejscowej legendy pochodzi z roku 1143 lub 1203 bowiem taką datę można odczytać na północno-wschodniej ścianie prezbiterium.
Jest to świątynia orientowana, o konstrukcji zrębowej, dwudzielna, zbudowana z drewna modrzewiowego  (fot.)  (fot.). Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Nawa szersza w kształcie kwadratu. W XVII wieku kościół został otoczony sobotami, w tym czasie dodano także wieżyczkę na sygnaturkę. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Zgodnie z dawną tradycją okna są tylko po stronie południowej, zaś drzwi wejściowe od południa i zachodu.
Wnętrze nakryte jest stropami płaskimi z zaskrzynieniami w nawie. Na stropach znajduje się polichromia patronowa: w nawie z końca XV wieku, w prezbiterium z XVI wieku, wykonana przy użyciu szablonów, tzw. patronów  (fot.). Na zaskrzynieniach znajdują się deski z dekoracją wykonaną prawdopodobnie w XVII wieku.
Malowidła na ścianach w prezbiterium pochodzą z 1689 roku. W zamknięciu prezbiterium przedstawiono Ukrzyżowanie na tle draperii podtrzymywanej przez anioły  (fot.), na ścianie północnej Sąd Ostateczny  (fot.), na południowej Ostatnią Wieczerzę i wizerunek Najświętszej Marii Panny adorowanej przez św. Szymona z Lipnicy  (fot.). W nawie, na ścianie północnej, znajduje się polichromia z 1711 roku ze scenami z Męki Pańskiej  (fot.). Na dekorację chóru muzycznego składają się malowidła przedstawiające Dekalog.
Dawniej w kościele znajdowały się trzy zabytkowe tryptyki z XV i XVI wieku. Zostały niestety skradzione w lipcu 1992 roku, a następnie odzyskane. Po tym wydarzeniu umieszczono je w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, natomiast w kościele pozostawiono ich kopie. W ołtarzu głównym, zwieńczonym ażurową nadbudową z postacią archanioła Gabriela, znajduje się obraz świętego Leonarda, patrona kościoła wraz z stojącymi po obu jego stronach postaciami św. św. Wawrzyńca i Floriana. Skrzydła boczne mieszczą malowidła przedstawiające z sceny z życia św. Leonarda  (fot.). Ołtarz boczny z lewej strony, ma malowidła, których motywem jest anielska Adoracja Dzieciątka Jezus, na skrzydłach widnieje zaś kilka postaci świętych (św. św. Piotr, Paweł, Barbara, Katarzyna)  (fot.). Drugi z bocznych ołtarzy (z prawej strony) w centrum tryptyku przedstawia scenę znaną jako legenda o św. Mikołaju - św. Mikołaj wyposaża w posag trzy ubogie panny. Na skrzydłach bocznych przedstawione są parami postacie świętych: św. Katarzyna i Barbara, Małgorzata i Dorota, oraz apostołowie: Jakub i Jan  (fot.).
Na belce tęczowej znajduje się grupa Pasji, w skład której wchodzą krucyfiks oraz figury Matki Boskiej i św. Jana  (fot.). Ambona z 1711 roku z postaciami czterech ewangelistów posiada schody zdobione stylizowanymi motywami roślinnymi  (fot.). Na uwagę zasługuje jeszcze gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z końca XIV wieku.
W posadzce nawy znajduje się płyta nagrobna Józefiny i Antoniego Ledóchowskich, rodziców sióstr: bł. Marii Teresy i św. Julii Marii (Urszli). Ciekawostką jest też belka podtrzymująca ołtarz od tyłu. Legenda mówi, że jest to dawna rzeźba Światowida pochodząca z istniejącej dawniej w tym miejscu pogańskiej świątyni. Słup ten ma wysokość około 4,5 m, wyrzeźbione w dolnej części rozety, zaś w części szczytowej można dopatrzyć się czterech obliczy wspomnianego bożka.

Kościół został poważnie uszkodzony przez powódź w 1997 roku. Woda podmyła wówczas fundamenty i dostała się do wnętrza niszcząć polichromie do wysokości 70 cm. Świątynię uratowali wówczas mieszkańcy wsi, przywiązując ją linami do potężnych drzew. Po wieloletniej renowacji, możliwej dzięki wsparciu wielu instytucji i osób prywatnych, kościół na szczęście przywrócono do dawnej świetności.
W 2003 roku kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się również na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego.
Kościół jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok, poza sezonem otwierany jest na życzenie zwiedzających po uprzednim umówieniu telefonicznym lub mailowym. O historii i wyposażeniu kościoła opowiada pani przewodniczka.

Lipnica Murowana to wieś w powiecie bocheńskim, w województwie małopolskim. Leży na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Wieś położona jest w odległości około 40 km na północ od Nowego Sącza.


10.2022


Na podstawie strony internetowej: Kościół św. Leonarda w Wikipedii oraz mini przewodnika Pawła Kutasia i ks. Zbigniewa Krasa, wydawnictwo PROMO 2012.
Aktualizacja 02.10.2022


Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Kościół w Lipnicy Murowanej w Wikipedii
www.zabytek.pl - kościół św. Leonarda
www.krajoznawcy.info.pl - kościół św. Leonarda
www.lipniczanin.pl - kościół św. Leonarda
visitmalopolska.pl - kościół św. Leonarda
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
Strona gminy Lipnica Murowana