Ważniejsze szczyty i przełęcze Tatr Polskich
OpisWysokość w m npmStopień trudności
Tatry Zachodnie
Ciemniak    (słow. Temniak) jest najdalej wysuniętym na zachód szczytem w masywie Czerwonych Wierchów. Bardzo ciekawa panorama Tatr Zachodnich. W wapiennych stokach Ciemniaka znajdują się liczne jaskinie: Jaskinia Miętusia, Jaskinia za Siedmiu Progami i inne. W XIX wieku wydobywano rudy żelaza. Dawniej nazywany Czerwonym Wierchem Upłaziańskim.
Szlaki: z Kir (3.30 godz), z Kasprowego Wierchu (2.50 godz.)
2096*
Giewont    najpopularniejsza góra Polski. Cały masyw Giewontu (Mały G., Giewont i Długi G.) ma 2,7 km długości. Północna ściana wysokości 500-600 m. W ścianach Giewontu znajdują się liczne jaskinie. Wspaniały widok na Tatry i leżące w kotlinie Zakopane. Na wierzchołku 17 m krzyż ustawiony w roku 1901.
Szlaki: z Zakopanego przez Dolinę Strążyską (3.30 godz), z Kuźnic przez Halę Kondratową (2.40 godz.)
1895* *
Grześ    (słow. Lucna) dwuwierzchołkowy, graniczny szczyt na zachód od Polany Chochołowskiej. Widok na Tatry Zachodnie. Na wierzchołku ustawiony w roku 1992 drewniany krzyż upamiętniający konspiracyjne spotkania działaczy opozycyjnych z Polski i Czechosłowacji.
Szlaki: z Polany Chochołowskiej (1.10 godz.)
1653*
Iwaniacka Przełęcz    przełęcz pomiędzy Kominiarskim Wierchem a grzbietem Ornaku. Piękne widoki na Dolinę Tomanową i Ciemniak.
Szlaki: z Doliny Chochołowskiej (1.15 godz.), ze schroniska Ornak (1 godz.)
1459*
Jarząbczy Wierch    (słow. Hruby vrch) leży w grani głównej. Bogata flora roślinna, czasem można spotkać kozice. Wierzchołek leży nieco na południe od szlaku (2 min.) już po stronie słowackiej.
Szlaki: z Wołowca (1.45 godz.), ze Starorobociańskiego Wierchu (1.30 godz)
2137*
Kasprowy Wierch    (słow. Kasprov vrch) położony w głównej grani Tatr. Najbardziej znana narciarska góra Polski. Na szczyt prowadzi kolejka linowa zbudowana w latach 1935-36. Na wierzchołku oprócz stacji kolejki stoi obserwatorium meteorologiczne (1938 rok), które jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Piękne widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie.
Szlaki: z Kuźnic (2.30 godz.), z Hali Gąsienicowej (1.10 godz.)
1987*
Kominiarski Wierch    masyw o wysokości względnej 800 metrów. Rozległy wierzchołek ma ponad 4 ha powierzchni. W północnym stoku jaskinie, na wierzchołku bogata flora wapieniolubna (dębik ośmiopłatkowy, szarotka alpejska, goździk wonny). Do roku 1840 wydobywano tu rudy żelaza.
Szlaki: obecnie wejście na Kominiarski Wierch jest niemożliwe, szlak turystyczny zamknięto w roku 1988 ze względu na ochronę gniazd orła przedniego.
1829* *
Kondracka Przełęcz    przełęcz w obniżeniu pomiędzy Giewontem a Kopą Kondracką. Ważny węzeł szlaków turystycznych.
Szlaki: z Kuźnic (2.10godz.), z Doliny Małej Łąki (2.10 godz.)
1725*
Kopa Kondracka    wschodni, najniższy wierzchołek Czerwonych Wierchów. Piękny widok na Kopy Liptowskie i Tatry Wysokie.
Szlaki: z Kasprowego Wierchu (1.40 godz.), z Kuźnic przez Halę Kondratową (2.35 godz.), z Doliny Małej Łąki (3 godz.)
2005*
Kopieniec Wielki    niezadrzewiony szczyt reglowy niedaleko Toporowej Cyrhli. Bardzo ładny widok na szczyty okalające Dolinę Gąsienicową.
Szlaki: z Jaszczurówki (1.30 godz.), z Toporowej Cyrhli (1 godz.)
1328*
Krzesanica    (słow. Kresanica) najwyższy szczyt w masywie Czerwonych Wierchów i najwyższy wierzchołek wapienny całych Tatr Zachodnich. Bogactwo flory, m.in.: jałowiec halny, sasanka alpejska, dzwonek alpejski, lepnica bezłodygowa i inne. Na południowych stokach kilka jaskiń.
Szlaki: z Kuźnic przez Halę Kondratową i Przełęcz pod Kopą (2.35 godz.), z Kasprowego Wierchu (1.40 godz.)
2122*
Małołączniak    drugi od wschodu szczyt Czerwonych Wierchów. Na zboczach jaskinie. Na wschodnich stokach występuje pełnik siedmiogrodzki, rzadka roślina tatrzańska.
Szlaki: z Kuźnic przez Przełęcz pod Kopą Kondracką (3.10 godz.), z Przysłopu Miętusiego (2.30 godz.)
2096*
Nosal    szczyt reglowy w okolicach Zakopanego. Piękne widoki na Kuźnice i Czerwone Wierchy. Bogata flora (sosna czarna, szarotka alpejska), można spotkać rysie, puchacze, a nawet czasem niedźwiedzie. Od północy stok slalomowy.
Szlaki: z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz (35 min.), z Zakopanego od przystanku PKS "Murowanica" (40min.)
1206*
Ornak    masywny trójwierzchołkowy grzbiet z pięknym widokiem na Rohacze. Na zboczach roślinność granitolubna m.in. sasanka alpejska i dzwonek alpejski. Na Ornaku aż do około 1875 roku czynne były liczne kopalnie.
Szlaki: z Doliny Chochołowskiej przez Iwaniacką Przełęcz (2.35 godz.)
1832, 1854, 1863*
Sarnia Skała    szczyt reglowy w pobliżu Giewontu. Piękny widok na północną ścianę Giewontu, Kominiarski Wierch i Zakopane z Podhalem. Na wierzchołku bogata flora wapieniolubna (dębik ośmiopłatkowy), a także wierzba alpejska, jaskier alpejski i inne.
Szlaki: z Kuźnic Ścieżką nad Reglami (1.50 godz.)
1377*
Starorobociański Wierch    (słow. Klin) najwyższy wierzchołek po polskiej stronie Tatr Zachodnich. Od strony północnej ściana wysokości 500 metrów. Piękna panorama zarówno na Tatry Zachodnie jak i Wysokie.
Szlaki: z Doliny Chochołowskiej przez Dolinę Starorobociańską   (3 godz.), z Wołowca (3 godz.)
2176* *
Trzydniowiański Wierch    dwuwierzchołkowy szczyt oddzielający Dolinę Jarząbczą od Doliny Starorobociańskiej. Ładne widoki na Tatry Zachodnie oraz Kominiarski Wierch i Ornak.
Szlaki: z Doliny Chochołowskiej przez Kulowiec (1.45 godz.), z Doliny Chochołowskiej przez Dolinę Jarząbczą (2 godz.)
1758*
Wołowiec    (słow. Volovec) narożny wierzchołek polskich Tatr Zachodnich. Obszar występowania kozic i świstaków. Wspaniała panorama nie tylko na Tatry, ale także na Babią Górę.
Szlaki: z Polany Chochołowskiej przez Grzesia i Rakoń   (2.45 godz.), z Polany Chochołowskiej przez Dolinę Chochołowską Wyżnią   (2.30 godz.)
2064* *
Tatry Wysokie
Buczynowe Turnie    dwa szczyty (Wielka i Mała Buczynowa Turnia) na Orlej Perci. Miejsce występowania kozic.
Szlaki: z Zawratu (4.50 godz.)
2184, 2172* * * *
Gęsia Szyja    lesisty szczyt w reglowej części Tatr Wysokich, z odsłoniętego wierzchołka roztacza się jedna z najsłynniejszych panoram tatrzańskich, która obejmuje 50 szczytów Tatr Wysokich i Bielskich. W wierzchołkowej części grzbietu Gęsiej Szyi znajdują się dolomitowe skałki wypiętrzone na 15 metrów (tzw. Waksmundzkie Skałki). W pobliżu na Wiktorówkach znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej z drewnianą figurką Matki Boskiej, zwanej także Królową Tatr, znajdującą się w drewnianej kaplicy w stylu podhalańskim.
Szlaki: z Hali Gąsienicowej (2.30 godz.), z Zazadniej Polany (1.40 godz.), Z Toporowej Cyrhli (2.10 godz.)
1489*
Granaty    skalny masyw złożony z trzech szczytów: Skrajnego Granatu, Pośredniego i Zadniego. Część Orlej Perci. Wspaniałe widoki.
Szlaki: z Hali Gąsienicowej na Skrajny Granat (2 godz.), z Hali Gąsienicowej na Zadni Granat (2.30 godz.)
22225, 2234, 2240* * * *
Kościelec     wierzchołek wznosi się 534 m ponad poziom Czarnego Stawu Gąsienicowego. Cały masyw, oprócz głównego wierzchołka, składa się jeszcze z Małego i Zadniego Kościelca . Jedyny szczyt z którego widać wszystkie Stawy Gąsienicowe.
Szlaki: z Hali Gąsienicowej obok Czarnego Stawu (1.45 godz), z Hali Gąsienicowej przez "pojezierze" Stawów Gąsienicowych (1.50 godz.)
2155* * *
Kozia Przełęcz    wąska przełęcz pomiędzy Zamarłą Turnią a Kozimi Czubami. Część Orlej Perci. Widoki na Granaty i Dolinkę Kozią.
Szlaki: z Hali Gąsienicowej (2 godz.), ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów (1.45 godz.)
2137* * * * *
Kozi Wierch    najwyższy szczyt wznoszący się w całości w granicach Polski. Kulminacja Orlej Perci z jednym z najwspanialszych widoków po polskiej stronie Tatr. W skład masywu, oprócz Koziego Wierchu, wchodzą jeszcze Kozie Czuby (2266 m). Na stokach Koziego można często spotkać kozice.
Szlaki: z Hali Gąsienicowej przez Żleb Kulczyńskiego (3 godz.), z Hali Gąsienicowej przez Zawrat (4.30 godz.), ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów (1.35 godz.)
2291* * * * *
Krzyżne    szeroka trawiasta przełęcz między Doliną Roztoki i Doliną Pańszczycy, miejsce zakończenia Orlej Perci. Bardzo ładna panorama Tatr Wysokich i Bielskich.
Szlaki: z Zawratu Orlą Percią (5.45 godz.), z Hali Gąsienicowej (2.30godz), ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów (2 godz.)
2112* * *
Pod Chłopkiem    (słow. Mengusovske sedlo) przełęcz w Grani Mięguszowieckiej, zwana też Przełęczą Mięguszowiecką pod Chłopkiem. Ładny widok na Morskie Oko i największe jezioro po słowackiej stronie Tatr, Wielki Staw Hińczowy.
Szlaki: ze schroniska nad Morskim Okiem (2.30 godz.)
2307* * * * *
Rysy    najwyższy szczyt Polski i 15 w całych Tatrach. Rysy są szczytem trójwierzchołkowym, najwyższy wierzchołek (2503 m), podobnie jak i najniższy, znajdują się po stronie słowackiej. Widok z Rysów obejmuje ponad 100 szczytów i 12 jezior. Na Rysach znajduje się, czynne w okresie letnim, turystyczne przejście graniczne. Bardzo bogata flora (ponad 60 gatunków roślin kwiatowych).
Szlaki: ze schroniska nad Morskim Okiem (3.30 godz.)
2499* * * * *
Szpiglasowy Wierch    szczyt w grzbiecie głównym, kulminacja Liptowskich Murów. Ze Szpiglasowej Przełęczy bez znaków ok. 8 min. Ładny widok na grupę Krywania.
Szlaki: ze schroniska nad Morskim Okiem (2.10 godz.), ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów (2 godz.)
2172* * *
Świnica    (słow. Svinica) dwuwierzchołkowy szczyt ze wspaniałym widokiem na całe Tatry. Wiele wypadków śmiertelnych, zwłaszcza w wyniku uderzenia pioruna.
Szlaki: z Hali Gąsienicowej przez Zawrat (2.50 godz), z Kasprowego Wierchu (1.40 godz.), z Hali Gąsienicowej przez Świnicką Przełęcz (2.15 godz.)
2301* * * *
Zawrat    najsłynniejsza przełęcz Tatr Polskich, początek Orlej Perci. Oddziela Zawratową Turnię od Małego Koziego Wierchu.Ładny widok na Tatry Wysokie. Niedaleko przełęczy figurka Matki Boskiej ufundowana w roku 1904 przez budowniczego Orlej Perci ks. Walentego Gadowskiego
Szlaki: z Hali Gąsienicowej (2godz.), ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów (1.20 godz), z Kasprowego Wierchu (2.15 godz.)
2159* * * *


Na podstawie przewodnika Tatry Polskie wyd. Sport i Turystyka,1998 oraz WikipediiW tabelce umieściłem wykaz ważniejszych szczytów i przełęczy po polskiej stronie Tatr na które prowadzą szlaki turystyczne. Ponieważ miałem przyjemność być w każdym z tych miejsc, pozwoliłem sobie ocenić (nad wyraz subiektywnie :-) stopień trudności szlaku prowadzącego na szczyt bądź przełęcz. Skalę trudności określa liczba gwiazdek (od 1 do 5 gwiazdek).
Podane czasy przejścia wg przewodnika Józefa Nyki.

Oznaczenia szlaków turystycznych

Powrót do strony głównej
Powrót do opisów szlaków