Strona główna     Galeria zdjęć     


Arystokraci to mieli dobrze... Nie tylko byli bogaci, ale mogli też mieszkać w takich pięknych pałacykach, jak ten w Promnicach ;-)
Myśliwski pałacyk Hochbergów położony jest niezwykle malowniczo nad brzegiem jeziora, w zaciszu lasu i aż trudno uwierzyć, że to tereny Górnego Śląska, a tuż obok leży duże, hałaśliwe miasto.
Promnice Pałacyk myśliwski HochbergówHistoria Promnic rozpoczyna się w XVI wieku, kiedy biskup wrocławski Baltazar von Promnitz zakupił tereny Wolnego Państwa Pszczyna, w skład którego wchodziły tereny Promnic. Później tereny te były w posiadaniu rodziny Anhaltów, a następnie Hochbergów. Pierwszy pałac wybudowano w latach 1760-1766 przez Jana Adama Promnitza. W 1861 roku, w miejscu będącego prawie w ruinie dworku Promnitzów, książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg kazał wybudować nową rezydencję - pałac myśliwski. Powstała budowla była w stylu neogotyku angielskiego z wpływami niemieckimi. Pałacyk zaprojektował nadworny architekt Hochbergów, Olivier Pavelt. We wrześniu 1867 roku budynek spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach, jednak już w 1868 roku pałacyk został odbudowany i w tej formie pozostaje do dziś. Nowy pałac posiadał dodatkowe wykusze w pomieszczeniach parteru oraz dodatkowe wieże. Wewnątrz wybudowano duże reprezentacyjne, kręte schody  (fot.)  (fot.), wprowadzenie także ogrzewanie parowe.
Książę Hochberg wybudował pałac w Promnicach z myślą o gościach zapraszanych na polowania w Puszczy Pszczyńskiej. Bywali tu m.in. Wilhelm I von Hohenzollern, król pruski i Wilhelm II, cesarz niemiecki. Pałacyk bardzo lubiła także żona Jana Henryka XV Hochberga, Maria Teresa Oliwia Cornwalis West czyli po prostu księżna Daisy. Księżna wprowadziła w pałacyku wiele zmian nadając wnętrzom lekkości poprzez wprowadzenie mebli z jasnymi obiciami oraz malując ściany na jasne kolory. Zainstalowano też małą windę do transportu potraw i wprowadzono elektryczność. W 1864 roku na dziedzińcu pojawiła się figura przedstawiająca patrona myśliwych, św. Huberta z jeleniem  (fot.)  (fot.). Rzeźba inspirowana była postacią księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI. Święty ubrany jest w tunikę za kolana, a na plecach ma zarzuconą skórę niedźwiedzia. Na prawym ramieniu ma zawieszoną torbę myśliwską i łuk. Figura jest dziełem słynnego wówczas rzeźbiarza Jana Jandy.
W dwudziestoleciu międzywojennym stawał się coraz bardziej zadłużony, a znaczna część dobytku została sprzedana na licytacjach. W 1938 roku majątek został przekazany państwu jako część opłaty spadkowej, którą musieli uiścić synowie zmarłego Jana Henryka XV, aby objąć spadek po nim. Podczas II wojny światowej stacjonowali tam żołnierze niemieccy, a później rosyjscy, ale pałac na szczęście nie ucierpiał. Po wojnie pałacyk zarządzany był przez Okręgowy Zarząd lasów Państwowych w Katowicach. Od 1967 roku pieczę nad pałacem sprawowało Ministerstwo Górnictwa. W 2003 roku budynek stał się własnością Skarbu Państwa. W tym samym roku odbyło się tam spotkanie prezydentów Polski, Węgier, Słowacji i Czech. Obecnie w zameczku znajduje się restauracja i hotel "Noma Residence".

Pałac wzniesiony jest z cegły i drewna, ma trzy kondygnacje. Bryłę budynku urozmaicają wykusze, facjaty i wieżyczki  (fot.)  (fot.)  (fot.). W północno-zachodnim narożniku znajduje się ośmioboczna wieża zwieńczona szpiczastym hełmem  (fot.). Zasadnicza część budynku nakryta jest dachem dwuspadowym z facjatą oraz lukarnami doświetlającymi wnętrza. Obok pałacyku znajdują się również inne budynki - stajnia, wozownia i leśniczówka  (fot.).
Teren wokół pałacu, jak i sam pałac jest ogólnie dostępny. Za zgodą obsługi można również pochodzić po wnętrzu  (fot.)  (fot.)  (fot.), jednak należy zapłacić za wjazd na teren rezydencji.


Pałac jest położony malowniczo na południowym brzegu Jeziora Paprocańskiego na terenie wsi Kobiór (gmina Kobiór, powiat pszczyński, województwo śląskie).
Według stanu z 2008 wieś Kobiór liczyła 5900 mieszkańców. Wieś leży w odległości około 7 km na południe od Tychów.


02.2018


Na podstawie stron internetowych: Pałacyk myśliwski w Wikipedii oraz Strona hotelu Noma Residence.Aktualizacja 04.02.2018


Pałacyk myśliwski Hochbergów

Pałacyk myśliwski Hochbergów

Pałacyk myśliwski Hochbergów

Pałacyk myśliwski Hochbergów

Pałacyk myśliwski Hochbergów

Pałacyk myśliwski Hochbergów

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Pałacyk myśliwski Hochbergów w Wikipedii
Strona hotelu Noma Residence
www.slaskie.travel - pałacyk myśliwski w Promnicach
zabytek.pl - pałac myśliwski w Promnicach