Strona główna      Galeria zdjęć      Historia      Najciekawsze miejsca     O wieży tutejszego zamku mówi jedna z najbardziej znanych polskich legend - legenda o okrutnym królu Popielu, który za swoje zło został ukarany w równie okrutny sposób, bowiem niegodziwego króla i jego małżonkę w zamkowej wieży zjadły myszy...
Dziś myszy będziemy tu szukać na próżno, ale i tak warto tu zajrzeć choćby dla widoków ze szczytu zamkowej wieży i spoglądając w dół na jezioro Gopło może warto zadumać się nad losem, jaki może spotkać złych ludzi...
A pod zamkową wieżą podobno leży czakram, czyli tajemniczy kamień, który ma moc wyzwalania pozytywnej energii... ;-))

Kruszwica Historia


Kruszwica leży na Kujawach (województwo kujawsko-pomorskie), w powiecie inowrocławskim. Położona na Pojezierzu Gnieźnieńskim nad jeziorem Gopło  (fot.). Liczy niecałe 10000 mieszkańców (2010).

Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie siegają epoki kamiennej (około 10000 rok p.n.e.), a pierwszy gród powstał tu już 4 tysiące lat temu. Na początku naszej ery nastąpił rozwój osadnictwa, oprócz urodzajnych ziem i położenia nad jeziorem, przebiegał tędy jeden z najważniejszych szlaków handlowych ówczesnego świata: szlak bursztynowy łączący Cesarstwo Rzymskie poprzez Bramę Morawską z wybrzeżem Bałtyku. Prawdopodobnie w VIII i IX wieku gród w Kruszwicy był ośrodkiem państwa Goplan, które w pierwszej połowie X wieku weszło w skład państwa Polan. To wtedy według legendy w Kruszwicy znalazł schronienie pozbawiony władzy okrutny król Popiel, który zginął w zamkowej wieży zjedzony przez myszy, a po jego śmierci rządy objął pierwszy Piast - twórca nowej dynastii.
W nowym państwie Kruszwica pełniła bardzo ważną rolę polityczną i administracyjną, była także siedzibą biskupstwa. Wiek X i XI, to okres największej świetności grodu, który był jedną ze stolic państwa Piastów i ich ulubioną rezydencją (często przebywał tu Mieszko II). Po śmierci Mieszka II, od 1034 roku Kruszwica podlegała kolejno Kazimierzowi Odnowicielowi, Bolesławowi Śmiałemu i Władysławowi Hermanowi. W 1096 roku starszy syn Władysława Hermana, Zbigniew, wywołał bunt przeciwko ojcu i ukrył się w Kruszwicy. Po stłumieniu buntu Władysław Herman kazał spalić miasto. Gród odbudowano za czasów Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego. Pod koniec rządów tego ostatniego Kruszwica podupada - najpierw biskupstwo kujawskie przeniesiono do Włocławka, a następnie z rozkazu księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1271 roku miasto zostało spalone aby nie wpadło w ręce Pomorzan. Od tego wydarzenia miasto już nigdy nie odzyskało dawnej świetności...
W 1332 roku Kruszwicę zajmują Krzyżacy i pozostają tu aż do zawarcia pokoju kaliskiego (1343). Po zawarciu pokoju król Kazimierz Wielki buduje tu zamek z wieżą i Kruszwica staje się siedzibą starostwa i kasztelanii. W 1422 roku król Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy prawa miejskie magdeburskie. Miasto odtąd miało własny samorząd z burmistrzem i wybieraną radą. W 1460 roku Kazimierz IV Jagiellończyk nadał Kruszwicy przywileje zwalniając mieszczan od wszystkich opłat za uczestnictwo w targach w Brześciu, Inowrocławiu, Radziejowie i innych miastach. Przywileje potwierdził król Zygmunt Stary w 1538 roku. Kolejne przywileje potwierdzali tu królowie: Władysław IV w 1635, Jan III Sobieski w 1680 i August II Mocny w 1701 i 1720 roku.
W 1655 roku Kruszwicę zajęli Szwedzi, opuszczając ją w czerwcu 1657 roku zniszczyli i podpalili miasto i zamek. W 1772 roku, w wyniku I rozbioru Polski, Kruszwica trafiła do zaboru pruskiego. W 1836 roku uruchomiono tu cukrownię, a w roku 1889 otwarto połączenie kolejowe z Inowrocławiem. Oddano także do żeglugi uregulowany odcinek Noteci, która połączyła Kruszwicę z Kanałem Bydgoskim. 3 stycznia 1919 roku Kruszwica powróciła do Polski.
Kruszwica Najciekawsze miejsca


 • Mysia Wieża
 • Ośmioboczna, ceglana wieża w stylu gotyckim o wysokości 32 metrów  (fot.)  (fot.) to pozostałość zamku zbudowanego tu przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Położona jest na brzegiem jeziora Gopło u nasady półwyspu Rzępowskiego  (fot.). Warownia zbudowana była na planie zbliżonym do prostokąta i otoczona murem obronnym o wysokości 11 m. W północno-zachodnim narożniku wznosiła się ośmioboczna wieża stanowiąca ostatni punkt oporu obrońców. Zamek otoczony był fosą, chronioną po zewnętrznej krawędzi częstokołem. Zamek będący siedzibą kruszwickiego starostwa i kasztelanii, został zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. W 1802 roku przeprowadzono prace restauratorskie, a w 1896 roku zachowaną wieżę wzmocniono i udostępniono do zwiedzania. Obecnie, oprócz wieży, zachowały się krótkie odcinki muru obwodowego oraz kilka szczątków murów rozrzuconych po wzgórzu zamkowym  (fot.)  (fot.)  (fot.).
  Na szczyt wieży prowadzi 109 schodów: początkowo schody wiodą na zewnątrz  (fot.), na wysokości murów prowadzą już wewnątrz wieży. W jej ścianach znajduje się 14 kul armatnich, które zostały wykopane po restauracji zamku u podnóża wieży. Ze szczytu wieży roztacza się piękny widok na miasto  (fot.)  (fot.) i jezioro Gopło w średniowieczu zwane "Mare Polonorum" (Morze Polaków)  (fot.)  (fot.). Czasem można zobaczyć zabudowania Inowrocławia, Strzelna i Radziejowa.
  Wstęp na wieżę jest płatny. Nieopodal wieży, nad brzegiem jeziora, znajduje się przystań z której odpływają statki w rejsy po jeziorze Gopło. Więcej informacji o rejsach można znaleźć tutaj.

  ------------------------
  Podobno pod kruszwicką Mysią Wieżą znajduje się czakram, czyli kamień nieznanego pochodzenia, który wydzielając pozytywną energię poprawia samopoczucie psychiczne i likwiduje drobne dolegliwości fizyczne ;-)) Jak twierdzą wtajemniczeni na świecie jest tylko siedem czakramów, w tym jeden na krakowskim Wawelu. Istnieją także czakramy pomocnicze o słabszych właściwościach. W Polsce są dwa takie kamienie: w Niepołomicach i właśnie w Kruszwicy.
  Hmmm... Bo ja wiem... Chociaż tak łatwo wchodziło nam się na wieżę, że kto wie... ;-)))


 • Kolegiata św. św. Piotra i Pawła
 • Kruszwicka kolegiata to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce  (fot.)  (fot.)  (fot.). Zachowała niemal niezmieniony układ przestrzenny i bryłę (poza przebudowaną w XVI wieku fasadą zachodnią). Kolegiatę wybudowano w latach 1120-1140. Była siedzibą biskupstwa które około 1148 roku przeniesiono do Włocławka.
  Kolegiata, zbudowana z granitu i piaskowca, jest trójnawową, filarową bazyliką z transeptem, zbudowaną na planie krzyża łacińskiego. Posiada pięć absyd o różnej wielkości i jedną ceglaną wieżę (pierwotnie były dwie)  (fot.). Wyodrębnione prezbiterium jest kwadratowe, jednoprzęsłowe zakończone półkolistą absydą. Po obu jego stronach znajdują się prostokątne aneksy od wschodu zamknięte absydami. Absydy znajdują się również na wschodniej ścianie transeptu.
  Wewnątrz kolegiaty możemy podziwiać dwie chrzcielnice - z piaskowca z XI wieku oraz granitowa z wieku XII. W 1945 roku w absydach transeptu odsłonięto dolne partie pierwotnych ołtarzy murowanych z ciosów. Pod łukiem tęczowym prezbiterium znajdują się późnogotyckie rzeźby z początków XVI wieku, a na ścianach rzeźby klęczących aniołów z I połowy XVIII wieku pochodzące z ołtarzy barokowych kolegiaty. Z dekoracji rzeźbiarskiej zachowały się cztery portale. W kolegiacie znajdują się też marmurowe płyty nagrobne pierwszych kujawskich biskupów fundowane w 1614 roku przez biskupa Wawrzyńca Gembickiego.


11.2011


Na podstawie stron internetowych: Oficjalna strona Kruszwicy, Kruszwica w Wikipedii, PTTK w Kruszwicy oraz przewodnika Zamki, Carta Blanca 2009.
Aktualizacja 05.11.2011


Mysia Wieża

Mysia Wieża

Mysia Wieża

Mysia Wieża

Mysia Wieża

Mysia Wieża

Mysia Wieża

Mysia Wieża

Widok na miasto z Mysiej Wieży

Widok na miasto z Mysiej Wieży

Jezioro Gopło z Mysiej Wieży

Jezioro Gopło z Mysiej Wieży

Jezioro Gopło

Jezioro Gopło

Kolegiata św. św. Piotra i Pawła

Kolegiata św. św. Piotra i Pawła

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ38
Oficjalna strona Kruszwicy
Kruszwica w Wikipedii
PTTK w Kruszwicy
Zamki.res.pl - zamek w Kruszwicy
Nadgoplański Park Tysiąclecia
Kolegiata w Kruszwicy