Strona główna     Galeria zdjęć     
Piwo - napój bogów ;-) Zapewne nie wszyscy tak uważają, jednak dobrego piwa na pewno warto czasem spróbować. Piwo znane jest ludziom już od dawna, jednak pewnie niewiele osób zastanawiało się, jak ten napój powstaje.
Po wycieczce po słynnym tyskim browarze możemy już mieć o tym pewne pojęcie :-)Tychy Muzeum Tyskich Browarów KsiążęcychPierwszy zapis o tyskim browarze pochodzi z 1613 roku, jednak za datę powstania browaru przyjmuje się rok 1629, kiedy ukazał się jego pierwszy opis w spisie majątku panów pszczyńskich.
W 1778 roku w pożarze został zniszczony tyski folwark, w którym dotąd warzono piwo. Rok później wzniesiono nowe murowane budynki, które przetrwały do wielkiej przebudowy w II połowie XIX wieku.
W 1861 roku rozpoczęto wielką przebudowę browaru, którą zainicjował książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg. Od jego tytułu browar nazwano "Książęcym". W 1866 roku książę zatrudnił w browarze Juliusa Müllera, mistrza piwowarskiego, a później pierwszego dyrektora browaru. Julius Müller wdrożył nowatorską metodę warzenia piwa przy użyciu drożdży dolnej fermentacji, a dzięki temu produkcja piwa gwałtownie wzrosła, co przyczyniło się do dalszej rozbudowy i modernizacji browaru. W 1890 roku, zaledwie 11 lat po opatentowaniu żarówki przez Thomasa Edisona, browar otrzymał elektryczne oświetlenie. W 1893 uruchomiono linię kolejową z browaru na tyski dworzec kolejowy. W 1902 roku książę ufundował przy browarze kaplicę ewangelicką, obecnie siedzibę Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.
W 1916 roku rozpoczęto budowę czwartej warzelni, którą zakończono dopiero po zakończeniu I wojny światowej w 1922 roku. Działa ona do dziś i należy do najładniejszych miejsc w Tyskich Browarach Książęcych. Kafle na ścianach warzelni pochodzą z wielkoksiążęcej manufaktury w Karslruhe, a wyposażenie dostarczyły firmy Weigelwerk z Nysy i katowicka filia firmy Siemens. W 1918 roku książę Hochberg wykupił 90% akcji Browaru Obywatelskiego przejmując dotychczasową konkurencję.
Po I wojnie światowej Tychy znalazły się w granicach Polski. W 1926 roku tyskie piwo zdobyło złoty medal na wystawie w Warszawie. W latach 1939-1945 Tyskie Browary Książęce trafiły pod zarząd komisaryczny Trzeciej Rzeszy i produkowały piwa dla wojska niemieckiego.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku, dokonano nacjonalizacji browaru, a z etykiet i oznaczeń firmowych zniknęła książęca korona. Powrót książęcej korony na etykiety tyskiego piwa nastąpił dopiero w 1982 roku. W 1991 roku Browary Tyskie stały się jednoosobową spółką Skarbu Państwa, która w 1992 roku przyjęła nową nazwę - Browary Tyskie Górny Śląsk SA. W 1996 roku, po zakończeniu procesu prywatyzacji, browar w Tychach trafił w ręce South African Breweries (SAB). Kolejne lata to modernizacja zakładu oraz renowacja zabytkowego kompleksu zabudowań. W 1999 roku, po połączeniu Browarów Tyskich i LECH Browary Wielkopolski, powstała Kompania Piwowarska SA.
W 2004 roku, z okazji 375-lecia Tyskich Browarów Książęcych, zostało otwarte pierwsze w Polsce muzeum poświęcone piwowarstwu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. W 2007 roku powstał Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, którego otwarcie miało miejsce właśnie w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Muzeum uzyskało tytuł Gwiazdy Techniki, czyli obiektu szczególnie polecanego na Szlaku.

Zwiedzanie Muzeum (tylko dla osób pełnoletnich) odbywa się w grupach z przewodnikiem. Wycieczka obejmuje Muzeum w dawnej kaplicy ewangelickiej gdzie turystów powita sam książę Jan Henryk XI Hochberg. Najpierw obejrzymy film o historii tyskich browarów (3D) i przejdziemy po muzealnianej ekspozycji (fotografie, ponad 300 butelek z początku XIX wieku, narzędzia bednarskie, oryginalne dębowe beczki, kolekcje kufli, puszek, etykiet, podkładek, kapsli i wiele wiele innych eksponatów)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Teraz kolej na zwiedzanie browarnianych zabudowań, zarówno tych starszych, jak i części współczesnej. Zwiedzamy starą, wciąż funkcjonującą warzelnię  (fot.)  (fot.), zobaczymy dawne browarniane budynki - Budkę Piwowara  (fot.), Willę Müllera  (fot.) czy Dom Kawalera  (fot.). W nowej części browaru możemy zobaczyć nowoczesną linię rozlewniczą piwa, która na pewno na każdym zrobi olbrzymie wrażenie (uwaga, w tej części browaru nie wolno robić zdjęć). Zakończenie zwiedzania browaru, to pub w którym każdy chętny może w cenie biletu skosztować tyskiego piwa, a zmotoryzowani napić się soku ;-)


Muzeum Tyskich Browarów Książęcych znajduje się w Tychach, mieście na prawach powiatu w województwie śląskim. Tychy leżą w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W 2016 roku miasto liczyło około 128 000 mieszkańców.
Przez miasto przebiegają drogi krajowe nr: 1, 44, 86 oraz droga ekspresowa S1. W odległości około 15 km od miasta biegnie autostrada A4, a w odległości 20 km także autostrada A1.


01.2018


Na podstawie strony internetowej: Muzeum Tyskich Browarów Książęcych.
Aktualizacja 13.01.2018


Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Strona Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
www.etychy.org - Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
Szlak Zabytków Techniki - Muzeum Tyskich Browarów Książęcych