Strona główna     Galeria zdjęć     




Pustelnia w XXI wieku i do tego jeszcze w Polsce? Owszem, niedaleko małej wsi Odrynki na Podlasiu, w rozlewiskach rzeki Narwi, znajduje się chyba jedyna pustelnia w naszym kraju. Oczywiście w dzisiejszych czasach całkiem łatwo się do niej dostać, jednak po przekroczeniu bramy możemy poczuć się jakby w innym świecie. Cisza i niezwykły spokój tego miejsca udzielą się chyba każdemu, kto tu zawita.



Odrynki Skit prawosławny Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich



Inicjatorem powstania skitu  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.) w Odrynkach był archimandryta Gabriel, który w kwietniu 2008 roku nie przyjął wyboru na biskupa pomocniczego diecezji przemysko-nowosądeckiej, w wyniku czego został zdegradowany i pozbawiony funkcji przełożonego monasteru w Supraślu. Plan utworzenia skitu poparł metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Wybór Odrynek na miejsce budowy skitu nie był przypadkowy, bowiem w tej miejscowości istniał wcześniej prawosławny klasztor Wniebowstąpienia Pańskiego, powstały prawdopodobnie w I połowie XVII wieku i rozwiązany w 1824 roku. Uroczyste poświęcenie skitu miało miejsce 15 września 2009 roku, a uroczystościom przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa, który określił powstanie pustelni "cudem XXI wieku".
W grudniu 2011 roku skit został zdewastowany przez tzw. nieustalonych sprawców, którzy zerwali krzyż z kopuły na bramie wjazdowej, zniszczyli ule należące do pustelni przecięli kabel agregatu prądotwórczego. W maju 2013 roku na terenie skitu konsekrowano nowo wybudowaną drewnianą cerkiew Opieki Matki Bożej  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Sukcesywnie sprowadzane wyposażenie cerkwi powstawało w pracowni Braci Amanatidis w Salonikach. 1 grudnia 2016 roku w cerkwi wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczeniu uległo niemal całe jej wyposażenie.
W listopadzie 2018 roku zmarł założyciel, gospodarz i jedyny mieszkaniec skitu, ojciec Gabriel, który został pochowany na jego terenie  (fot.). Po jego śmierci skit pozostawał niezamieszkały, a nabożeństwa celebrowane były tu w niedziele i główne święta przez duchowieństwo monasteru w Zwierkach. Obecnie, w 2020 roku, w skicie przebywa 3 mnichów, a nabożeństwa celebrowane są codziennie.


Skit wchodzi w skład diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i znajduje się na obrzeżach wsi Odrynki, w uroczysku Kudak na rozlewiskach Narwi  (fot.)  (fot.)  (fot.). Ze wsią łączy skit 800-metrowa drewniana kładka. Odrynki to wieś w położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew.
Odrynki leżą w odległości około 47 km na południowy wschód od Białegostoku..





11.2020


Na podstawie strony internetowej: Skit w Odrynkach w Wikipedii.




Aktualizacja 15.11.2020






Skit prawosławny Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich

Skit prawosławny Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich

Skit prawosławny Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich

Skit prawosławny Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich

Skit prawosławny Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich

Skit prawosławny Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Skit w Odrynkach w Wikipedii
www.ciekawepodlasie.pl - skit w Odrynkach
www.zlotaproporcja.pl - skit w Odrynkach