Strona główna     Galeria zdjęć     




Kto z nas nie marzył, żeby zostać strażakiem? Nie każde marzenia się spełniają, ale przynajmniej możemy pojechać do Mysłowic, do Muzeum Pożarnictwa i zobaczyć bogaty zbiór eksponatów związanych ze strażą pożarną.
Zapewniam wszystkich, że jest co oglądać :-)



Mysłowice Centralne Muzeum Pożarnictwa



Muzeum zostało utworzone 14 września 1975 roku. Muzeum jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. Zbiory liczą ponad 4 tysiące eksponatów.
Ekspozycja stała obejmuje działy tematyczne: samochody pożarnicze, motopompy, sztandary, mundury, hełmy oraz sikawki ręczne i powozowe. Najstarszym zabytkiem jest sikawka z 1717 roku, wykonana w opactwie cysterskim w Henrykowie  (fot.). Najstarszy wóz strażacki to Benz–Gaggenau z 1913 roku. Nieco młodsza jest pochodząca z 1927 roku autodrabina Magirus. Inne ciekawsze eksponaty: pompę parową firmy G. A. Jauck z 1894 roku oraz autopogotowie pożarnicze marki Polski Fiat z 1938 roku. Od 1995 roku oddziałem zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa zostało Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Album zdjęć z muzeum w Rakoniewicach możecie zobaczyć tutaj.

Ekspozycje stałe Centralnego Muzeum Pożarnictwa:
  • Samochody pożarnicze
  • Ekspozycja przedstawia samochody pożarnicze począwszy od początku XX wieku po czasy współczesne. Najstarszy samochód wyprodukowany został przez firmę Benz-Gaggenau w 1913 roku. Czasy PRL-u reprezentowane są m.in. przez samochody Star, w tym przez prototyp samochodu Star P 25 z 1957 roku czy Star 20 z 1953 roku. Bogata jest kolekcja specjalistycznych samochodów pożarniczych, wśród których najstarszym eksponatem jest autodrabina Magirus z 1927 roku.  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)

  • Motopompy
  • Na wystawie zgromadzono kolekcję motopomp od okresu międzywojennego do lat 80-tych XX wieku. Wśród eksponatów znajdują się zarówno motopompy polskie jak i zagraniczne. Do najciekawszych okazów należy motopompa Leopolia firmy Unia Strażacka z 1933 roku oraz motopompa firmy Scammell z 1936 roku.  (fot.)

  • Sikawki ręczne i powozowe
  • Sikawki ręczne i powozowe stanowią najbogatszy zbiór eksponatów prezentowanych w muzeum. Najstarsza jest pochodząca z 1717 roku jednoramienna sikawka konna wykonana w opactwie cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Na uwagę zasługuje także sikawka konna z 1844 roku ufundowana dla gminy Neudorf oraz sikawki konne firmy Knaust.  (fot.)  (fot.)  (fot.)

  • Mundury
  • Muzealne zbiory obejmują kolekcję mundurów galowych i bojowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Wśród zbiorów wyróżnia się ubranie bojowe wykorzystywane przez Ochotniczą Straż Pożarną z Niepokalanowa składające się z czarnego habitu, bawełnianego fartucha wiązanego z tyłu oraz pasa bojowego z toporkiem.  (fot.)

  • Sztandary
  • Ekspozycja przedstawia zbiór sztandarów z terenu całego kraju. Do najciekawszych należy pochodzący z 1929 roku sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach-Ligocie nadany z okazji jubileuszu 25-lecia jednostki.

  • Hełmy
  • Na wystawie zgromadzono eksponaty pochodzące z XIX i XX wieku. Do najcenniejszych należą hełmy skórzane oficerskie i mosiężne, z najstarszym, wyprodukowanym dla Fabryki Cukrów w Młynowie z z 1860 roku.
Ponadto w muzeum zobaczymy m.in.: sprzęt alarmowy (syreny, bekadła, czyli dawne tuby strażackie do ogłaszania alarmu, sygnałówki, pożarowskazy oraz dzwony, w tym najstarszy pochodzący z 1739 roku), sprzęt oświetleniowy (pochodnie, latarki, lampy, agregaty oświetleniowe), armaturę wodną (łączniki, hydranty, smoki wodne, prądownice, wiadra skórzane i parciane z przełomu XVIII i XIX wieku), sprzęt przeciwdymno – gazowy (XIX-wieczny skórzany kaptur izolacyjny z miechem do pompowania powietrza, maski przeciwgazowe z pochłaniaczami, aparaty tlenowe plecakowe), figury oraz obrazy przedstawiające świętego Floriana, patrona strażaków i inne eksponaty.
Muzeum leży na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (od 2006 roku) i jest włączone w struktury Państwowej Straży Pożarnej.


Centralne Muzeum Pożarnictwa znajduje się w Mysłowicach, mieście na prawach powiatu w województwie śląskim. Mysłowice leżą na Wyżynie Śląskiej nad rzeką Czarną Przemszą, historycznie na Górnym Śląsku na ziemi pszczyńskiej. W 2016 roku miasto liczyło ponad 74 000 mieszkańców.
Przez miasto przebiegają: droga krajowa nr 79, droga ekspresowa S1 oraz autostrada A4. Mysłowice leżą w odległości około 9 km na wschód od Katowic.






04.2018


Na podstawie stron internetowych: Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz Państwowa Straż Pożarna - muzeum w Mysłowicach.




Aktualizacja 03.04.2018






Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Strona Centralnego Muzeum Pożarnictwa
Państwowa Straż Pożarna - muzeum w Mysłowicach
Szlak Zabytków Techniki - Centralne Muzeum Pożarnictwa
www.gornyslask.net.pl - muzeum pożarnictwa w Mysłowicach
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach