Strona główna     Galeria zdjęć     


To jeden z największych, a być może także najładniejszych zamków w Czechach. Do tego leży tuż obok naszej granicy, więc można go łatwo odwiedzić w ramach jednodniowej wycieczki. A jest co oglądać, bowiem zamek ma świetnie zachowane zamkowe i pałacowe wnętrza.
Po odwiedzeniu zamku można jeszcze zajrzeć do Frydlantu, małego miasteczka u podnóża zamkowego wzgórza z ładnym rynkiem i ratuszem.
Frydlant ZamekDokładna data powstania zamku nie jest znana. Na pewno pierwszymi właścicielami zamku była rodzina Ronovci, których król Przemysł Ottokar II podejrzewał o zdradę i pozbawił ich posiadłości, w tym zamku Frydlant. Ziemie te otrzymał wówczas jako lenno Rudolf Biberstein. W 1278 roku zlecił on rycerzowi Ronovicowi zbudowanie, a najprawdopodobniej rozbudowę zamku. Został on wzniesiony na szczycie góry nad rzeką Smědou. Stanowi on ciekawe połączenie średniowiecznego zamku z renesansowym pałacem. W okresie wojen husyckich miasto Frydlant zostało spalone, jednak zamek ocalał. W połowie XV wieku zamek został otoczony murem z basztami i nową wieżą, przez którą prowadziło wejście do twierdzy. W latach 30-tych XVI wieku został rozbudowany w stylu renesansowym. W latach 1552-1558 należał do królewskiej komory celnej. W 1558 roku został kupiony przez Friedricha von Rederna i w rękach tej rodziny pozostawał do 1620 roku. W 1582 roku Melchior von Redern, syn Friedricha, całkowicie przebudował go na zamek renesansowy. Powstał wówczas tzw. Dolny Zamek z bogatą dekoracją sgraffitową  (fot.). W 1602 roku ukończono budowę kaplicy św. Anny, a główna wieża otrzymała renesansowy hełm.
W 1622 roku, po bitwie na Białej Górze, zamek otrzymał Albrecht von Wallenstein, który był jego właścicielem do 1634 roku. Po zamordowaniu Albrechta Wallensteina, który zaangażował się w spisek przeciwko cesarzowi, kolejnym właścicielem został Maciej von Gallas, który w latach 1646-1647 dobudował nowe umocnienia obronne, m.in. bastiony w rogach zamku. W II połowie XVII wieku właścicielem majątku został Krystian Filip Clam-Gallas. Za jego czasów powstała barokowa sala rycerska. W 1767 roku powstało tzw. Skrzydło Kasztelańskie, a w latach 1867-1870 jednopiętrowe, neorenesansowe skrzydło przy Zamku Dolnym. W 1800 roku zamek, jako pierwszy w Europie Środkowej, został udostępniony do zwiedzania.
W 1945 roku zamek Frydlant stał się własnością państwa czechosłowackiego, od 1995 roku prowadzone są na zamku prace rewitalizacyjne i remontowe.

Zamek jest udostępniony do zwiedzania, zwiedzanie tylko w grupach z przewodnikiem. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem mówiącym po polsku choć cena biletu jest wówczas dużo wyższa. W zamkowych wnętrzach obowiązuje, przynajmniej teoretycznie, zakaz fotografowania :-(
Na zamku utworzono kilka tras do zwiedzania, zwiedzanie trasy podstawowej zajmuje około 90-120 minut. Obejmuje ona dziedziniec zamkowy z sgraffitowymi dekoracjami oraz zamkowe wnętrza (sala rycerska, kolekcja broni, kancelaria, kolekcja fajek i inne)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.), kaplicę zamkową św. Anny oraz wnętrza pałacowe (pokoje hrabianki, łazienka, pokój dziecinny, pokoje hrabiego, salon reprezentacyjny, salon jadalny, kuchnia)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.).


Zamek znajduje się we Frydlandzie, mieście w północnych Czechach w kraju libereckim. Leży na pograniczu Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego, po obu stronach rzeki Smědy (pol. Witka). Według stanu z 2009 roku Frydlant liczył około 7500 mieszkańców.
Frydlant leży około 24 km na północ od Liberca i 12 km od granicy polsko-czeskiej (dawne przejście graniczne Czerniawa-Zdrój-Nové Město pod Smrkem).
Album z miasteczka Frydlant możecie zobaczyć tutaj.


08.2018


Na podstawie stron internetowych: Zamek Frydlant w Wikipedii i Oficjalna strona zamku Frydlant.Aktualizacja 22.08.2018


Zamek we Frydlandzie

Zamek we Frydlandzie

Zamek we Frydlandzie

Zamek we Frydlandzie

Zamek we Frydlandzie

Zamek we Frydlandzie

Zamek we Frydlandzie

Zamek we Frydlandzie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300

Zamek Frydlant w Wikipedii
Oficjalna strona zamku Frydlant
www.podrozepoeuropie.pl - zamek Frydlant
www.cesky-raj.info - zamek Frydlant
http://navtur.pl - zamek Frydlant