Strona główna      Galeria zdjęć      Historia      Najciekawsze miejsca     



Motovun to stare miasteczko położone, jak wiele innych na Istrii, na szczycie wzgórza. Mimo niewielkich rozmiarów znajduje się tu całe mnóstwo zabytkowych budowli, a z murów miejskich roztaczają się wspaniałe widoki na dolinę rzeki Mirny.
A wiecie, że Motovun nazywany bywa chorwacką stolicą trufli? Podobno trufle zbierane w lasach nieopodal miasta są najlepsze w całej Chorwacji. W okolicy jest również wiele winnic, a produkowane tutaj lokalne wina mają swoich zagorzałych wielbicieli. My też nie oparliśmy się tym opowieściom i wina z Motovunu trafiły do naszej kolekcji ;-)





Motovun (Montona) Historia


Miejscowość powstała na szczycie stromego wzgórza (272 m n.p.m.) nad doliną rzeki Mirny. Pierwsze osady zbudowali tam Ilirowie i Celtowie. Nazwa miasta pochodzi od celtyckiego słowa montona, czyli miasto na wzgórzu.
Na miejscu dawnej ilirijskiej osady Rzymianie zalożyli obóz wojskowy, któy rozwinął się w miasto. Pierwsza wzmianka o mieście Motovun pochodzi z dokumentu rękopisu Zgromadzenia Risana z 804 roku (Placitum of Riziano). W 1278 roku Motovun wszedł w skład Republiki Weneckiej i w jej składzie pozostawał aż do upadku republiki. W średniowieczu Motovun był komunikacyjnym centrum Istrii. W XIII wieku i XIV wieku miasto otoczono murami i zbudowano wieże. Od 1797 roku znalazł się pod rządami Austro-Węgier. Po I wojnie światowej miasto pozostawało pod administracją włoską, a po II wojnie światowej, podobnie jak cała Istria, znalazł się w Jugosławii. Od 1991 roku Motovun wchodzi w skład Republiki Chorwacji.
Miasto składa się jakby z trzech części. Na szczycie wzgórza mieści się jego najstarsza część, poniżej znajduje się tzw. "Podgrađe" (chorw.), a najnowsza część (chorw. "Gradiciol") schodzi na zbocze.

Najlepiej dojechać do Motovunu własnym samochodem. Jadąc do Motovunu, kilka kilometrów od miasta, przy samej szosie znajduje się punkt widokowy z przepięknym widokiem. Krótki postój w tym miejscu i podziwianie wspaniałej panoramy miasta, to obowiązkowy punkt każdej wycieczki  (fot.). Duży parking w Motovunie znajduje się u stóp wzgórza, skąd do miasteczka kursuje specjalny autobus (w cenie biletu jest kurs tam i z powrotem). Poza sezonem turystycznym można wjechać wyżej na wzgórze i zaparkować w pobliżu cmentarza i dawnego klasztoru serwitów, a stąd przespacerować się pieszo uroczymi uliczkami do najstarszej części miasteczka  (fot.)  (fot.).
Parkowanie oczywiście płatne.


Motovun (wł. Montona) położony jest w północnej części półwyspu Istria, w żupanii istryjskiej. Według danych z 2021 roku miasto liczyło około 900 mieszkańców. Miasto leży w odległości około 35 km na północny wschód od Poreča.






Motovun (Montona) Najciekawsze miejsca


    Na starym mieście w Motovunie znajduje się aż 26 zabytków i dlatego miasto znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  • Plac Andrea Antico  (fot.)  (fot.)

    • Kościół św. Stefana  (fot.)  (fot.)  (fot.)
    • Obecny kościół został zbudowany w latach 1580-1614 w miejscu porzednich świątyń. Dzisiejszy kształt uzyskał pod koniec XVIII wieku.

    • Dzwonnica  (fot.)
    • Dzwonnica przy kościele św. Stefana ma 27 metrów wysokości i została zbudowana w XIII wieku jako główna wieża i punkt obserwacyjny miasta. Była kilkukrotnie przebudowywana, by w końcu stać się dzwonnicą.
      Dzwonnica stanowi świetny punkt widokowy na okolicę, jeśli oczywiście trafimy na godziny jej otwarcia.

    • Pałac miejski  (fot.)
    • Pałac Miejski został zbudowany w XIII wieku. Ratusz, oprócz funkcji publicznej, był również ważnym elementem systemu obrony miasta. Pałac Miejski w Motovunie jest najlepiej zachowanym romańskim budynkiem publicznym w Istrii i całej Chorwacji. Mimo licznych modyfikacji zachodnia fasada budynku nadal zawiera oryginalne romańskie biforium.

    • Pałac Polesini
    • Pałac Polesini pochodzi z XVIII wieku. Zamieszkiwały go pokolenia najbogatszego rodu patrycjuszy z Motovun, który zarządzał dużymi kompleksami gruntów w rejonie Zamask, Motovunski Novak i Poreč. Od XVIII wieku przedstawiciele rodu nosili tytuł markiza.
      Obok pałacu znajduje się zabytkowa studnia z XV wieku  (fot.). Obecnie w pałacu znajduje się hotel i restauracja.

  • Mury obronne  (fot.)  (fot.)
  • Najstarsze zachowane mury miejskie pochodzą z XI i XII wieku, kiedy to zbudowano wysokie mury z wieżami. Dodatkowe fortyfikacje powstały XIII wieku. Na początku XV wieku Motovun miał kształt gotyckiej warowni z nową bramą miejską. W XVI wieku bastiony zostały dodatkowo wzmocnione, a klasztor Serwitów został dodany do systemu fortyfikacji wraz z nowym bastionem. W XVII wieku część murów została zburzona w wyniku traktatu pokojowego między Austrią a Republiką Wenecką. Z murów obronne możemy podziwiać wspaniałe widoki na dolinę rzeki Mirny  (fot.)  (fot.)  (fot.).
    Od kilku lat wejście na część murów jest płatna, bilety można kupić w punkcie IT naprzeciwko kościoła św. Stefana.

  • Nowa Brama  (fot.)  (fot.)
  • Zgodnie z inskrypcją wyrytą nad portalem wyjściowym, wieża, zwana Nową Bramą uzyskała nazwę po przebudowie w 1607 roku. Wieża jest połączona z Pałacem Miejskim, a przez niego z murami.
    W bramie znajdują się zachowane stare kamienne tablice z różnych okresów historii miasta oraz płaskorzeźba lwa weneckiego  (fot.).

  • Loggia miejska
  • Loggia znajduje się na placu Josefa Ressela. Loggia została po raz pierwszy wymieniona jako obiekt publiczny w 1331 roku.

  • Plac Josefa Ressela  (fot.)
  • Plac Josefa Ressela powstał między pałacem miejskim a wysokim murem drugiego pierścienia murów miejskich. Obszar ten był kluczowym punktem w systemie fortyfikacji. Dziś stanowi piękny punkt widokowy na okolicę.

  • Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP  (fot.)
  • Kościół znajduje się przy wejściu do dzielnicy Gradiciol i jest częścią klasztoru zbudowanego w XVI wieku przez zakonników Sług NMP, zwanych także Serwitami, który działał do 1790 roku. W 1749 roku obok kościoła zbudowano 15-metrową dzwonnicę. W podłodze kościoła znajduje się szereg grobowców zamożnych rodzin Motovun.

  • Główna brama miejska  (fot.)  (fot.)
  • Główna brama miejska prowadzi z dolnego placu cytadeli, najstarszej części miasta, na górny plac przez łukowe przejście. Zbudowana w XVI wieku.

  • Kościół św. Antoniego z Padwy i św. Cypriana  (fot.)
  • Zbudowany w XV wieku obok wieży i bramy łączącej przemieście Borgo z barbakanem. W połowie XIX wieku został gruntownie odnowiony.

  • Kościół św. Jana Chrzciciela i NMP "Od Bramy"  (fot.)
  • Kościół wzniesiono w 1521 roku na miejscu wcześniejszej świątyni przed bramą gotycką, przed wjazdem do przedmieścia Borgo. W 1898 roku dobudowano do niego 15-metrową dzwonnicę. Na środku kościoła wzniesiono ołtarz z obrazem Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, który według tradycji ukazał się właśnie tutaj na drzewie figowym.

  • Przedmieście Borgo  (fot.)  (fot.)
  • Przedmieście Borgo rozwijało się od XIV wieku i do XVII wieku było otoczone murami, z których zachowały się jedynie fragmenty oraz "gotycka brama"  (fot.) w pobliżu kościoła św. Jana Chrzciciela i NMP Od Bramy. Przez Borgo przechodzi ulica z gęsto ustawionymi po obu stronach budynkami mieszkalnymi.
    Oprócz zabudowy mieszkalnej w Borgo znajduje się także kościół św. Antoniego z Padwy i św. Cypriana oraz przytułek.

  • Przytułek  (fot.)
  • Przytułek (szpital) w Motovunie istniał już w średniowieczu, a lekarz oraz farmaceuta pracowali w mieście już w 1331 roku. Budynek zbudowany w 1622 roku, zarządzany był przez lekarza, który wraz z chirurgiem znajdował się na liście płac miasta.










01.2025


Na podstawie stron internetowych: Motovun w Wikipedii po chorwacku, visitmotovun.croatia.hr oraz Izba Turystyczna Gminy Motovun (hr) i przewodnika Beaty i Pawła Pomykalskich Chorwacja. Przewodnik, Oficyna Wydawnicza Rewasz 2017.




Aktualizacja 25.01.2025






Panorama Motovunu

Panorama Motovunu

Staromiejska uliczka

Staromiejska uliczka

Nowa Brama

Nowa Brama

Kościół św. Stefana

Kościół św. Stefana

Plac Andrea Antico

Plac Andrea Antico

Kościół św. Antoniego z Padwy i św. Cypriana

Kościół św. Antoniego z Padwy i św. Cypriana

Mury obronne

Mury obronne

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300




Izba Turystyczna Gminy Motovun (hr)
Motovun w Wikipedii
Motovun w Wikipedii po chorwacku
visitmotovun.croatia.hr
zamieszkali.pl - Motovun
www.odkrywamyinterior.pl - Motovun
ochorwacji.pl - Motovun
cromania.pl - Motovun
crolove.pl - Motovun
Strona gminy Motovun (hr)