Strona główna     Galeria zdjęć     
Nie chcę się czepiać, ale współczesna architektura sakralna często woła o pomstę do nieba. Niektóre nowe kościoły wyglądają niestety jak chory sen pijanego architekta. Na szczęście w Polsce zachowało się wiele starych, drewnianych kościołów - prawdziwych kościołów z duszą. W takich kościołach człowiek nie czuje się przytłoczony, chętnie przysiądzie na chwilę zadumy.
W starych, drewnianych kościółkach nawet taki grzesznik jak ja, trochę na bakier z Bogiem, czuje to coś... Nie wiem, co to jest... Może Anioły...Blizne Kościół Wszystkich ŚwiętychDrewniany kościół o charakterze obronnym, powstał najprawdopodobniej w XV lub XVI wieku. Zbudowany w stylu gotyckim. W I połowie XVII wieku dobudowano do niego wieżę. W drugiej połowie XVII wieku dodano soboty na całym obwodzie, sięgające dolnych krawędzi okien, a na dachu dodano wieżyczkę na sygnaturkę (zniszczona przez wichurę, obecna pochodzi z 1745 roku). Na początku XIX wieku rozebrano okalające go soboty, oszalowano gontem całe ściany zewnętrzne, powiększono i podwyższono zakrystię. Do południowej elewacji nawy dostawiono obszerną kruchtę, która osłoniła południowe wejście i powiększyła przestrzeń użytkową. W XIX wieku ściany kościoła pokryto szarą farbą, na której umieszczono sporadycznie występujący ornament. Przemalowano także ołtarze, ambonę i parapet chóru. W 1926 roku ponownie pomalowano całe ściany.
Od początku XX wieku stan świątyni wciąż się pogarszał. Dopiero w latach 1964-1980 kościół został gruntownie odrestaurowany. W 1970 roku ponownie odsłonięto i przeprowadzono konserwację zabytkowych polichromii. Podczas prac przy polichromii odnaleziono i poddano konserwacji figurę Madonny z późnogotyckiego, niezachowanego do dziś ołtarza, która z czasem trafiła do przydrożnej kapliczki. Dziś figura otoczona jest kultem i jest jedną z największych ozdób kościoła. W latach 70-tych XX wieku prace konserwatorskie objęły również otoczenie kościoła i zespół plebański. W latach 1992-1993 poddano konserwacji ołtarz główny, w 1994 roku lewy ołtarz boczny i figurę Matki Bożej, a w latach 1995-1996 prawy ołtarz boczny i drewnianą chrzcielnicę.
Kościół w Bliznem jest jednym z najcenniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej w Polsce, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku.
Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej z jodłowych bali. Od zachodu przylega do niego masywna dzwonnica z nadwieszoną izbicą  (fot.). Świątynia składa się z nawy na rzucie zbliżonym do kwadratu i węższego, prostokątnego prezbiterium od wschodu zamkniętego trójbocznie z dostawioną do niego prostokątną zakrystią. Do kościoła prowadzą dwa wejścia: główne w ścianie zachodniej i drugie w ścianie południowej. Zgodnie ze średniowieczną tradycją okna umiejscowiono od strony południowej z wyjątkiem jednogo okna we wschodniej ścianie apsydy i dwóch niewielkich okienek w ścianie zachodniej. Nawa i prezbiterium kryte dwuspadowym dachem o niezwykle mocnej konstrukcji więźby tzw. storczykowej. Teren kościoła otoczony jest drewnianym ogrodzeniem z murowanymi kapliczkami  (fot.).
Wnętrze zdobią bezcenne polichromie z około 1550, 1649 i 1700 roku  (fot.). Malowidła składają się na tzw. księgę ubogich, czyli obrazy biblijne przeznaczone dla osób niewykształconych. Najlepiej zachował się cykl pasyjny na północnej ścianie prezbiterium. Na ścianie południowej częściowo zachował się cykl maryjny, a na ścianie wschodniej sceny biblijne przedstawiające Hioba i śmierć Judasza. Najważniejszym elementem polichromii jest zajmująca całą północną ścianę scena Sądu Ostatecznego. Polichromie z 1649 roku w większości ufundowane zostały przez miejscowych bogatych chłopów. Znajdują się na południowej i zachodniej ścianie nawy, na parapecie chóru i na stropie.
Ołtarz główny z obrazem Adoracji Matki Boskiej przez Wszystkich Świętych pochodzi z 1700 roku  (fot.), dwa późnobarokowe ołtarze boczne z XVII wieku  (fot.), późnorenesansowa ambona z 1604 roku, chrzcielnica z I połowy XVIII wieku, belka tęczowa z barokową Grupą Pasji  (fot.). W jednym z ołtarzy bocznych stoi cudowna lipowa figura Matki Bożej Łaski Pełnej, która prawdopodobnie wyszła spod dłuta samego Wita Stwosza około 1500 roku.
Wokół kościoła znajduje się unikatowy zespół zabudowań plebańskich z XVIII-XIX wieku: wikarówka sprzed 1699 roku, stodoła z wozownią, budynek gospodarczy, szpital dla ubogich i dawna szkoła parafialna  (fot.).
Wstęp bezpłatny. Jeżeli kościół jest zamknięty można spróbować zadzwonić na plebanię.

Kościół znajduje się w miejscowości Blizne (gmina Jasienica Rosielna, powiat brzozowski) nad rzeką Stobnicą. Przez Blizne przebiega droga wojewódzka nr 886. Miejscowość położona jest w odległości około 4 km na pólnocny zachód od Brzozowa.
Według danych z roku 2013 wieś liczyła około 3200 mieszkańców.

04.2017


Na podstawie stron internetowych: Kościół w Bliznem w Wikipedii oraz Parafia Wszystkich Świętych w Bliznem.
Aktualizacja 14.04.2017


Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Kościół w Bliznem w Wikipedii
Parafia w Bliznem
Szlak Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim (Wikipedia)
sad.podkarpackie.travel - Blizne