Strona główna      Galeria zdjęć      Historia      Najciekawsze miejsca     Miasteczko Nin w Chorwacji szczyci się swoją najmniejszą katedrą na świecie. A Chorwacja ma z kolei najmniejsze na świecie miasteczko.
Leżący na Istrii Hum ma zaledwie 28 mieszkańców, więc rzeczywiście trudno go przebić. To malutkie miasteczko(?), osada(?), wioska(?) ma trzy ulice i kilkanaście domów, ale za to ma niesamowity klimat i to coś, za co po prostu nie da się go nie lubić :-)

Hum Historia


Na początek legenda o tym, jak powstało Hum. Otóż według niej zostało zbudowane przez starożytnych gigantów, którzy wykorzystując ogromne głazy wznosili piękne, malowniczych miasteczka na wzgórzach w dolinie Mirny. Wielkie kamienie posłużyły im do budowy takich niesamowitych miast jak Motovun, Buzet czy Roč. Na Hum dużych głazów już nie starczyło. Wobec tego giganci stwierdzili, że zamiast dużego miasta zbudują małe miasteczko. I tak powstało Hum...

Tyle legenda, a co mówi o Hum historia? Miasto istniało prawdopodobnie już w IX wieku. Były to wówczas tereny państwa Franków. Pierwsza wzmianka o Hum pochodzi z dokumentu z 1102 roku. Był to akt darowizny, w którym margrabia Ulryk II przekazuje te tereny patriarsze Akwilei. Wówczas nosiło nazwę Hlm (łac. Cholm). Miejscowość, usytuowana na wzgórzu, pełniła rolę nadgranicznej strażnicy. Najważniejszym obiektem w Hum był zamek, do którego przylegał niewielki zespół domów otoczonych murem. W mieście był również kościół parafialny i dzwonnica. W XII wieku, już poza murami wzniesiono niewielki kościół pod wezwaniem Św. Hieronima, otoczony cmentarzem.
W XII wieku Hum stał się posiadłością patriarchów akwilejskich. W latach 1153-1248 był częścią Księstwa Meranii, a od 1412 roku miasto przeszło pod panowanie Republiki Weneckiej. W 1552 roku obok bramy miejskiej wybudowano dzwonnicę i wieżę strażniczą. W czasie wojny, w latach 1612-1618, miasto zostało spalone, a następnie odbudowane. Pod koniec XVIII wieku Hum znalazł się pod panowaniem Cesarstwa Austriackiego.
W 1802 roku w miejscu starego kościoła wybudowano nowy kościół, pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. W 1918 roku miasto w większości zamieszkiwała ludność pochodzenia włoskiego. Miasto liczyło wówczas nawet 450 mieszkańców. Prawie wszyscy włoscy mieszkańcy opuścili Hum podczas II wojny światowej uciekając przed partyzantką marszałka Tity. Po wojnie Hum wchodził w skład Jugosławii, a od wojny w 1991 roku Hum jest częścią Chorwacji.

Jeszcze na początku XX wieku w mieście zachowano umiejętność posługiwania się głagolicą, czyli starochorwackim pismem, najstarszym słowiańskim alfabetem. W kościele św. Hieronima zachowały się ścienne pisma głagolickie napisane w II połowie XII wieku. Pisma te są jednym z najstarszych przykładów chorwackiej kultury literackiej w średniowieczu. W miejskim muzeum można obejrzeć kilka pism głagolickich.
W czerwcu każdego roku w mieście organizuje się festyn z okazji Dni Hum. W czasie festynu wybierany jest tradycyjnie nowy burmistrz miasta, zgodnie ze starym zwyczajem "wybierania prefekta w letni dzień". Wszyscy mężczyźni wybierają wówczas przewodniczącego osady w loży miejskiej, grawerując swój głos na specjalnym drewnianym patyczku "raboš".
W mieście można spróbować słynnej domowej roboty brandy o nazwie Humska Biska. Receptura 38-procentowej mikstury z ziół liczy ponad 2000 lat i jest utrzymywana w ścisłej tajemnicy. Podobno Humska Biska ma właściwości lecznicze i jest jednym z najlepszych naturalnych leków na miażdżycę i regulację wysokiego i niskiego ciśnienia krwi ;-)

Obecnie Hum, w sensie administracyjnym, nie jest samodzielnym miastem, ale osadą w obrębie miasta Buzet. Powszechnie jednak Hum funkcjonuje jako najmniejsze miasto świata przyciągając co roku rzesze zaciekawionych turystów. Ze względu na swoją wielkość miasto zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa  (fot.).
Do Hum prowadzi kilka lokalnych, wąskich dróg. Przy jednej z nich (od miejscowości Roč do Hum) utworzono Aleję Głagolicy. Wzdłuż drogi na polach znajdują się duże kamienie pomnikowe. To 11 zabytków starochorwackiego alfabetu, czyli głagolicy. Aleja Głagolicy kończy się w Hum, gdzie na miejskiej bramie napisano głagolicą powitanie dla odwiedzających miasto turystów: "przyjdź i odwiedź to małe miasteczko, ciepło promieniuje z jego twardego kamienia".
I taki jest właśnie Hum - mały, ale ciepły, przyjazny, pełen kolorowych okiennic i śmiesznych dekoracji przy domach  (fot.)  (fot.). Mimo że to tylko dwie uliczki i dwadzieścia kilka domów, które można bardzo wolnym krokiem obejść w kilkanaście minut, Hum ma w sobie jakieś niesamowite ciepło, które poczuje chyba każdy, kto odwiedzi to niesamowite miejsce :-)

Hum położony jest w centralnej części półwyspu Istria, na wzgórzu o wysokości 349 m n.p.m., w żupanii istryjskiej.
Według danych z 2018 roku miasto liczyło 28 (!) mieszkańców, a jego powierzchnia to zaledwie 990 metrów kwadratowych. Miasto leży w odłegłości około 42 km na zachód od Rijeki i około 64 km na północny wschód od Rovinja.


Hum Najciekawsze miejsca


 • Kościół Wniebowzięcia NMP  (fot.)  (fot.)  (fot.)
 • Zbudowany w 1802 roku w miejscu starego kościoła.

 • Kościół św. Hieronima  (fot.)
 • Zbudowany w XII wieku z fasadą w stylu romańskim. W kościele znajdują się doskonale zachowane freski w stylu bizantyjskim z II połowy XII wieku.

 • Dzwonnica (wieża zegarowa)  (fot.)  (fot.)
 • Wzniesiona w 1552 roku.

 • Średniowieczny układ urbanistyczny miasta z murami i główną bramą miejską  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
 • Po zamku, który istniał niegdyś w Hum, nie ma już żadnego śladu. Zachowała się jednak główna brama miejska w wieży dawnego zamku, znajdująca się w ciągu murów miejskich.
  W bramie miejskiej znajdują się repliki tablic z tekstami pisanymi głagolicą oraz medaliony, na których znajduje się 12 scen z życia wiejskiego, tworzących kalendarz  (fot.).
  Na końcu miasteczka trzeba koniecznie przysiąść na ławeczce, z której roztacza się piękny widok na okolicę  (fot.).
07.2024


Na podstawie stron internetowych: Hum w Wikipedii oraz Hum w Wikipedii po chorwacku.
Aktualizacja 06.07.2024


Hum

Hum

Hum

Hum

Hum

Hum

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
National Geographic - Hum, najmniejsze miasto świata
Hum w Wikipedii
mynaszlaku.pl - Hum
zamieszkali.pl - Hum
ochorwacji.pl - Hum