Strona główna    Galeria zdjęć   Rabka - Stare Wierchy - Turbacz - Nowy Targ

Wycieczka rozpoczyna się w Rabce. Rabka, 14-tysięczne miasteczko u podnóża Gorców, leży na wysokości około 500 m npm, w rejonie ujścia do Raby potoków Poniczanki i Słonki. Nazwa Rabka pojawia się już w 1254 roku w dokumencie Bolesława Wstydliwego, miejscowość należała wówczas do cystersów. Miasto zaczęło się rozwijać w XIX w. za sprawą mody na wyjazdy do wód . Odkryto wtedy, że rabczańskie solanki są jednymi z bardziej wartościowych w Europie. Dziś Rabka znana jest przede wszystkim jako uzdrowisko dziecięce. Leczy się tu choroby układu oddechowego i alergie, a specjalnością udrowiska jest zwalczanie astmy dziecięcej.
Najcenniejszym zabytkiem Rabki jest drewniany kościółek św. Marii Magdaleny z XVII wieku, w którym obecnie znajduje się muzeum regionalne im Władysława Orkana. Kościół ma strzelisty, kryty gontem dach, pochyłe ściany i kwadratową wieżę (wykonaną podobno bez użycia gwoździ i żelaza) zakończoną kopułą, w czym przypomina łemkowskie cerkwie. Ozdobą świątyni jest rokokowy chór. Od 1908 roku kościół nie jest używany i obecnie eksponowane są tu zbiory etnograficzne, związane z kulturą zamieszkujących okolice Rabki Zagórzan. Są to stroje ludowe, przedmioty zdobnicze, rzeźby, malarstwo na szkle, zabytki garncarstwa, kowalstwa, gospodarki pasterskiej.
Warto chwilę odpocząć w ładnym i dużym Parku Zdrojowym, który znajduje się w samym centrum miasta. Dzieciom na pewno spodoba się zabawa w parku rozrywki Rabkoland. Niedaleko Rabki (3 km) można zajrzeć do Muzeum Kolejnictwa w Chabówce.

Czerwony szlak rozpoczyna się obok dworca PKP, a następnie ulicami Orkana, Nowy Świat, Dietla, Gorczańską wyprowadza za miasto. Idąc łagodną ścieżką wśród pól w kierunku lasu, mamy wspaniałe widoki na Rabkę i północne grzbiety Gorców i charakterystyczny szczyt Lubonia z masztem RTV, który leży już w Beskidzie Wyspowym. Przy dobrej widoczności możemy zobaczyć nawet Babią Górę. Idziemy w kierunku Tatarowej (710 m), szeroką drogą wśród zagajników i wchodzimy do świerkowego lasu. Mijamy wyciąg narciarski i szczyt Maciejowej (815 m) i dochodzimy do małego schroniska PTTK (fot.). Powstało ono w roku 1977 i posiada 25 miejsc w pokojach 2-,3- i 4-osobowych. Dyżury pełnią ratownicy GOPR. Przed wejściem do schroniska należy zdjąć w przedsionku obuwie turystyczne ;-) Szlak dalej prowadzi przez las, omijając po prawej szczyt Wierchowej (940 m), wznosi się na Jaworzynę Ponicką (995 m) i obniżając się łagodnie na Pośredniej Przełęczy (918 m), a następnie po krótkim podejściu wyprowadza nas na rozległą polanę ze schroniskiem na Starych Wierchach (983 m) pośrodku (fot.). Pierwsze schronisko oddano do użytku w roku 1933. Obecnie schronisko im. Czesława Trybowskiego posiada 30 miejsc w pokojach 2-,4-,6-osobowych.

Od schroniska idziemy świerkowym lasem, mijając Gronik (1027 m), ładną polankę i przełęcz Pudziska i dochodzimy do Obidowca (1106 m). Idziemy teraz grzbietem, mijamy polanę Jackową z dwuizbowym szałasem, przechodzimy obok stoku z mocno zniszczonym lasem świerkowym. Sterczące kikuty drzew sprawiają dziwne, przygnębiające wrażenie. Po lewej symboliczny pomnik, upamiętniający katastrofę samolotu sanitarnego w roku 1973. Pomnik wystawili pracownicy schroniska na Turbaczu, a do jego budowy wykorzystano śmigło i fragmenty poszycia z rozbitego samolotu. Szlak mija teraz polanę Kocurkę oraz szczyt Rozdziela (1198 m). Dochodzimy do miejsca, gdzie szlak krzyżuje się z drogą jezdną, która opasuje dookoła szczyt Turbacza. Drogą tą można dojść do schroniska z pominięciem Turbacza. Szlak biegnie pod górę i wkrótce doprowadza na wierzchołek Turbacza (1310 m). Szczyt jest zalesiony i oznaczony kamiennym obeliskiem. Schodzimy łagodnie w dół i po chwili dochodzimy do schroniska na Turbaczu. Schronisko im. Władysława Orkana oddano do użytku w roku 1958. Dysponuje obecnie ponad 100 miejscami w salach 2-,3-,4-,6-,8- i 10-osobowych. Przez cały rok w schronisku dyżuruje ratownik GOPR. Z rozległej polany, na której stoi schronisko, rozciąga się wspaniały widok na Gorce, Beskid Wyspowy, Pieniny i Tatry (fot.).

Ze schroniska schodzimy szlakiem żółtym do Nowego Targu-Kowańca. Idziemy przez polanę Wisielakówka, gdzie od roku 1925 stało pierwsze schronisko pod Turbaczem, które niestety spłonęło. Mijamy drewnianą kaplicę Matki Boskiej Królowej Gorców. Kaplica powstała w 1979 roku, w 900-lecie męczeńskiej śmierci św. Stanisława i poświęcona jest Papieżowi Janowi Pawłowi II. W niedziele, od maja do października odprawiane są msze dla turystów. W kaplicy znajduje się m.in. tablica upamiętniająca poległych w Gorcach partyzantów z I Pułku Strzelców Podhalańskich, a kaplica przypomina kształtem krzyż Virtuti Militari. Obok znajduje się drewniana dzwonnica, a powyżej symboliczny grób katyński. Zejście jest bardzo łatwe i przyjemne. Idziemy m.in. przez rozległą polanę Dziubasiówki, skąd przy dobrej pogodzie możemy zobaczyć całe Podhale i potężny łańcuch Tatr. Po 7 godzinach od wyjścia z Rabki, dochodzę do Kowańca, skąd uprzejmy góral, rozklekotanym samochodem dowodzi mnie do stacji PKP w Nowym Targu, skąd pociągiem dojeżdżam do Chabówki i busem z powrotem do Rabki. Wycieczka byłaby całkiem udana, gdyby nie jeden drobiazg. Przez cały czas, od Rabki prawie po szczyt Turbacza, towarzyszyli mi motocrossowcy, którzy za nic mając fakt, że są w parku narodowym, swoimi wyjącymi maszynami skutecznie zakłócali ciszę i spokój mój, jak i innych turystów. Ciekaw jestem, gdzie w tym czasie byli strażnicy parku :-(

07.2001


Wykorzystano przewodnik Beskid Wyspowy i Gorce wyd. Pascal, 1998.


Aktualizacja 23.03.2007

Krzysztof Andrzej Torbus

Dopóki Turbacz będzie stał,
dopóty będą Gorce.
Niech zimą śniegiem sypie wiatr,
a latem pali słońce.


Rabkoland

W Rabkolandzie

Park Zdrojowy

W Parku Zdrojowym

Szlak na Maciejową

Szlak na Maciejową

Schronisko na Turbaczu

Schronisko na Turbaczu

Kaplica MB Królowej Gorców

Kaplica MB Królowej Gorców

Wszystkie zdjęcia wykonane "zabytkową" lustrzanką produkcji radzieckiej Zenith 12 XP, a następnie zeskanowane skanerem HPGorczański Park Narodowy
Rabka
Park Rozrywki Rabkoland
Skansen Kolejowy w Chabówce
Schronisko na Turbaczu
Nowy Targ
Turbacz z satelity