Strona główna     Galeria zdjęć     


Maria Konopnicka wielką poetką była, to powszechnie wiadomo ;-) Mniej znany jest fakt, że poetka w darze od Narodu Polskiego otrzymała, podobnie jak Henryk Sienkiewicz, bardzo przytulny dworek. Córka Marii Konopnickiej przekazała dworek społeczeństwu i dziś możemy tam zwiedzić bardzo sympatyczne muzeum poświęcone autorce słynnej "Roty".




Żarnowiec Muzeum Marii Konopnickiej



Dworek zbudowano pod koniec XVIII wieku z inicjatywy ówczesnych właścicieli wsi Żarnowiec, rodziny Rogoyskich. Kolejnymi właścicielami majątku byli m.in. Komorowscy, Stojowscy i Biechońscy. Pod koniec XIX wieku Stanisław Biechoński, weteran powstania styczniowego, rozbudował dwór. Od zachodu dodano część piętrową, dostawiono także przeszklony ganek od frontu i werandę po przeciwnej stronie.
W 1903 roku dwór został zakupiony przez społeczeństwo polskie i przekazany Marii Konopnickiej jako dar narodu. We wrześniu tego roku, Maria Konopnicka wraz ze swoją przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką wprowadziłą się do dworku. Przez kolejne lata lata spędzała tu wiosenno-letnie miesiące. W 1908 roku w dworku powstała słynna "Rota", uważana czasem za drugi hymn narodowy. W dworku bywali m.in. Lucjan Rydel, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Henryk Sienkiewicz. We wrześniu 1910 roku pisarka wyjechała na leczenie do Lwowa i tam zmarła w następnym miesiącu. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.
Po śmierci poetki w dworku mieszkały jej córki - Zofia Mickiewiczowa i Laura Pytlińska. W czasie II wojny światowej Zofia Mickiewiczowa udzielała schronienia i pomocy materialnej partyzantom. Dworek był również przez pewien czas siedzibą Inspektoratu AK Krosno. Mąż Zofii, Adam Stanisław Mickiewicz, został aresztowany przez gestapo w 1942 roku i zginął w obozie w Auschwitz-Birkenau. W 1956 roku Maria Mickiewiczowa ofiarowała dworek i park narodowi polskiemu z przeznaczeniem na muzeum biograficzne poetki. Rok później Ministerstwo Kultury i Sztuki oficjalnie powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej. Otwarcie ekspozycji muzealnych nastąpiło we wrześniu 1960 roku. W 1968 roku dworek wyremontowano, stare, zagrzybione drewniane ściany wymieniono na murowane o tej samej grubości. W 1991 roku oddano do użytku budynek lamusa (dawniej spichlerz), w którym mieści się część ekspozycji. W 1980 roku na ścianie dworku odsłonięto tablicę pamiątkową Marii Konopnickiej wykonaną przez Władysława Kandefera.

Dwór wybudowano na rzucie wydłużonego prostokąta, z dwoma prostokątnymi gankami, od frontu i po przeciwległej stronie oraz z podcieniem wzdłuż północnej ściany  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). W sylwetce dworku można wyróżnić dwie bryły: prostopadłościenną, parterową bryłę z XVIII wieku przykrytą dwuspadowym dachem z dwoma gankami oraz piętrową bryłę dobudówki z XIX wieku o kalenicy poprzecznej.
Wokół dworku rozciąga się około 3,5 hektarowy park z małym stawem  (fot.). W parku utworzono ścieżkę przyrodniczą, która składa się z 40 stanowisk i przebiega przez całą powierzchnię ogrodu. Na trasie znajdują się elementy upamiętniające rocznice wydarzeń związanych z życiem Marii Konopnickiej.

Muzeum posiada około 30 tysięcy eksponatów i jest największą instytucją muzealną o charakterze biograficzno-literackim w Polsce. Do najcenniejszych zbiorów należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej, listy poetki i innych pisarzy polskich (Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana Żeromskiego). Muzeum posiada kolekcję którą tworzą adresy hołdownicze i dary, ofiarowane Marii Konopnickiej w 1902 roku z okazji jubileuszu ćwierćwiecza pracy literackiej. Poetka otrzymała je od różnych towarzystw i instytucji oraz od osób prywatnych. W zbiorach są także dokumenty i pamiątki po córkach poetki oraz mieszkańcach dworku przed Konopnicką. W bogatym księgozbiorze znajdują się m.in. pierwodruki dzieł Marii Konopnickiej, dawne czasopisma, przekłady utworów poetki wydanych w kraju i za granicą. Muzeum posiada największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki mieszkającej w latach 1903-1910 w dworku wraz z Marią Konopnicką. Na uwagę zasługuje także jeden z największych w Polsce zbiór stylowych kałamarzy i przyborów do pisania z XIX i początku XX wieku.
Zasadniczą część ekspozycji stanowią wnętrza mieszkalne (gabinet, sień i jadalnia) urządzone zgodnie z duchem epoki  (fot.)  (fot.)  (fot.). Udostępnione są także pokój kredensowy i kuchnia oraz trzy pomieszczenia na piętrze (pokój, pracownia, łazienka), gdzie mieszkała i tworzyła malarka Maria Dulębianka  (fot.)  (fot.).


Dworek położony jest we wsi Żarnowiec (gmina Jedlicze, powiat krośnieński, województwo podkarpackie) nad rzeką Jasiołką.
Według stanu z 2011 wieś Żarnowiec liczył około 1100 mieszkańców. Wieś leży w odległości około 10,5 km na zachód od Krosna.






07.2019


Na podstawie stron internetowych: Dwór w Żarnowcu w Wikipedii, Strona Muzeum Marii Konopnickiej oraz http://ogrody.podkarpackie.travel/trasy/zarnowiec/.



Aktualizacja 06.07.2019






Dwór w Żarnowcu

Dwór w Żarnowcu

Dwór w Żarnowcu

Dwór w Żarnowcu

Dwór w Żarnowcu

Dwór w Żarnowcu

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Dwór w Żarnowcu w Wikipedii
Strona Muzeum Marii Konopnickiej
ogrody.podkarpackie.travel - Żarnowiec
zabytek.pl - dworek w Żarnowcu
visitkrosno.pl - Żarnowiec
www.krajoznawcy.info.pl - Żarnowiec