Strona główna      Galeria zdjęć      Historia      Najciekawsze miejsca     



Poreč nie jest może tak urokliwy jak Rovinj, ale jest równie atrakcyjnie położony na Adriatykiem. No i ma kapitalny wręcz zabytek światowej klasy, czyli bazylikę Eufrazjusza z VI wieku. Jak wiele miasteczek na Istrii zabytkowa część miasta złożona z wąskich, brukowanych bajecznie kolorowych uliczek jest zachwycająca i wprost zachęca do niespiesznych spacerów.
No i jeszcze coś - w Poreču jedliśmy najlepsze lody na Istrii w Gelateria Fontana przy głównej ulicy miasta Decumanus :-)





Poreč (Parenzo) Historia


Poreč został założony prawdopodobnie przez plemię Ilirów w V wieku p.n.e. W II p.n.e. (177) osadę podbili Rzymianie i nazwali Julia Parentinum. Podczas panowania cesarza Juliusza Cezara w I wieku n.e., gród został oficjalnie ogłoszony miastem. Działała tu wówczas wspólnota chrześciajńska, która za czasów cesarza Dioklecjana uległa zagładzie. Stracono wtedy pierwszego biskupa istryjskiego, męczennika św. Maura, a wcześniej św. Eleuteriusza. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego w 476 roku miasto przeszło najpierw pod panowanie Ostrogotów, a od 539 roku tereny te przypadły Cesarstwu Bizantyjskiemu. Lata rządów Bizancjum (539-788) to okres, kiedy Poreč przeżywał duży rozwoj. Właśnie wtedy wybudowano słynną Bazylikę Eufrazjusza, miejsce śmierci św. Maura, która w 1997 roku została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Po 788 roku miasto przeszło we władanie Imperium Franków. Po rozpadzie imperium Poreč miał status niezależnego miasta, który utracił w 1267 roku na rzecz Republiki Weneckiej. Okres panowania Wenecjan, to czas wielu wojen i innych plag, m.in. epidemii. W 1797 roku upada Republika Wenecka i władzę w mieście obejmują Austriacy. Z krótką przerwą, kiedy w 1806 roku miasto przejmuje Napoleon, Poreč aż do końca I wojny światowej należy do Cesarstwa Austro-Węgierskiego. W 1861 roku, kiedy Istria zyskała status regionu autonomicznego ze stolicą w Poreču, działał tu Parlament Istrii, który zbierał się na obrady w dawnym kościele franciszkanów.
Po I wojnie światowej całą Istrię zajmują Włosi, a po zakończeniu II wojny światowej Poreč należy do Jugosławii. Po wojnie domowej i rozpadzie Jugosławii, Poreč wchodzi w skład niepodległej Chorwacji.

Poreč (wł. Parenzo) położony jest na półwyspie Istria, nad Adriatykiem, w żupanii istryjskiej.
Według danych z 2021 roku miasto liczyło około 8800 mieszkańców. Miasto leży w odległości około 35 km na północ od Rovinja.






Poreč (Parenzo) Najciekawsze miejsca


  • Bazylika Eufrazjusza  (fot.)  (fot.)
  • To najcenniejszy zabytek miasta wpisany w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jeden z najlepiej zachowanych przykładów sztuki bizantyjskiej w Chorwacji. Bazylikę zaczęto budować już w 553 roku z inicjatywy ówczesnego biskupa Eufrazjusza, w miejscu, jak głosi legenda, śmierci św. Maura. Jest to trójnawowa bazylika nakryta drewnianym stropem. Nawy boczne oddzielone są od nawy głównej szeregiem filarów o pięknie zdobionych kapitelach  (fot.).
    Najciekawszym elementem wnętrza jest zamknięcie apsydy ołtarzowej, której zwieńczenie pokrywa mozaika z Matką Boską na tronie z Dzieciątkiem na ręku. Przy Matce Bożej stoją dwaj aniołowie, a z lewej i prawej podchodzą święci z darami, wśród których jest św. Maur i biskup Eufrazjusz z makietą bazyliki w rękach  (fot.). Kompozycję uzupełnia łuk z medalionami z wizerunkiem Baranka Bożego oraz postaciami dwunastu świętych kobiet, które zginęły śmiercią męczeńską, a wyżej wyobrażenie Chrystusa siedzącego na globie ziemskim z 12 apostołami. Jezus trzyma otwartą księgę z łacińskim tekstem "Ego sum lux vera" (Jestem prawdziwym światłem)  (fot.). W pasie poniżej kopuły znajdują się dwie duże mozaiki ze scenami z ziemskiego życia Maryi. Pierwszą z nich jest Zwiastowanie, drugą jest Nawiedzenie, gdzie Maryja spotyka Elżbietę.
    Ołtarz jest obudowany pięknym inkrustowanym cyborium, wspartym na czterech marmurowych kolumnach, które powstało dużo później niż bazylika, bowiem dopiero w XIII wieku  (fot.). W bazylice znajduje się również sarkofag z relikwiami św. Maura  (fot.). Ciekawostką jest fakt, że relikwie zostały skradzione przez Genuańczyków i do bazyliki wróciły dopiero w 1934 roku.

    Kompleks bazyliki Eufrazjusza obejmuje samą bazylikę, a także baptysterium, atrium, pałac biskupi i pozostałości budowli sakralnych i mozaik, które pochodzą z okresu od III do V wieku. Wejście do bazyliki jest słabo wyeksponowane, gdyż schowane jest między domami.
    Do wnętrza dostajemy się najpierw przez bramę w formie łuku z mozaiką Chrystusa rozpiętego pomiędzy sąsiednimi budynkami  (fot.). Właściwą świątynię poprzedza kwadratowe atrium z bizantyjskimi kolumnami  (fot.), z którego do bazyliki wchodzi się w prawo, po lewej stronie jest ośmioboczne baptysterium z V wieku  (fot.), nad którym wznosi się kwadratowa XVI-wieczna dzwonnica  (fot.), z której możemy podziwiać panoramę miasta  (fot.). W środku baptysterium, w podłodze, znajduje się chrzcielnica i wciąż odbywają się tam chrzty, ale już z wykorzystaniem nowszej chrzcielnicy. Z tego miejsca można też wejść do Pałacu biskupiego.
    I jeszcze taka ciekawostka - bazylika nie jest właściwie bazyliką, jest to katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

  • Pałac biskupi
  • Pochodzi z połowy XIII wieku. Dziś mieści tu Muzeum Sztuki Sakralnej, gdzie eksponuje się m.in. fragmenty mozaik z III wieku (część najstarszych mozaik z III i IV wieku znajduje się na zewnątrz)  (fot.)  (fot.), a także zabytki z okresu późnobizantyńskiego i ze wczesnego średniowiecza  (fot.)  (fot.).

  • Stare Miasto  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Starówka w Poreču położona jest na półwyspie zbliżonym kształtem do prostokąta o wymiarach 500x250 m, a układ urbanistyczny wytyczony jeszcze przez Rzymian obowiązuje również dziś. Stare Miasto obiegają promenady spacerowe, a osią jest ulica Decumanus, wytyczona oczywiście przez Rzymian, biegnie ona od Trg Slobode  (fot.) do Trg Marafor  (fot.), który leży w miejscu dawnego rzymskiego forum. Ulicę Decumanus przecina ulica Gundulica, czyli dawna rzymska Cardo Maxmimus. Przy ulicy Decumanus można podziwiać wiele pięknych kamieniczek i najładniejszych w mieście pałaców.
    Oprócz tych dwóch głównych ulic stanowiących jakby kręgosłup Starego Miasta, jest tu jeszcze wiele małych wąskich uliczek, a wszystkie pełne są restauracji, kawiarni, lodziarni czy sklepów z pamiątkami. Aby poczuć magię tego miasta koniecznie należy spokojnie pospacerować po Starówce odkrywając różne kolorowe zaułki. Zgubić się tu nie da, bowiem jakbyśmy się nie kręcili po uliczkach Starówki i tak w końcu wyjdziemy gdzieś na nabrzeżnej promenadzie  (fot.) :-)

  • Dom Romański  (fot.)
  • Dom Romański to trzypoziomowy, kamienny dom, który powstał w XIII wieku. Drewniany balkon został dobudowany w późniejszym okresie.

  • Dom Gotycki  (fot.)
  • Pochodzi z XV wieku.

  • Dom Parafialny (Kanonika)  (fot.)
  • Zbudowany w 1251 roku w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki, jest najstarszym domem romańskim w Poreču, który zachował się w pierwotnym kształcie. Jest to najpiękniejszy przykład świeckiej architektury romańskiej w Poreču. Do dziś pozostaje siedzibą proboszczów parafii Poreč.
    Przy wejściu przez oryginalny kamienny portal widnieje rok budowy, a na pierwszym piętrze znajduje się szereg biforiów.

  • Pałac Sinčić
  • Zbudowany w 1719 roku, jest największy w Poreču. Obecnie znajduje się tu Muzeum Regionalne, najstarsze na Istrii, założone już w 1884 roku. W muzuem znajdują się cenne znaleziska archeologiczne z Poreča i okolic, od czasów prehistorycznych aż do współczesności, a także dokumenty historyczne i zabytkowa biblioteka.

  • Dom Dwóch Świętych  (fot.)
  • Kamienica w stylu romańskim z przełomu XIV i XV wieku. Nazwa pochodzi od płaskorzeźb dwóch świętych na fasadzie, które prawdopodobnie zostały przeniesione z innego budynku  (fot.).

  • Pałac Zuccato
  • Pierwotnie w stylu romańskim, przebudowany w XV wieku. Obecnie mieści się tam galeria.

  • Kościół MB Anielskiej  (fot.)
  • Zbudowany w XVIII wieku (1770), w miejscu wcześniejszego romańskiego kościoła. Wewnątrz znajdują się barokowe ołtarze oraz dzieła włoskich mistrzów sztuki.

  • Gotycki Pałac Lion  (fot.)  (fot.)
  • Zbudowany w 1473 roku w stylu weneckim. Należał do jednej z najzamożniejszych rodzin Poreča, której nazwisko nie jest znane do dzisiaj. Posiada on dwa potrójne okna (triforia) wykonane w stylu weneckim.
    Nazwa pałacu nie jest przypadkowa, bowiem w fasadzie zostały umieszczone figurki lwów.

  • Ruiny świątyń Marsa i Neptuna  (fot.)  (fot.)
  • Są to ruiny świątyń z I wieku i znajdują się na końcu półwyspu za dawnym forum, czyli dzisiejszym Trg Marafor. Za czasów rzymskich był to jeden z największych zespołów świątyń na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Zespół składał się m.in. z Wielkiej Świątyni poświęconej prawdopodobnie Marsowi i świątyni Neptuna.
    Dzisiaj z zespołu świątyń pozostały tylko skromne resztki.

  • Okrągła Baszta  (fot.)
  • Zbudowana w 1475 roku w pobliżu wcześniejszej budowli, która nie zachowała się do dziś. Wewnątrz wieży zachowały się otwory strzelnicze i oryginalne strome kamienne schody.
    Wewnątrz baszty znajduje się dziś kawiarnia.

  • Wieża Północna  (fot.)
  • Została zbudowana w 1473 roku, obecnie zrujnowana, oczekuje na renowację. Na zewnętrznych murach widać otwory strzelnicze. Łączy się z częścią zachowanych murów od południa, podczas gdy łukowate wejście do miasta, w którym mieściły się bramy miejskie, jest widoczne od północy.

  • Baszta Pięcioboczna (Pentagonalna)  (fot.)
  • Została wzniesiona w 1447 roku na fundamentach wcześniejszej średniowiecznej wieży, zbudowanej na ruinach starożytnej wieży z inicjatywy ówczesnego zarządcy weneckiego Nicolo Liona. Na zewnętrznej ścianie, blisko szczytu wieży, znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca św. Marka i zawierająca imiona Ivana i Lazara de Pari, budowniczych wieży.
    Dzisiaj mieści się tu restauracja, a na dachu znajduje się taras widokowy.

  • Parlament Istrii  (fot.)
  • Parlament obradował w latach 1861-1897 w dawnym gotyckim kościele franciszkanów z XIII wieku. Kościół został zdekonsekrowany prawdopodobnie podczas krótkiego panowania Francuzów w 1806 roku. Wewnątrz zachowały się mozaiki podłogowe i barokowy sufit ozdobiony freskami.
    Obecnie odbywają się tu różne imprezy kulturalne i uroczyste posiedzenia miejscowych władz.

  • Mury obronne  (fot.)
  • Mury obronne miasta niestety nie przetrwały w całości do naszych czasów. Najlepiej zachowane fragmenty zachowały się od strony północnej w pobliżu nadmorskiej promenady.

  • Budynek teatru  (fot.)
  • Został zbudowany w 1887 roku jako Teatro Giuseppe Verdi. Jego fasada zachowała swój oryginalny wygląd.

  • Ratusz  (fot.)
  • Zbudowany w 1910 roku.

    Na pobliskiej wyspie Sveti Nikola (św. Mikołaja) znajduje się jedna z najstarszych latarni morskch w Chorwacji zbudowana w 1402 roku.







09.2024


Na podstawie stron internetowych: www.myporec.com i Poreč w Wikipedii po chorwacku oraz przewodnika Beaty i Pawła Pomykalskich Chorwacja. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza Rewasz 2017.




Aktualizacja 14.09.2024






Kompleks bazyliki Eufrazjusza

Kompleks bazyliki Eufrazjusza

Wnętrze bazyliki Eufrazjusza

Wnetrze bazyliki Eufrazjusza

Dom Dwóch Świętych

Dom Dwóch Świętych

Uliczka Starego Miasta

Uliczka Starego Miasta

Dom Gotycki

Dom Gotycki

Kościół MB Anielskiej

Kościół MB Anielskiej

Okrągła Baszta

Okrągła Baszta

Uliczka Starego Miasta

Uliczka Starego Miasta

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




www.myporec.com
Poreč w Wikipedii po chorwacku
crolove.pl - Poreč
historiansjourneys.com - Poreč
naszepodroze.edu.pl - Poreč
mynaszlaku.pl - Poreč
www.istra.hr - Poreč
visitporec.croatia.pl - Poreč