Strona główna     Galeria zdjęć     


W odległości 800 m w lini prostej leżą dwa zamki - ten bardziej znany, majestatyczny zamek Książ i ten prawie zapomniany, zamek Stary Książ. Jeszcze całkiem niedawno panowała opinia, że Stary Książ to sztuczne ruiny bez żadnej wartości historycznej. Okazało się jednak, że historia tego zamku sięga nawet XIII wieku.
Może więc warto po odwiedzeniu zamku Książ zajrzeć również tutaj?
Wałbrzych Zamek Stary KsiążMurowany zamek obronny powstał w tym miejscu pod koniec XIII wieku w miejscu starego grodu zbudowanego między IX a X wiekiem. Zamek został wzniesiony przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. W 1290 roku książę Bolko I Surowy przeniósł tutaj swoją siedzibę z Lwówka Śląskiego. Po śmierci wdowy po Bolku II Agnieszki i przejściu księstwa świdnicko-jaworskiego w skład Korony Czeskiej w 1392 roku zamek stracił swoje znaczenie. W 1428 roku został zdobyty przez husytów. W następnych latach był siedzibą i bazą wypadową rycerzy-rabusiów, został zniszczony w 1484 roku. Od tej pory zamek zaczął popadać w coraz większą ruinę...
W 1509 roku wraz z całą okolicą zakupił go ród Hochbergów. W latach 1794-1797 właściciel zamku Książ Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi Christianowi Tischbeinowi urządzenie otoczenia zamku Książ. W ramach tego przedsięwzięcia miano też przebudowć istniejące pozostałości dawnego zamku. W ten sposób na murach starej warowni powstały stylizowane na gotyk romantyczne ruiny. Nowy zamek otoczono fosą i murem obronnym, a wejście do niego prowadziło przez bramę z dwoma wieżyczkami. Zespół zamkowy składał się z zamku właściwego, w kształcie zbliżonym do trójkąta oraz dwóch trójkątnych przedzamczy położonych jeden za drugim na zachód od zamku właściwego. W budynku głównym połączonym z wieżą znajdowała się sala reprezentacyjna, zbrojownia, sypialnie, sala sądowa, izba więzienna z izbą tortur i kaplica. Pod kaplicą połączoną krużgankami z głównym budynkiem znajdował się loch pochodzący z zamku średniowiecznego. Podczas przebudowy ruin zamku użyto wiele oryginalnych elementów renesansowych i barokowych przeniesionych z zamku w Trzebieniu i innych okolicznych obiektów. W wyniku przebudowy zatarto ślady dawnego pierwotnego zamku i przez wiele lat, praktycznie do końca XX wieku, obiekt uważano za sztuczne ruiny.
Na zamku regularnie odbywały się turnieje rycerskie, a na początku XX wieku funkcjonowała tam restauracja i były pokoje gościnne dla coraz liczniej przybywających turystów. W sierpniu 1800 roku honorowym gościem turnieju rycerskiego był król pruski Fryderyk Wilhelm III wraz z królową Luizą. Jednym z gości na turnieju rycerskim był też John Quincy Adams, syn prezydenta Stanów Zjednoczonych i późniejszy prezydent, który jako ambasador Stanów Zjednoczonych podróżował po Dolnym Śląsku.
Po wojnie, latem 1945 roku, zamek został podpalony przez wojska radzieckie. Do dziś zachowała się sztuczna ruina z końca XVIII wieku z pozostałością głównego budynku zamku z zachowanym podziałem wewnętrznym. Zachowały się dwa renesansowe portale i część muru dawnego ganku prowadzącego do kaplicy, z której pozostały tylko ściany i resztki przykaplicznej wieży.


Zamek leży w granicach administracyjnych Wałbrzycha w północno-wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w województwie dolnośląskim. Położony jest na wzgórzu nad przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego, położonego na pograniczu dwóch makroregionów: Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych. Pełcznica płynie tu głębokimi krętymi dolinami o charakterze wąwozów tworząc skaliste głębokie jary.
Sąsiedni i dużo słynniejszy zamek Książ leży w odległości około 800 m w linii prostej. Stamtąd też prowadzi wyznakowana ścieżka na zamek Stary Książ, czas przejścia 40-50 minut. O zamku Książ piszę tutaj.
Wstęp na zamek jest bezpłatny.


04.2019


Na podstawie stron internetowych: Zamek Stary Książ w Wikipedii oraz zamkipolskie.com - Stary Książ.Aktualizacja 18.04.2019


Zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Zamek Stary Książ w Wikipedii
zamkipolskie.com - Stary Książ
Tajemnicze Sudety - zamek Stary Książ