Strona główna     Galeria zdjęć     




Jak wygląda ul każdy wie, ale jak ule wyglądały dawniej? Tego dowiemy się w Swarzędzu, na terenie Muzeum i Skansenu Pszczelarstwa. Zgromadzono tu całkiem pokaźną kolekcję starych uli, często o fantazyjnych i nieoczekiwanych kształtach.
Swarzędzki skansen to całkiem przyjemne miejsce na spacer, zwłaszcza że ekspozycja uli prezentowana jest wśród starych drzew zabytkowego parku.



Swarzędz Skansen i Muzeum Pszczelarstwa



Skansen Pszczelarski w Swarzędzu, którego pełna nazwa to Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego, to placówka muzealna prezentująca zbiory dotyczące bartnictwa, pszczelarstwa i jedwabnictwa. Od 1996 roku Skansen jest oddziałem Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Skansen powstał na terenie zdewastowanego podczas II wojny światowej parku dworskiego w Nowej Wsi, na terenie Swarzędza. Placówka została zlokalizowana przy Zakładzie Chorób Pszczół, będącym jednostką Instytutu Weterynarii w Puławach. Przyjmuje się, że początek działalności skansenu przypada na rok 1963, kiedy to ule z kolekcji zakładu po raz pierwszy wyeksponowano w parku. Wielką rolę w powstaniu skansenu odegrał profesor Ryszard Kostecki, jak również poprzedni kierownik Zakładu Badania Chorób Owadów Użytkowych profesor Stanisław Kirkor oraz doktor Marian Jeliński. W 2002 roku placówce nadano imię prof. Ryszarda Kosteckiego, propagatora historii i tradycji pszczelarstwa.

Skansen stanowi unikatowy w skali europejskiej zbiór ponad 230 uli. W ramach ekspozycji plenerowej zaprezentowano historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Wśród eksponatów znajdują się ule figuralne (np. szlachcic w barwnym kontuszu, góral, górnik, ksiądz, pop z kogutem, kujawianka w barwnym pasiaku z bukietem kwiatów i koszem, chłop w błękitnej sukmanie, diabeł na beczce, pasterz, krakowiak oraz niedźwiedzie z ulem słomianym, z barcią na grzbiecie i z beczką  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.), architektoniczne (np. miniatura poznańskiej opery, ratusza w Poznaniu  (fot.)  (fot.)  (fot.)), skrzynkowe  (fot.), słomiane (koszki), kadłubowe i kłodowe  (fot.)  (fot.). W skansenie można zobaczyć również barć wydobytą z Wisły datowaną na 1474 rok  (fot.). Część obiektów na terenie skansenu jest wciąż zamieszkana przez pszczoły.
Ekspozycja prezentowana jest w parku obsadzonym w latach 50-tych i 60-tych XX wieku lipami, klonami, kasztanowcami, dębami, robinią, wierzbami i rzadkim w Polsce, ale bardzo miododajnym perełkowcem. W 1999 roku w pofolwarcznym budynku gospodarczym utworzono ekspozycję muzealną dotyczącą owadów użytkowych, sprzętu pszczelarskiego, a przy budynku wydzielono poletko prezentujące rośliny miododajne.
Zespół parkowy, obejmujący skansen wraz ze znajdującym się na jego obszarze pałacem, wpisany jest do rejestru zabytków.


Skansen i Muzeum Pszczelarstwa znajduje się w Swarzędzu (powiat poznański, województwo wielkopolskie). Według danych z 2021 roku Swarzędz liczył prawie 30000 mieszkańców. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 92. Swarzędz leży w odległości około 10 km na wschód od Poznania.
Wstęp do muzeum jest płatny.






03.2023


Na podstawie strony internetowej: Muzeum Pszczelarstwa w Wikipedii.




Aktualizacja 04.03.2023






Muzeum i Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu

Muzeum i Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu

Muzeum i Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu

Muzeum i Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu

Muzeum i Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu

Muzeum i Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Muzeum Pszczelarstwa w Wikipedii
Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu
www.mojswarzedz.pl - Skansen Pszczelarski w Swarzędzu
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu