Strona główna     Galeria 1      Galeria 2     


Ruiny starej królewskiej warowni wznoszą się dziś dumnie kilkadziesiąt metrów nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego, kiedyś zamek w Czorsztynie strzegł polskiej granicy na Dunajcu. Obecnie z siostrzanym zamkiem w Niedzicy leżącym po drugiej stronie jeziora najpiękniej prezentuje się z korony tamy lub z pokładu statku wycieczkowego pływającego po jeziorze  (fot.)  (fot.).
Każdy, kto przebywa w Pieninach musi koniecznie zobaczyć ten niesamowity widok :-)

Czorsztyn Zamek królewskiPoczątki warowni w Czorsztynie związane są z osobą św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, która była fundatorką zamku. Zamek nosił wówczas nazwę Wronin i był wymieniony w akcie lokacyjnym Kluszkowiec z 1320 roku. Na przełomie XIII i XIV wieku wzniesiono na zamku cylindryczną wieżę. Za panowania króla Kazimierza Wielkiego nastąpiła wielka rozbudowa zamku dzięki czemu stał się jedną z ważniejszych warowni w systemie obronnym Polski, był bowiem położony na rozwidleniu szlaków handlowych i ważnej drogi na Węgry. Na zamku przebywali m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga i Władysław Warneńczyk. Od końca XIV wieku na zamku mieściła się siedziba starosty.
W drugiej połowie XV wieku nastąpiła kolejna rozbudowa zamku. Zbudowano wówczas drugą linię murów obronnych oraz dwukondygnacyjny, czworokątny budynek bramny w części północno-wschodniej, a przed wejściem na zamek średni powstała baszta bramna z zapadnią. Na końcu, w wieku XVI, powstał otoczony murem, zamek dolny zwany Przygródkiem. W latach 1629-1643, za czasów starosty czorsztyńskiego Jana Baranowskiego, miała miejsce wielka przebudowa warowni. Powstała wówczas m.in. czterokondygnacyjna, czworokątna baszta wyposażona w lekkie działa, obecnie nazywana basztą Baranowskiego  (fot.), rozbudowano część mieszkalną na zamku górnym oraz część gospodarczą na zamku średnim i dolnym. W 1651 roku zamek z grupą chłopskich buntowników opanował Aleksander Kostka-Napierski, jednak bardzo szybko oddziały wysłane przez biskupa krakowskiego odbiły zamek. W 1655 roku, podczas potopu szwedzkiego, na zamku zatrzymał się król Jan Kazimierz podczas swojej ucieczki na Śląsk.
W latach 1734-1735, w czasie walk o tron polski pomiędzy Augustem III Sasem i Stanisławem Leszczyńskim, zamek spustoszyły stacjonujące tu wojska kozackie. W 1769 roku zamek był miejscem schronienia konfederatów barskich. W 1790 roku zamek przegrał starcie z naturą - od uderzenia pioruna spaliły się dachy zamku i zamek coraz bardziej chylił się ku upadkowi. Zamkowe mury stały się źródłem budowlanego dla okolicznej ludności, a w I połowie XIX wieku zawaliła się część ścian zamku górnego i średniego.
W 1819 roku Czorsztyn wraz z ruinami zamku zakupiła od władz austriackich rodzina Drohojowskich, która była w ich posiadaniu do 1945 roku. Drohojowscy zabezpieczyli i uporządkowali ruiny, zlecili przeprowadzenie badań archeologicznych. W pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem w skałę nad dziedzińcem zamku górnego wmurowano pamiątkową tablicę. W 1921 roku, ówczesny właściciel Stanisław Konstanty Drohojowski, utworzył na wzgórzu zamkowym prywatny rezerwat o powierzchni 7,5 ha.
Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność państwa. W latach 1951-1957 przeprowadzono tu prace zabezpieczające ruiny pod kierunkiem Kierownictwa Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu według projektu profesora Alfreda Majewskiego. W 1992 roku rozpoczęto kompleksowe prace konserwatorskie, które trwają aż do dziś, a od 1996 roku zamek jest udostępniony do zwiedzania.
Obecnie zamek jest pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Na terenie zamku utworzono również rezerwat przyrody "Czorsztyn" o powierzchni 10,28 ha, gdzie znajduje się stanowisko jednego z endemitów pienińskich - pszonaka pienińskiego. Z zamku górnego roztacza się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny, Tatry, Gorce oraz Podhale  (fot.)  (fot.).
Wstęp na zamek jest płatny.

Zamek leży w miejscowości Czorsztyn w gminie o tej samej nazwie (siedzibą gminy jest miejscowość Maniowy), w powiecie nowotarskim. Wznosi się na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców, na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim (50 m ponad taflą jeziora). Dawna wieś Czorsztyn zniknęła pod wodami jeziora, obecna miejscowość to jej dawna część nosząca nazwę Czorsztyn Nadzamcze.
Po przeciwnej stronie jeziora leży inny zamek, stara węgierska warownia w Niedzicy  (fot.).


03.2016


Na podstawie stron internetowych: Pieniński Park Narodowy - zamek w Czorsztynie oraz Zamek w Czorsztynie w Wikipedii.Aktualizacja 19.03.2016


Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Panorama z zamku w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ38Zamek w Czorsztynie w Wikipedii
Pieniński Park Narodowy - zamek Czorsztyn
zamki.res.pl - Czorsztyn
Urząd Gminy Czorsztyn