Strona główna     Galeria zdjęć     


Z dawnego zamku w Czchowie może nie pozostało zbyt wiele, ale jest przykładem dobrze zagospodarowanego zabytku, gdzie zachowaną część (wieżę) połączono z niedawno zrekonstruowanym fragmentem.
Ze względu na położenie na wzgórzu nad doliną Dunajca z wieży rozciąga się przepiękna panorama, a kto zajrzy na wieżę w południe może zobaczyć pana trębacza i usłyszeć odgrywany przez niego hejnał miasta.
Czchów Zamek królewskiPierwsza budowla obronna powstała w II połowie XIII wieku z rozkazu króla Wacława II. Składała się wówczas z murowanej cylindrycznej wieży obronnej otoczonej przez fortyfikacje drewniane, które później zastępowane były przez mury obronne. Czterokondygnacyjna wieża o średnicy 12,5 m, miała około 28 m wysokości. Choć dziś brakuje wieży górnej kondygnacji, to można dostrzec, że kiedyś jej najwyższa cześć była ośmiokątna. Zamek wraz z zamkami w Tarnowie, Wielkiej Wsi, Melsztynie i Wytrzyszczce, miał za zadanie kontrolować szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca i mieścił komorę celną dla towarów przywożonych z Węgier. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi dopiero z 1356 roku, kiedy wspomniano burgrabiego czchowskiego Imrama.
W XIV i XV wieku dobudowano mur obronny, bramę wjazdową i budynek mieszkalny, będący siedzibą starostów czchowskich. Na zamku mieścił się też sąd ziemski. Pod koniec XIV wieku zamek i miasto zostało wydzierżawione Melsztyńskim, w rękach których pozostawało aż do początku XVI wieku. W 1527 roku dzierżawcą Czchowa został Seweryn Boner, a w 1563 roku miasto i zamek przeszły w ręce Anny Sieniawskiej, żony Spytka Jordana z Zakliczyna.
Od połowy XVII wieku zamek był opuszczony i stopniowo zamieniał się w ruinę. W II połowie XVIII wieku w zachowanej do dziś wieży mieściło się więzienie, które zostało zlikwidowane po I rozbiorze Polski.

Do dzisiaj zachowała się jedynie częściowo zniszczona (bez górnej kondygnacji) wieża i odsłonięte przez archeologów fundamenty murów  (fot.)  (fot.). Pierwsze prace konserwatorskie podjęto na terenie zamku w 1928 roku i koncentrowały się na zabezpieczeniu zachowanej zamkowej wieży. Kolejne prace konserwatorskie połączone z archeologicznymi podjęto w latach 90-tych XX wieku. Na początku XXI wieku wzgórze zamkowe zostało gruntownie przebadane, dzięki czemu odnaleziono m.in. ceramikę z XIV wieku i różne przedmioty metalowe. Zamek został również częściowo zrekonstruowany, odtworzono wieżę bramną  (fot.), drewniany most, nadbudowano mury obronne, udostępniono piwnice i punkt widokowy na wieży. Na zamkowym dziedzińcu znajdują się makiety różnych machin wojennych i broń artyleryjska  (fot.)  (fot.).
Ze względu na położenie na wzgórzu Baszta nad Dunajcem (310 m n.p.m.) z zamkowej wieży rozciąga się bardzo ładny widok na okolicę  (fot.)  (fot.). W południe z zamkowej wieży można usłyszeć hejnał miasta grany na trąbce (link do filmu na YT).

Wstęp na dziedziniec zamku jest bezpłatny, bilety należy nabyć tylko na wejście na wieżę. Bilety dostępne są w informacji turystycznej na Rynku lub bezpośrednio przy wejściu do wieży.


Zamek znajduje się w miejscowości Czchów, w powiecie brzeskim, województwie małopolskim. Miasto leży nad rzeką Dunajec i sztucznym zbiornikiem Jeziorem Czchowskim, na wschodnim krańcu Pogórza Wiśnickiego.
Według stanu z 2019 roku miasto liczyło około 2400 mieszkańców. Czchów leży w odległości około 40 km na północ od Nowego Sącza. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 75.


12.2022


Na podstawie strony internetowej: Zamek w Czchowie w Wikipedii oraz przewodnika Agnieszki i Roberta Sypków Zamki i obiekty warowne Ziemi Krakowskiej, Oficyna Wydawnicza Alma-Press.Aktualizacja 27.12.2022


Zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie

Zamek w Czchowie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300

Zamek w Czchowie w Wikipedii
zamkomania.pl - zamek w Czchowie
Serwis gminy Czchów
www.zamki.pl - Czchów
zamkiobronne.pl - Czchów
visitmalopolska.pl - Czchów
zabytek.pl - zamek w Czchowie