Strona główna     Galeria zdjęć     
To jedyne takie muzeum w Polsce i w ogóle na świecie. Nie chcę wpadać jakieś górnolotne i nazbyt patriotyczne tony, myślę jednak, że każdy z nas powinien odwiedzić stary dworek, w którym na świat przyszedł twórca naszego hymnu, Józef Wybicki.
Na pewno nie będą to stracone godziny, bo zbiory związane z Mazurkiem Dąbrowskiego są naprawdę ciekawe.Będomin Muzeum Hymnu NarodowegoDworek w Będominie został zbudowany przez rodzinę Gleissen-Doręgowskich na początku XVIII wieku w stylu barokowym. Był to typowy dwór szlachecki, parterowy, pokryty dwuspadowym dachem. W latach 1740-1785 należał do rodziny Wybickich, która w 1741 roku oraz w latach 1772-1773 przebudowała go na dworek w stylu polskim. Z tego okresu pochodzi istniejąca do dziś parterowa część dworku. W 1747 roku (29 września) urodził się tu Józef Wybicki, twórca naszego hymnu narodowego. Józef Wybicki stał się właścicielem dworku po śmierci swojego ojca w 1758 roku. W 1760 roku opuścił majątek, ale wciąż często tu powracał. Ostatecznie opuścił Będomin w 1783 roku sprzedając majątek Karolowi Lewant-Jezierskiemu.
Później majątek dość często zmieniał właścicieli, aż w 1868 roku trafił w ręce rodziny Dahlweid. W 1906 roku spłonęła wschodnia część dworku. Dahlweidowie nie odbudowali dworku w poprzedniej formie, ale w 1912 roku gruntownie go przebudowali nadając mu formę dwukondygnacyjnej budowli przykrytej polskim łamanym, czterospadowym dachem. Majątek pozostawał w rękach rodziny Dahlweid do 1945 roku. Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano, a w dworku mieściły się mieszkania, biura, szkoła podstawowa czy Uniwersytet Ludowy.
W latach 1977-1978 przeprowadzono gruntowną renowację budynku adaptując go na potrzeby muzeum. W ramach prac przywrócono wygląd budynku z II połowy XVIII wieku, a pomieszczeniom nadano wystrój i wyposażono zgodnie z tradycją polskich dworków szlacheckich  (fot.)  (fot.). Wokół dworku rozciąga się zabytkowy park, w którym rosną bardzo stare drzewa, wśród nich "Dąb Wybickiego" mający ponad 400 lat o obwodzie pnia 680 cm i wysokości 27 m, 300-letnia lipa rosnąca obok dworku oraz 200-letni buk czerwony  (fot.). Na południe od dworku stoi dawny budynek gospodarczy, dziś pełniący funkcje oświatowe oraz dawna stajnia, dziś pawilon wystaw czasowych. Od strony południowo wschodniej znajduje się budynek dawnej chlewni, dziś hydrofornia i kotłownia.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zostało powołane do życia 17 lipca 1978 roku. W muzeum gromadzone są pamiątki po twórcy polskiego hymnu - Józefie Wybickim, dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego, prezentowane są także elementy wyposażenia dworu z XVIII i XIX wieku. Zbiory obejmują meble, dywany, obrazy i kilimy o tematyce patriotycznej, broń, biżuterię patriotyczną z okresu powstań narodowych, medale pamiątkowe, karty pocztowe o charakterze patriotycznym, dzieła literackie i plastyczne inspirowane naszym hymnem.
Najcenniejszą kolekcją muzeum są muzykalia patriotyczne - śpiewniki i nuty polskich pieśni, słowa hymnów innych państw wzorowane na polskim hymnie, różne wersje Mazurka Dąbrowskiego powstające w XIX wieku, pozytywki, płyty gramofonowe z nagraniami polskich pieśni, gramofony z początku XX wieku (w tym unikatowy gramofon miniaturowy i dwie miniaturowe płyty z nagraniem hymnu).
Jesienią 2013 roku w pobliżu muzeum zainstalowany został 5-metrowy pomnik orła, którego skrzydła tworzy około 200 starych kos  (fot.). Muzeum organizuje również imprezy plenerowe: "Bieg Mazurka Dąbrowskiego", "Majówkę z Józefem Wybickim" czy "Batalię Napoleońską".

W 2015 roku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zmodernizowano wystawę stałą. Wystawa została podzielona na dwie odrębne ekspozycje: "Józef Wybicki i jego czasy" oraz "Losy Mazurka Dąbrowskiego". Wątkiem łączącym obie części ekspozycji jest historia Mazurka Dąbrowskiego od jego powstania jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, poprzez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości, ustanowienie Mazurka hymnem, aż po czasy II wojny światowej i czasy współczesne.
Pierwsza z wystaw, zajmująca cztery sale, ilustruje życie Józefa Wybickiego na tle epoki, czyli dziejów Polski w II połowie XVIII i na początku XIX wieku. Dwie sale, alkierz i sala kominkowa, wiernie odtwarzają wnętrze pomorskiego dworku szlacheckiego  (fot.)  (fot.).
Druga wystawa, urządzona w nowszej części dworku, przedstawia dzieje Mazurka Dąbrowskiego. Prezentowane są różne wersje pieśni, akty prawne stanowiące Mazurka hymnem państwowym, obrazy, grafiki, tkaniny, broń, biżuteria patriotyczna, zbiorki pieśni patriotycznych, bogata kolekcja kart pocztowych itd. W jednej z sal można wysłuchać różnych wersji Mazurka Dąbrowskiego w różnych, czasem zaskakujących interpretacjach, śpiewanych przez chóry oraz współczesne zespoły i wokalistów.
Muzeum stanowi oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wstęp płatny.


Będomin leży w gminie Nowa Karczma, powiecie kościerskim, województwie pomorskim. Wieś leży w odległości około 11 km na wschód od Kościerzyny. W pobliżu Będomina przebiega droga wojewódzka nr 221.
Według danych z roku 2006 miejscowość liczyła około 150 mieszkańców.


09.2016


Na podstawie stron internetowych: Muzeum Hymnu Narodowego w Wikipedii, Strona Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz informatora Muzeum Hymnu Narodowego wydanego przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Aktualizacja 14.09.2016


Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego

Muzeum Hymnu Narodowego

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Muzeum Hymnu Narodowego w Wikipedii
Strona Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Powiat kościerski - Muzeum Hymnu
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie