Strona główna     Galeria zdjęć     


Tuż obok polskiej granicy w małym czeskim miasteczku, na wysokim wzgórzu górującym nad miastem, stoi zamek, który warto zobaczyć przy okazji odwiedzin u naszych braci Czechów.
Piękne wnętrza, a niektóre naprawdę robią wrażenie, pokazują jak wyglądał zamek w czasach panowania dwóch rodzin: Piccolomini i Schaumburg-Lippe. A po odwiedzinach w zamku można też zatrzymać się na chwilę na lody na rynku w Nachodzie, skąd zamek prezentuje się niezwykle ładnie i dostojnie :-)




Czechy Zamek Nachod



Pierwsza wzmianka o Nachodzie pochodzi z 1068 roku. Czeski książę Vratislav II zorganizował wówczas wybory biskupa praskiego w pobliskim Dobeninie. Zamek prawdopodobnie został zbudowany około 1250 roku przez Hrona Načeratic. Zamek miał strzec drogi lądowej z Pragi do Polski. Potomkowie Hrona byli w posiadaniu Nachodu do 1316 roku, kiedy to skonfiskowano go za powstanie przeciwko królowi Janowi Luksemburskiemu. W 1325 roku kolejnymi właścicielami zostali Berkovie z Dubu. W 1414 roku Nachod został przejęty przez Bočka z Kunštátu i Podiebradów, a w 1427 roku oddziedziczył go przyszły król czeski Jerzy z Podiebradów.
Podczas wojen husyckich zamek opanowali husyci. W 1544 roku zamek otrzymał Zygmunt Smiřický, pochodzący z jednej z najbogatszych rodzin w Czechach. W latach 1544-1614 zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez włoskich architektów. W 1623 roku zamek został sprzedany rodzinie Trčkých z Lipy.
Po zamordowaniu hrabiego Adama Erdmanna Trčki z Lipy i jego szwagra Albrechta von Wallensteina w 1634 roku, cesarz Ferdynand II za pomoc w ich usunięciu, przekazał zamek w ręce włoskiego szlachcica Ottavio Piccolominiego. Piccolomini w latach 1650-1656 rozpoczął barokową przebudowę zamku. Rodzina Piccolomini posiadała majątek do 1783 roku.
Przez kilka kolejnych lat zamek był w posiadaniu Desfourów, od których w 1792 roku kupił go książę kurlandzki i żagański Petr Kuronský. Książę założył tu teatr, organizował spektakle operowe i sztuki teatralne, sprowadzał śpiewaków. Po śmierci księcia, zamek w 1800 roku, odziedziczyła jego córka, księżna Kateřina Vilemína Zaháňská. Po jej śmierci, w 1840 roku zamek otrzymał Octavián Lippe, a w 1842 roku przeszedł na własność niemieckiego rodu książęcego Schaumburg-Lippe. Pierwszym właścielelem majątku z tego rodu został książę Jerzy Wilhelm Schaumburg-Lippe, który zakupił go dla swojego syna Wilhelma Karla Augusta. Majątek księcia przejął poźniej jego drugi syn, Bedrich. Rodzina Schaumburg-Lippe była w posiadaniu Nachodu do końca II wojny światowej. Bedrich Schaumburg-Lippe zmarł w grudniu 1945 roku w Kudowie Zdrój, a jego ciało zostało pochowane na cmentarzu w Nachodzie.
W czerwcu 1945 roku cały majątek został skonfiskowany i przekazany administracji państwa czeskiego. Od 2001 roku jest chroniony jako narodowy zabytek kultury, zarządzany przez Narodowy Instytut Zabytków.

Obecnie zamek jest udostępniany do zwiedzania. Przewodnicy opowiadają o zamku w języku czeskim, polscy turyści otrzymują wraz z biletami kilkunastostronicową broszurę w języku polskim. Bilety wydawane są na określone godziny, zwiedzanie rozpoczyna się zwykle na dziedzińcu obok kas biletowych. Zorganizowane są cztery trasy zwiedzania, na które należy nabyć osobne bilety. Obecnie (2023) są to następujące trasy:
  • Zamek za czasów rodziny Piccolomini  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Trasa obejmuje reprezentacyjne pomieszczenia na pierwszym piętrze zamku z historycznymi wnętrzami z okresu XVII i XVIII wieku. Historyczne wnętrza nawiązują do okresu kiedy właścicielem Náchodu był generał cesarski Ottavio Piccolomini i inni członkowie tego włoskiego rodu.
    Podczas zwiedzania obejrzymy kolekcję barokowych gobelinów  (fot.), kolekcja martwych natur kwiatowych i myśliwskich, galerię portretów rodzinnych Piccolominich, część zbiorów biblioteki zamkowej, prywatny apartament Ottavio II, a także jego matki Anny Wiktorii.
    Czas zwiedzania to około 50 minut.

  • Zamek za czasów rodziny Schaumburg-Lippe  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.)
  • Trasa obejmuje wnętrza na drugim piętrze z czasów kiedy właścielami Nachodu była rodzina Schaumburg-Lippe. Przewodnicy opowiedzą historię Wilhelma Karla Augusta i jego żony Bathildis Amalgunde, którzy mieszkali w zamku wraz z dziećmi w drugiej połowie XIX wieku. Wnętrza mają wygląd z XIX wieku, można też obejrzeć unikatowe malowane stropy belkowe z połowy XVII i XVIII wieku.
    Czas zwiedzania to około 50 minut.

  • Wieża  (fot.)
  • Wieżę można zwiedzać bez przewodnika. W przypadku bardzo złej pogody wieża jest niedostępna. Czas zwiedzania to około 30 minut.
    Z wieży mamy całkiem ładny widok na miasteczko i okolicę  (fot.)  (fot.). Rynek w Nachodzie możemy także podziwiać z tarasu widokowego na zewnątrz zamku  (fot.).

  • Trasa dla dzieci
  • Trasa tylko w języku czeskim.


W dawnej zamkowej fosie możemy spotkać niedźwiedzia brunatnego Ludwika wykupionego w 1994 roku z cyrku  (fot.). Parking dla samochodów znajduje się około 100 metrów od zamku. Za parkowanie można zapłacić zarówno w koronach czeskich, jak i w złotówkach. Do zamku można także dojść z rynku w Nachodzie, jednak wiąże się to z pokonaniem sporej ilości schodów.
Po zwiedzaniu zamku warto jeszcze zajrzeć do samego miasta. Nad rynkiem góruje zamek, który jest stąd bardzo dobrze widoczny  (fot.). Ciekawym obiektem jest neorenesansowy Nowy Ratusz z początku XX wieku  (fot.)  (fot.), stary ratusz  (fot.), kościół św. Wawrzyńca  (fot.)  (fot.), figura św. Trójcy  (fot.) czy figura wszechobecnego w tych rejonach św. Nepomucena  (fot.). Na rynku jest też ławeczka czeskiego pisarza Josefa Škvoreckiego, który urodził się w Nachodzie  (fot.).
Na rynku, tuż obok ratusza, można kupić całkiem niezłe lody :-)


Zamek znajduje się w miejscowości Nachod, w kraju hradeckim w Czechach. Miasto leży nad rzeką Metuje, dopływem Łaby. Miasteczko liczy około 20000 mieszkańców.
Nachod jest położony tuż obok polskiej granicy w odległości około 7 km na południowy zachód od Kudowy Zdroju.






07.2023


Na podstawie stron internetowych: Zamek Nachod w Wikipedii i Strona zamku w Nachodzie.



Aktualizacja 08.07.2023






Zamek w Nachodzie

Zamek w Nachodzie

Zamek w Nachodzie

Zamek w Nachodzie

Zamek w Nachodzie

Zamek w Nachodzie

Zamek w Nachodzie

Zamek w Nachodzie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300





Zamek Nachod w Wikipedii
Strona zamku w Nachodzie
tymrazem.pl - zamek w Nachodzie
Strona miasta Nachod
www.krajoznawcy.info.pl - zamek w Nachodzie