Strona główna     Galeria zdjęć     
Majestatyczne budynki wiatraków zawsze mnie fascynowały. Pełen podziwu oglądałem ich wnętrza z niesamowitą drewnianą maszynerią. Niestety, wiatraków jest coraz mniej. Przegrały z postępem technicznym, okazały się niepotrzebne, więc w ciszy umierały latami.
Dobrze, że są jeszcze takie miejsca jak Osieczna, gdzie te przepiękne konstrukcje ocalały. I dobrze, że są tacy ludzie, jak Jarosław Jankowski z Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, prawdziwi pasjonaci, dzięki którym wciąż możemy wiatraki podziwiać.Osieczna Muzeum Młynarstwa i RolnictwaHistoria Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w obecnym miejscu, czyli w Osiecznej, rozpoczęła się dopiero w 2012 roku. Wcześniej muzeum działało przez 8 lat w Rydzynie. Siedzibą muzeum w Rydzynie był wiatrak "Józef". Na muzealną ekspozycję składały się dawne urządzenia młyńskie, stanowiące wyposażenia wiatraka oraz kolekcja kamieni młyńskich i dawnych narzędzi rolniczych. Zarówno muzeum w Rydzynie, jak i w obecnym miejscu, prowadzone są przez firmę z Leszna będącą własnością Jarosława Jankowskiego.
Muzeum mieści się w dwóch z trzech wiatraków koźlaków, pochodzących z drugiej połowy XVIII wieku, które ocalały z grupy kilkunastu budowli, znajdujących się na wzgórzu Szubienica w Osiecznej tuż przy drodze do Leszna. Muzealne ekspozycje znajdują się w wiatrakach "Franciszek" oraz "Józef-Adam" będących właśnością gminy Osieczna, trzeci z wiatraków, "Leon", stanowi własność prywatną i nie wchodzi w skład muzeum  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.).
W wiatraku "Franciszek" z 1761 roku gromadzone są zbiory poświęcone dawnemu rolnictwu, znajduje się tu również wystawa pamiątek historycznych i etnograficznych z terenu Wielkopolski, Dolnego Śląska oraz Ziemi Lubuskiej  (fot.)  (fot.)  (fot.). W wiatraku "Józef-Adam" z 1763 roku odtworzono zabytkowe wnętrze z zachowaniem oryginalnych urządzeń i sprzętów  (fot.)  (fot.). Ciekawostką jest fakt, że "Józef-Adam" pracował aż do 1982 roku. Imiona wiatraków pochodzą od imion ostatnich właścicieli.
Nazwa tego typu wiatraków pochodzi od kozła, czyli specjalnej podstawy, na której spoczywał cały korpus budowli. Cały budynek wiatraka wraz ze skrzydłami jest obracalny wokół pionowego, drewnianego słupa zwanego sztembrem. Sztember podparty jest najczęściej czterema zastrzałami, a jego dolne zakończenie tkwi w dwóch krzyżujących się podwalinach. Aby obrócić całą konstrukcję z tylnej (przeciwnej skrzydłom) ściany wiatraka wystaje specjalny długi dyszel współpracujący z kołowrotem, za pomocą którego można bylo nastawić budynek śmigami do kierunku wiatru.
Na terenie muzeum znajduje się również kopia młyna wodnego z XVII wieku oraz plenerowa wystawa maszyn rolniczych  (fot.)  (fot.)  (fot.). W małym drewnianym budynku, w którym można nabyć bilety, znajduje się też kawiarenka z pysznym ciastem i napojami. W kawiarence można także kupić chleb z tradycyjnego wypieku, ekologiczne mąki i inne produkty.
I na koniec kilka słów o panu Jarosławie Jankowskim, który oprowadzał nas po wnętrzach wiatraków. Pan Jankowski zrobił na nas olbrzymie wrażenie, opowiadał naprawdę ciekawie i z wielką pasją. I widać, że bardzo lubi wiatraki :-)

W czasie Powstania Wielkopolskiego, w styczniu 1919 roku, w pobliżu terenu dzisiejszego muzeum odbyła się bitwa wojsk polskich i niemieckich zwana "Bitwą pod Wiatrakami". Walki zakończyły się sukcesem wojsk polskich. W ostatnich latach Muzeum przy wsparciu Gminy Osieczna, Miasta Leszna oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego organizuje tutaj widowisko historyczne, czyli rekonstrukcję słynnej bitwy.


Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa leży na przedmieściach miasteczka Osieczna (powiat leszczyński, województwo wielkopolskie). Według danych z 2016 roku Osieczna liczyła nieco ponad 2000 mieszkańców. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 432. Osieczna leży w odległości około 15 km na północny wschód od Leszna.
Wstęp do muzeum jest płatny.


08.2019


Na podstawie stron internetowych: Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej i Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Wikipedii.
Aktualizacja 24.08.2019


Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej
podroze.onet.pl - Osieczna
Strona gminy Osieczna
Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Wikipedii