RADOMSKIE POMNIKI


Radom nie jest może miastem bogatym w pomniki, nie ma tu dużych, monumentalnych obelisków. Jednak, jak w każdym polskim mieście i miasteczku, także i tu znajdują się przeróżne pomniki, obeliski, kamienie, upamiętniające zarówno znanych ludzi, jak i organizacje czy wydarzenia.

W Radomiu znajdziemy pomniki poświęcone znanym Polakom, nawet niekoniecznie związanym z naszym miastem. Jest tu pomnik Jana Kochanowskiego z córką Urszulką, nierozerwalnie związanego z Ziemią Radomską, podobnie jak i Jacka Malczewskiego, Józefa Brandta, pułkownika Dionizego Czachowskiego czy księdza Romana Kotlarza, ale też pomnik Fryderyka Chopina, który nie miał żadnych związków z Radomiem. Są też pomniki poświęcone Janowi Pawłowi II czy Prymasowi Tysiąclecia kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Są pomniki poświęcone różnym organizacjom, na przykład organizacji Wolność i Niezawisłość czy Solidarności. Są pomniki upamiętniające poległych strażaków, żołnierzy-górników zmuszanych przez władze komunistyczne do katorżniczej pracy w kopalniach węgla kamiennego, uranu i kamieniołomach. Pod kościołem Garnizonowym odbudowano przed kilkoma laty Grób Nieznanego Żołnierza. Jest Pomnik Katyński, pomnik pamięci Sybiraków i radomian zamordowanych w obozach koncentracyjnych.Są wreszcie pomniki najbardziej radomskie: pomnik, a właściwie kamień węgielny pod pomnik, w hołdzie wszystkim poległym i skrzywdzonym radomianom, którzy uczestniczyli w robotniczych protestach 25 czerwca 1976 roku (w tym miejscu 4 czerwca 1991 roku modlił się Jan Paweł II) i pamiątkowe krzyże i kamienie w miejscu, gdzie przed wiekami rodził się Radom - na wzniesieniu zwanym Piotrówką.
Są też takie miejsca w Radomiu, gdzie niegdyś stały pomniki. Dziś tylko niektórzy pamiętają, co upamiętniały. Nie ma już na szczęście olbrzymiego pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który stał na Placu Jagiellońskim, zwanym wtedy Placem Zwycięstwa. Nie ma już mniejszego pomnika również poświęconego sowieckiej armii, który stał na skraju parku Kościuszki, na wprost Urzędu Wojewódzkiego. Oba te pomniki można jednak zobaczyć na terenie cmentarza prawosławnego przy ulicy Warszawskiej.

Oprócz pomników, które sfotografowałem, w Radomiu znajdują się jeszcze inne pomniki, m.in.:
- Jana Pawła II na terenie Wyższego Seminarium Duchownego,
- pomnik poświęcony zamordowanym radomianom na terenie cmentarza na Firleju,
- dwa pomniki na terenie Fabryki Broni poświęcone pamięci robotników pomordowanych w czasie II wojny,
- pomnik poświęcony pamięci Żydów pomordowanych w latach 1942-45 na Firleju,
- pomnik żołnierzy polskich poległych w latach 1919-20,
- pomnik żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku,
- Stanisława Wernera i inne...
Zapraszam na spacer szlakiem radomskich pomników :-)


Powrót do strony głównej
Powrót do Radomia