Strona główna      Galeria zdjęć      Historia      Najciekawsze miejsca     Malutkie Stare Miasto w Trogirze to miejsce doprawdy magiczne. Wąskie, niezwykle klimatyczne uliczki, w których chciałoby się zagubić bez końca...
Wspaniałe zabytki z niesamowitą katedrą św. Wawrzyńca i twierdzą Kamerlengo. Urocza promenada wysadzana palmami. Z odwiedzonych przez nas chorwackich miast, to właśnie Trogir totalnie nas zauroczył :-)
Gdyby jeszcze nie był tak zatłoczony...

Trogir Historia


Trogir został założony w III wieku p.n.e. przez greckich kolonistów z wyspy Issa (obecnie Vis). Nazwano je wówczas Tragurion, czyli Kozia Wieś. W I wieku n.e. miasto zostało zajęte przez Rzymian, którzy przekształcili je w port handlowy. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego zostało zajęte przez Turków, a później Chorwatów. Na początku XII wieku Trogir otrzymał prawa miejskie. Niedługo potem, w 1123 roku, miasto zostało doszczętnie zniszczone przez Saracenów. Odbudowano je 70 lat później i od tej pory stało się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym Dalmacji.
W 1420 roku Trogir został wcielony do Republiki Weneckiej, pod panowaniem, której pozostawał przez prawie 350 lat. Po upadku Wenecji miasto przeszło pod władanie Habsburgów aż do 1918 roku (z krótką przerwą na okupację francuską na początku XIX wieku), a później weszło w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po I wojnie światowej miasto stało się częścią Jugosławii, od 1991 roku Trogir należy do Republiki Chorwacji.
W 1997 Starówka w Trogirze została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Trogir położony jest w środkowej Dalmacji, w żupanii (województwie) splicko-dalmatyńskiej. Jest miastem portowym położonym na wybrzeżu Adriatyku. Wpisana na listę UNESCO średniowieczna Starówka leży na wyspie połączonej mostem z kontynentalną częścią Chorwacji. Drugi, podnoszony most, łączy Stare Miasto z wyspą Čiovo.
Według danych z 2011 roku miasto liczyło prawie 11000 mieszkańców. Miasto leży w odłegłości około 27 km od Splitu i 130 km od Zadaru.


Trogir Najciekawsze miejsca


 • Plac Jana Pawła II

  • Katedra św. Wawrzyńca  (fot.)  (fot.)
  • Budowa katedry trwała od 1200 do 1598 roku, czyli niemal cztery wieki. Jeszcze dłużej budowana była wieża, jedna z dwóch planowanych, która ma wysokość 47 m. Warto zadać sobie nieco trudu i wejść na jej szczyt, skąd będziemy mieli fantastyczny widok na miasto  (fot.)  (fot.).
   Przedsionek katedry kryje wspaniały, powstały w 1430 roku, portal główny autorstwa mistrza sztuki rzeźbiarskiej Radowana. Portal kryje naturalnej wielkości rzeźby Adama i Ewy wspartych na lwach, są również rzeźby apostołów i świętych, sceny walki człowieka ze zwierzętami, motywy roślinne oraz wyobrażenie Dziesięciorga Przykazań. W tympanonie znajduje się scena narodzenia Chrystusa: odpoczywająca Maryja i Jezus złożony w kołysce, poniżej przygotowywana jest dla niego kąpiel, a przypatruje temu się św. Józef i jeden z pasterzy. Po lewej stronie możemy dostrzec innych pasterzy ze zwierzętami, po prawej nadciągają konno Trzej Królowie. Nad tym wszystkim widnieje Gwiazda Betlejemska  (fot.).
   W przedsionku znajduje się baptysterium z chrzcielnicą z 1467 roku. We wnętrzu ołtarz główny z rzeźbami Zwiastowania autorstwa mistrza Mavra z XIV wieku. Po prawej stronie rzeźba św. Jana Trogirskiego, a po lewej barokowa rzeźba patrona miasta, św. Wawrzyńca z XVIII wieku  (fot.). Drewniane stalle są dziełem Ivana Budislavicia z XV wieku  (fot.). Przed nimi znajduje się ośmiokątna ambona wsparta na ośmiu kolumnach o głęboko rzeźbionych romańskich kapitelach, wykonana przez miejscowego artystę w XIII wieku  (fot.).
   W północnej części kościoła znajduje się renesansowa kaplica św. Jana Trogirskiego. Została ona wykonana w latach 1468-1482 przez Niccolo di Giovanni Fiorentino (Mikołaja z Florencji) oraz Andrea Alessiego. Pośrodku kaplicy nagrobek w formie wysokiej tumby, a na nim rzeźba świętego wykonana z czerwonego marmuru. Biskup leży tu w bogatych szatach, w prawicy trzyma pastorał wykonany ze srebra, a kamienna mitra na głowie jest wysadzana półszlachetnymi kamieniami  (fot.)  (fot.). Barokowe anioły dodano później, w XVIII wieku. W niszach ścian znajduje się 12 rzeźb wykonanych przez różnych artystów. Kaplicę nakrywa sklepienie kolebkowe z kasetonami. Pośrodku widzimy okrągły medalion, z którego wychyla się Bóg, wskazujący palcem postać biskupa.
   W katedrze jest jeszcze kilka innych, mniejszych ołtarzy oraz nagrobki znanych trogirskich rodzin. Skarbiec katedralny wypełniony jest wieloma bezcennymi eksponatami zdeponowanymi w szafach z XV wieku. Zobaczymy tu m.in. kolekcję sprzętów liturgicznych, średniowieczne manuskrypty czy gotycki tryptyk z kości słoniowej.
   Wstęp do katedry i na wieżę jest płatny.

  • Loggia miejska i wieża zegarowa  (fot.)  (fot.)
  • Loggia miejska została zbudowana na przełomie XIV i XV wieku. Pierwotnie służyła jako przestrzeń do zgromadzeń publicznych, a w określone dni służyła do podpisywania umów czy ogłaszania ustaw. Loggia posiada sześć kolumn, które nadają jej charakterystyczny kształt. Wewnątrz znajdują się dwie płaskorzeźby - pierwsza to wykonana na początku XV wieku Sprawiedliwość, druga, starsza, przedstawia chorwackiego wicekróla Berislavicia. W loggi często odbywają się koncerty chóru, można wówczas kupić płyty CD.
   Obok loggi miejskiej stoi wieża zegarowa. W tym miejscu znajdował się kiedyś kościół św. Sebastiana, dlatego na wieży można dostrzec figurę świętego.

  • Pałac Ćipiko  (fot.)  (fot.)
  • Sam pałac to właściwie zespół kilku budynków, które z biegiem czasu połączyły się w jedną całość. Najstarsze części murów pochodzą z wczesnego średniowiecza, a główna część kompleksu powstała w XIII wieku.
   Pałac przeszedł gruntowną przebudowę w XV wieku (1457) za czasów Koriolana Ćipika, który do jego renowacji zaangażował najwybitniejszych wówczas artystów. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą. Na krańcach umieszczone dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczone są cztery figury aniołów. Drugie piętro jest w podobnym stylu, ale skromniejsze.

  • Ratusz  (fot.)  (fot.)
  • Pochodzi z XV wieku, został zaprojektowany w stylu weneckim. W środku znajduje się okazały dziedziniec ze starą studnią.

 • Twierdza Kamerlengo  (fot.)  (fot.)  (fot.)
 • Twierdza powstała w latach 1424-1437 po zdobyciu miasta przez Republikę Wenecką w celu ochrony nabrzeża miasta. Twierdza była częścią murów miejskich. Nazwa pochodzi od nazwy szambelana miasta (wł. camerlengo). Twierdza służyła za magazyn wojskowy, mieściła także wytwórnię oleju.
  Twierdza powstała na planie czworoboku. Główna, dziewięcioboczna wieża, ma wysokość 20,5 m. Mury zaopatrzono w machikuły i blanki. Umieszczono na nich wizerunki herbów admirała Pietra Loredana, doży Francesca Foscariego i księcia Magdalena Contariniego. Pierwotnie była otoczona fosą od północy i wschodu, od północy znajdowało się wejście główne z mostem zwodzonym.
  Obecnie twierdza, po gruntownej rewitalizacji, została udostępniona dla turystów. W miesiącach letnich twierdza jest miejscem występów artystycznych i różnych imprez. Wieża twierdza stanowi świetny punkt widokowy na miasto, wyspę Ciovo i Adriatyk  (fot.)  (fot.).
  Wstęp do twierdzy jest płatny.

 • Brama Lądowa (Północna)  (fot.)
 • Powstała w XIII wieku, przebudowano ją w XVI wieku. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru, patrona miasta, który w XI wieku był biskupem Trogiru (jego sarkofag znajduje się w katedrze św. Wawrzyńca).

 • Brama Morska (Południowa)  (fot.)
 • Powstała w 1537 roku, z renesansowymi zdobieniami.

 • Kościół św. Barbary
 • Najstarszy kościół w mieście pochodzący z XI wieku. Kościół jest trzynawowy z czworoboczną wieżą zegarową.

 • Kościół św. Jana Chrzciciela  (fot.)
 • Romański w stylu z 1270 roku. Wewnątrz pozostałości średniowiecznych fresków oraz grób rodziny Ćipiko. Kościół to jednonawowa bazylika z drewnianym stropem.

 • Kościół św. Piotra  (fot.)
 • Kościół został zbudowany w XIV wieku. We wnętrzu znajdują się liczne malowidła oraz XVII-wieczne rzeźby. Warto zwrócić uwagę na wyrzeźbione w drewnie posągi świętych Piotra i Pawła.
  Nad wejściem do kościoła znajduje się rzeźba św. Piotra, który spogląda w dół z Biblią w ręku.

 • Kościół i klasztor św. Dominika  (fot.)
 • Klasztor został założony w 1265 roku, później wielokrotnie rozbudowywany. Kościół zbudowano w XIV wieku. We wnętrzu klasztoru znajdują się grobowce znanych w mieście humanistów XV wieku.

 • Dzwonnica św. Michała  (fot.)
 • Dzwonnica to jedyny ocalały budynek dawnego klasztoru benedyktynek, który został zniszczony podczas bombardowania przez alianckie samoloty w lutym 1944 roku. Dzwonnicę odbudowano w 1952 roku.

 • Wieża Vitturi  (fot.)
 • własność słynnej trogirskiej rodziny o weneckim pochodzeniu. Na wysokości drugiego piętra wystaje przed lico muru kamienny balkon.

 • Wieża św. Marka  (fot.)
 • Zbudowana w XV wieku, w okresie zagrożenia tureckiego. Pierwotnie była połączona murem z twierdzą Kamerlengo.


  Trogirskie zabytki są rzeczywiście wspaniałe, ale oprócz tego warto po prostu zagłębić się w wąskie trogirskie uliczki, pozwolić się w nich zgubić i podziwiać ich niesamowity klimat i urok :-)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  Koniecznie trzeba też przespacerować się malowniczą promenadą wysadzaną palmami, która ciągnie się od mostu na wyspę Čiovo aż do twierdzy Kamerlengo  (fot.)  (fot.).

  W pobliżu mostu prowadzącego na trogirskie Stare Miasto można też zajrzeć na targ, na którym można kupić pyszny lawendowy miód, słynne sery, owoce, nalewki i rakiję "spod lady" ;-) Obok targu jest też spory, płatny parking, na którym możemy pozostawić auto.06.2023


Na podstawie stron internetowych: Trogir w Wikipedii oraz Trogir w Wikipedii po chorwacku i przewodnika Beaty i Pawła Pomykalskich Chorwacja. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza Rewasz 2017.
Aktualizacja 03.06.2023


Katedra św. Wawrzyńca

Katedra św. Wawrzyńca

Ratusz i wieża zegarowa

Ratusz i wieża zegarowa

Trogir z wieży katedry św. Wawrzyńca

Trogir z wieży katedry św. Wawrzyńca

Trogirska uliczka

Trogirska uliczka

Kościół św. Dominika

Kościół św. Dominika

Twierdza Kamerlengo

Twierdza Kamerlengo

Trogir z twierdzy Kamerlengo

Trogir z twierdzy Kamerlengo

Loggia miejska i wieża zegarowa

Loggia miejska i wieża zegarowa

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic DMC-FZ300
Strona Trogiru po chorwacku
Trogir w Wikipedii po chorwacku
visittrogir.croatia.hr/pl-pl - Trogir
Trogir w Wikipedii
crolove.pl - Trogir
chorwacjaautem.pl - Trogir
balkanyrudej.pl - Trogir
www.bzdziagwanawojazach.pl - Trogir
adventum.com.pl - Trogir