Strona główna     Galeria zdjęć     


Ten przepięknie odrestaurowany dworek, to tzw. gniazdo rodowe rodziny Wybickich, w której przyszedł na świat Józef Wybicki, twórca słów do naszego narodowego hymnu. Dworek przed całkowitym zniszczeniem uratował konserwator zabytków z Gdańska i to dzięki jego uporowi i pasji, możemy dziś zajrzeć do wnętrz tego pięknego dworku.




Sikorzyno Dwór Wybickich



Pierwszymi właścicielami majątku Sikorzyno była rodzina Sikorskich herbu Cietrzew. Wzmianki o nich pochodzą już z XIV wieku. To właśnie Sikorscy budują tu pierwszy, średniowieczny dwór. Od 1638 roku właścicielami Sikorzyna staje się rodzina Wybickich. W II połowie XVIII wieku Wybiccy dobudowują dodatkowe skrzydło dworu. W 1747 roku Piotr Wybicki wraz z małżonką Konstancją i siedmioma córkami opuszczają Sikorzyno i przenoszą się do zakupionego majątku w Będominie, gdzie przyjdzie na świat Józef Wybicki, najsłynniejszy z rodu, twórca słów do Mazurka Dąbrowskiego.
Od 1834 roku Sikorzyno mają we władaniu nowi, pruscy właściciele. W tym czasie (II połowa XIX wieku) dobudowano do dworu nowe ceglane skrzydło mieszkalne. Z powodu zadłużenia, w 1887 roku, Sikorzyno staje się własnością Bank Mannigeńskiego, który wydzierżawia majątek, a pruscy dzierżawcy zmieniają się co kilka lat. W 1906 roku majątek Sikorzyno przechodzi na własność Skarbu Państwa Pruskiego.
Po I wojnie światowej, w 1921 roku, majątek przechodzi na własność Skarbu Państwa Polskiego. Od 1926 roku dzierżawcą majątku jest J. Stencel, kaszubski rolnik. W 1935 roku następuje parcelacja majątku, Stenclowie wchodzą w posiadanie resztówki 35,7 ha ziemi z zabudowaniami i parkiem. W 1965 roku Stenclowie odsprzedają własność rodzinie Kukowskich. Zniszczony dwór wraz z parkiem w 1992 roku kupuje od Kukowskich Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, jednak nie podejmuje w nim żadnych prac.
W 1998 roku całkowicie zrujnowany dwór i park kupuje Leszek Zakrzewski, konserwator zabytków z Gdańska. Dzięki niemu dworek zostaje pieczołowicie odrestaurowany i po 10 latach prac, w 2008 roku, zostaje udostępniony zwiedzającym  (fot.)  (fot.)  (fot.).

Po odbudowie w dworku urządzono muzeum, znajdują się tu m.in. oryginalne piece kaflowe (sześć czynnych pieców kaflowych z przełomu XIX i XX wieku oraz jeden piec z początku XX wieku)  (fot.)  (fot.), meble i sprzęty z końca XIX i z początku XX wieku  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Po zakończeniu zwiedzania dworu można odpocząć w herbaciarni, gdzie oprócz kilkudziesięciu rodzajów herbat, możemy również posmakować m.in. szarlotki. Dwór oferuje również noclegi w pokojach gościnnych.
Do dworku przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem z aleją lipową zakończoną altaną  (fot.)  (fot.)  (fot.), natomiast przed głównym wejściem rośnie wspaniały 300-letni dąb uznany za pomnik przyrody. Na terenie przylegającym do parku założono również roślinny labirynt.
Od 2005 roku, w ostatnią sobotę maja odbywa się tu finał rajdu dla dzieci i młodzieży "Majówka z generałem Wybickim".

Dwór położony jest w miejscowości Sikorzyno (gmina Stężyca, powiat kartuski, województwo pomorskie), na południowym obrzeżu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wieś leży w odległości około 9 km na północ od Kościerzyny i w odległości około 50 km na południowy zachód od Gdańska.






08.2020


Na podstawie strony internetowej: Strona dworu Wybickich w Sikorzynie.



Aktualizacja 30.08.2020






Dwór Wybickich w Sikorzynie

Dwór Wybickich w Sikorzynie

Dwór Wybickich w Sikorzynie

Dwór Wybickich w Sikorzynie

Dwór Wybickich w Sikorzynie

Dwór Wybickich w Sikorzynie

Dwór Wybickich w Sikorzynie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Strona dworu Wybickich w Sikorzynie
www.na-kaszuby.pl - dworek Wybickich
szwajcariakaszubska.com - dworek Wybickich
odkryjpomorze.pl - dworek Wybickich w Sikorzynie