Strona główna     Galeria zdjęć     




Czasem warto wyrwać się z zadymionego i hałaśliwego miasta, aby spokojnie odpocząć na łonie przyrody. Takich miejsc jest bardzo wiele, ale często o nich nic nie wiemy lub nie potrafimy znaleźć. Takim właśnie miejscem jest Puszcza Kozienicka, pozostałość olbrzymiej niegdyś Puszczy Radomskiej, ograniczonej rzekami: Pilicą (od północy), Wisłą (od wschodu), Iłżanką (od południa) i Szabasówką (od zachodu).
W Puszczy Radomskiej często bywał król Władysław Jagiełło, który upodobał sobie to miejsce na polowania. Dziś możemy ruszyć królewskim śladem do źródełka, u którego jak głosi legenda, często gasił pragnienie...



Puszcza Kozienicka Rezerwat "Źródło Królewskie"



Rezerwat "Źródło Królewskie" utworzono w 2000 roku, obejmuje zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce w Puszczy Kozienickiej (Nadleśnictwo Kozienice) i zajmuje powierzchnię 29, 67 ha. Jest to rezerwat leśny, częściowy, utworzony w celu ochrony lasów liściastych (z olszą czarną na siedlisku olsu jesionowego), lasów mieszanych (z dębem szypułkowym), naturalnych bagien i kośnych łąk w dolinie Zagożdżonki oraz naturalnych źródeł i wycieków wodnych na krawędzi tarasu nadzalewowego tej rzeki.
W rezerwacie występuje 201 gatunków roślin z 65 rodzin. Są to m.in. objęte ochroną ścisłą: wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, skrzyp olbrzymi, widłak jałowcowaty czy lilia złotogłów oraz gatunki objęte ochroną częściową: kruszyna pospolita, kopytnik pospolity, marzanka wonna, konwalia majowa i kalina koralowa. Na terenie rezerwatu można także zaobserwować miejsca występowania bobrów.
Puszcza Kozienicka, będąca wówczas częścią olbrzymiej Puszczy Radomskiej, wielokrotnie gościła polskich królów, którzy upodobali sobie polowania na tych terenach. Według legendy to właśnie z jednego z miejscowych źródeł pił wodę sam król Władysław Jagiełło i stąd wzięła się nazwa rezerwatu. Obecnie źródełko zostało obmurowane murkiem z piaskowca. Miejscowi nazywają go "Źródłem miłości", a bogata w związki mineralne woda jest bardzo smaczna i orzeźwiająca  (fot.).
Na terenie rezerwatu została w 2003 roku wytyczona ścieżka edukacyjna o nazwie "Królewskie Źródła" o długości około 3 km. Ścieżka przebiega przez drzewostany leśnictwa Kociołki, a na długości około 500 m biegnie wzdłuż rzeczki Zagożdżonki, częściowo drewnianymi pomostami  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Na trasie ścieżki, oprócz pomostów, znajdują się wiaty, miejsca do obserwacji ptaków oraz punkty widokowe. Ścieżka składa się z trzech łączących się fragmentów, które można zwiedzać również oddzielnie, a jej przejście zajmuje około 1 godziny. Na trasie usytuowane są tablice informacyjne oraz 11 punktów tematycznych:
  • Kolejka wąskotorowa
  • Drzewostan zagospodarowany
  • Las o charakterze naturalnym
  • Przełom Zagożdżonki
  • Gony bobrowe
  • Królewskie Źródła
  • Ochrona przyrody
  • Jak rośnie las
  • Sposób odnawiania lasu
  • Stare spały
  • Ochrona lasu przed szkodliwymi owadami
Dzięki punktom tematycznym poznamy m.in. charakterystykę Kozienickiego Parku Krajobrazowego, wydarzenia z historii Puszczy Kozienickiej, bogactwo przyrodnicze Puszczy oraz zapoznamy się z podstawowymi zasadami zachowania się w lesie.

Wstęp na teren rezerwatu jest bezpłatny. Dojazd do rezerwatu od strony Radomia (33 km) lub Kozienic (11 km) drogą wojewódzką nr 737. Za miejscowością Augustów (jadąc od strony Radomia) należy skręcić w prawo, w leśną drogę wiodącą po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej (droga przeciwpożarowa nr 302). Po około 3,5 km dojeżdżamy do polany z zadaszonymi stołami, gdzie znajduje się niewielki parking. Samochód można również pozostawić na bardzo małym parkingu przy drodze nr 737 i pieszo dojść do rezerwatu. Tuż obok parkingu znajduje się pomnik ku czci poległych w Puszczy Kozienickiej i Stromeckiej żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich X Dywizji Piechoty Armii Łódź.
Z polany należy przejść około 300 m dawnym nasypem kolejki wąskotorowej w kierunku niegdysiejszego mostu kolejowego nad Zagożdżonką. Przy moście, po prawej stronie, znajduje się punkt widokowy na rozlewiska Zagożdżonki  (fot.), a po lewej stronie rozpoczynają się pomosty biegnące wzdłuż rzeczki.






08.2014


Na podstawie stron internetowych: Rezerwat w Wikipedii, Nadleśnictwo Kozienice.




Aktualizacja 20.08.2014






Rezerwat Źródło Królewskie

Rezerwat Źródło Królewskie

Rezerwat Źródło Królewskie

Rezerwat Źródło Królewskie

Rezerwat Źródło Królewskie

Rezerwat Źródło Królewskie

Rezerwat Źródło Królewskie

Rezerwat Źródło Królewskie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ38




Nadleśnictwo Kozienice
Rezerwat w Wikipedii
Kozienicki Park Krajobrazowy