Strona główna     Galeria zdjęć 1      Galeria zdjęć 2     Pałac Raczyńskich w Rogalinie, to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - piękne wnętrza pałacu, ciekawą kolekcję powozów, ogród rokokowy i park krajobrazowy z kilkusetletnimi okazami dębów czy wreszcie wspaniałą galerię obrazów.
Jednym słowem - nic, tylko zwiedzać :-)

Rogalin Pałac RaczyńskichPałac w Rogalinie zbudował w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński, pisarz koronny, a później starosta generalny Wielkopolski i marszałek nadworny koronny na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powstało wówczas regularne założenie pałacowo-parkowe w typie "pomiędzy dziedzińcem i ogrodem" w stylu późnobarokowym. Całość przetrwała do dziś w pierwotnym kształcie, tylko z nieznacznymi zmianami.
Pałac składa się z budynku głównego i połączonych z nim ćwierćkolistymi skrzydłami galeriowymi dwóch oficyn bocznych  (fot.)  (fot.)  (fot.). Wzdłuż poprzedzających budynek główny dziedzińców wzniesiono drewutnię, stajnię, powozownię i dworskie czworaki. Za pałacem rozciąga się ogród francuski z zamykającym go od zachodu kopcem widokowym zwanym Parnasem, z którego kiedyś widać było brzegi Warty. Ramy ogrodu wytyczają strzyżone szpalery grabowe, wewnątrz których na wysokości Parnasu znajdują się owalne gabinety. Akcentami uzupełniającymi kompozycję ogrodu są kamienne wazony i rokokowe posągi mitologicznych bóstw. W środku strzyżone stożkowo tuje ujęte są szpalerami kształtowanych początkowo w kule lip  (fot.)  (fot.).
Na początku XIX wieku (1817-1820) wnuk Kazimierza, Edward Raczyński, wzniósł na wschodnim końcu rezydencji, wzorowaną na antycznej rzymskiej budowli Maison Carree w Nimes we Francji, kościół-mauzoleum św. Marcelina  (fot.) i poszerzył założenie o park krajobrazowy  (fot.)  (fot.). W II połowie XIX wieku powstała też dzisiejsza forma dziedzińca, z gazonem i alejami kasztanowymi  (fot.). W pałacu przekształcono salę balową na zbrojownię o neogotyckiej dekoracji, z dawną bronią i pamiątkami narodowymi.
Wewnątrz kościoła, podzielonego na dwie kondygnacje, część górna o empirowej dekoracji miała w zamierzeniu fundatora pełnić funkcję kościoła, a dolna mauzoleum rodowego, przeznaczonego na miejsce spoczynku jego dziada Kazimierza Raczyńskiego oraz innych przodków. Położone w podziemiach mauzoleum zaprojektowane zostało w formie romantycznej, średniowiecznej krypty o romańsko-gotyckim wystroju, inspirowanym dawną architekturą Włoch. Mauzoleum jest miejscem spoczynku m.in. ostatniego męskiego przedstawiciela rodu, twórcy Fundacji im. Raczyńskich, Edwarda Bernarda hr. Raczyńskiego  (fot.). Spoczywa tam także Konstancja i Roger Raczyńscy oraz serce fundatora świątyni Edwarda Raczyńskiego. Na frontonie napis Divo Marcellin na cześć poległego w 1809 roku w wojnie napoleońskiej Marcelego Lubomirskiego.
W parku krajobrazowym, w jego zachodniej części, znajdują się pomnikowe okazy dębów szypułkowych. Najsłynniejszymi wśród nich są Lech (6,33 m obwodu), Czech (7,35 m), najstarszy, liczący sobie około 700 lat Rus (9,15 m)  (fot.)  (fot.) oraz Dąb Edwarda (6,18 m)  (fot.). Imiona dębów odnoszą się do legendy o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy przed wiekami dotarli do Rogalina i zasadzili słynne dziś dęby. Liczne, stare drzewa rosnące dziś w parku krajobrazowym są doskonałym miejscem dla życia wielu rzadkich owadów, takich jak pachnica dębowa, kozioróg dębosz czy jelonek rogacz.
W końcu XIX wieku, Edward Aleksander Raczyński i jego żona Róża z Potockich, przeprowadzili szeroko zakrojony remont pałacu. Dawna reprezentacyjna sala jadalna została wówczas przekształcona w neobarokową bibliotekę, wypełnioną wydawnictwami o sztuce. W 1910 roku powstał usytuowany poniżej oficyny południowej budynek galerii, w którym Edward Aleksander Raczyński umieścił i udostępnił publicznie gromadzoną przez czterdzieści lat kolekcję malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX wieku. Galeria ma w swoich zbiorach prace takich artystów jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski, Wlastimil Hofman, Maurice Chabas, Albert Besnard, Paul Delaroche.
Pałac pozostawał w rękach rodziny Raczyńskich do wybuchu II wojny światowej.

Podczas II wojny światowej pałac był siedzibą szkoły Hitlerjugend, ale szczęśliwie przetrwał wojenną zawieruchę. Po wojnie niestety dość znacznie ucierpiało oryginalne wyposażenie wnętrz. Od 1949 roku pałac pełni funkcje muzealne. W 1975 roku rozpoczęto kompleksową renowację rezydencji, która była kontynuowana z przerwami aż do 2000 roku. Przeprowadzono remonty dawnych budynków gospodarczych, bocznych skrzydeł oraz częściowo korpusu głównego pałacu, uporządkowano jego otoczenie. W 2005 roku, dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego oddziałem jest rogaliński pałac, przeprowadzone zostały prace budowlano-konserwatorskie w korpusie głównym, które miały przygotować obiekt do drugiej fazy prac polegającej m.in. na aranżacji wnętrz. W 2009 roku, po zakończeniu prac remontowych, udostępniono korpus główny pałacu z odtworzoną architekturą wnętrz (ale jeszcze bez wyposażenia), skrzydło północne pałacu z galerią antenatów i tzw. Gabinetem Londyńskim, galerię malarstwa oraz powozownię. W czerwcu 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o dofinansowaniu kolejnych prac. Obecnie pałac w Rogalinie jest już w pełni otwarty dla zwiedzających.
W 1991 roku, ostatni męski potomek rodu Raczyńskich, prezydent RP na Uchodźstwie, Edward Bernard Raczyński utworzył Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, której przekazał zbiory malarstwa z galerii i inne dzieła sztuki pochodzące z pałacu oraz prawa własności do zespołu rezydencjonalnego.

Odwiedzając zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie możemy zobaczyć:
 • Historyczne wnętrza pałacu
 • Do obejrzenia w głównej części pałacu i w jego lewym skrzydle. Wnętrza oddają klimat przedwojennego rogalińskiego domu z wyposażeniem od XVIII wieku do II wojny światowej  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.).
 • Gabinet londyński
 • Leży w prawym skrzydle pałacu. Wnętrza są wierną rekonstrukcją pokoju z londyńskiego mieszkania Edwarda Bernarda Raczyńskiego, ostatniego z rodu Raczyńskich, Prezydenta RP na Uchodźstwie  (fot.)  (fot.).
 • Galerię obrazów
 • Wybudowana w 1910 roku, zawiera kolekcję malarstwa zgromadzoną przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Można obejrzeć prawie 300 prac, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego i wielu innych.
 • Powozownię
 • W powozowni możemy zobaczyć kolekcję zabytkowych pojazdów konnych i akcesoriów podróżnych z przełomu XIX i XX wieku.  (fot.)  (fot.).
 • Ogród rokokowy
 • Z kopcem widokowym zwanym Parnasem, z kurtynami ziemnymi, szpalerowymi gabinetami i korytarzami  (fot.)  (fot.).
 • Park krajobrazowy
 • Otacza pałac i łączy się w naturalny sposób z łęgami nadwarciańskimi  (fot.). Obecnie ma powierzchnię około 27 ha. Na jego terenie rosną słynne rogalińskie dęby  (fot.)  (fot.)  (fot.).
 • Kościół-mauzoleum
 • Mauzoleum to swoisty hołd złożony Marcelemu Lubomirskiemu, żołnierzowi armii napoleońskiej, który poległ w 1809 roku podczas oblężenia Sandomierza. We wnętrzu znajdują się tylko trzy sarkofagi. W jednym spoczywa Roger Raczyński, w drugim jego żona Konstancja z Lachmanów, w trzecim ostatni męski członek rodu, Edward Bernard Raczyński.  (fot.)  (fot.).
Zwiedzanie pałacu jest płatne, w grupach z przewodnikiem. Przy wejściu do pałacu każdy odwiedzający otrzymuje bezpłatnie audioprzewodnik. Wstęp do ogrodu i parku jest bezpłatny.


Rogalin jest wsią w gminie Mosina, w powiecie poznańskim, w województwie wielkopolskim. Położony jest nad rzeką Wartą. Miejscowość leży w odległości około 20 km na południe od Poznania.
Przez Rogalin przebiega droga wojewódzka nr 431 (Mościenica-Dębina).


10.2016


Na podstawie stron internetowych: Muzeum Narodowe w Poznaniu - Oddział Pałac w Rogalinie oraz Pałace Wielkopolski - Rogalin.Aktualizacja 29.10.2016


Pałac Raczyńskich

Pałac Raczyńskich

Pałac Raczyńskich

Pałac Raczyńskich

Wnętrza pałacu Raczyńskich

Wnętrza pałacu Raczyńskich

Wnętrza pałacu Raczyńskich

Wnętrza pałacu Raczyńskich

Powozownia

Powozownia

Ogród rokokowy

Ogród rokokowy

Park krajobrazowy

Park krajobrazowy

Rogalińskie dęby

Rogalińskie dęby

Mauzoleum

Mauzoleum

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300Muzeum Narodowe w Poznaniu - Pałac w Rogalinie
Pałac w Rogalinie w Wikipedii
Pałace Wielkopolski - Rogalin