Strona główna    Galeria zdjęć 1    Galeria zdjęć 2    Historia    Najciekawsze miejsca   Wrześniowe morze, podobnie jak to z kwietnia i maja, lubię najbardziej... Nie ma wtedy przytłaczających tłumów turystów, jest ciszej i spokojniej. Nie zawsze jest ciepło, bo pogoda bywa nad wyraz kapryśna, ale nawet jeżeli jest sztorm, nawet jeżeli leje deszcz, to zawsze można znaleźć chwilę do długiego spaceru brzegiem morza. A wtedy, oprócz kilku takich samych wariatów jak ja i Asia, towarzyszą nam tylko krzykliwe mewy i dostojne łabędzie...
I jak tu nie lubić wrześniowego morza w Darłowie...
Darłowo Historia


Darłowo leży w województwie zachodniopomorskim u ujścia Wieprzy do Bałtyku. To największe miasto powiatu sławieńskiego, liczy około 15 000 mieszkańców.

Pierwszy gród istniał tu już w XI wieku i wchodził w skład księstwa zachodniopomorskiego, następnie Darłowo należało do księcia gdańskiego Świętopełka. Prawa miejskie Darłowo uzyskało w roku 1312. Po okresie panowania Brandenburgów, w 1347 roku miasto przeszło we władanie Bogusława V, zięcia Kazimierza Wielkiego, księcia z dynastii Gryfitów, który w 1352 roku rozpoczął budowę zamku będącego siedzibą książąt słupskich. W roku 1412 miasto zostało pełnoprawnym członkiem Hanzy i był to okres prawdziwego rozkwitu miasta i portu.
W 1382 roku na zamku w Darłowie urodził się Eryk, zwany Pomorskim - najstarszy syn księcia słupskiego Warcisława VII i Marii Meklemburskiej. W latach 1389-1442 król Norwegii, w latach 1397-1439 król Danii i Szwecji. W wyniku intryg Eryka kolejno detronizowano w Danii (1439), Szwecji (1441) i Norwegii (1442). Rozpoczął wówczas grabieżcze wyprawy przeciwko miastom duńskim i szwedzkim, napadał też statki tych państw czym zasłużył sobie na miano ostatniego wikinga Bałtyku. W roku 1449 powrócił do Darłowa i objął rządy po Bogusławie IX. Rozbudował Zamek Książąt Pomorskich, wybudował kaplicę św. Gertrudy. Zmarł w Darłowie 4 kwietnia 1459 roku, obecnie jego sarkofag znajduje się w kościele Mariackim.
W 1637 roku zmarł ostatni książę zachodniopomorski Bogusław XIV. Zamkiem władała jego żona Elżbieta, a po jej śmierci w 1653 roku, Darłowo przeszło w ręce brandenburskich Hohenzollernów. Epidemie i pożary (1679, 1722) spowodowały zastój miasta, trwający aż do drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to odbudowano i zmodernizowano port. W roku 1885 wybudowano latarnię morską.
W roku 1945 miasto zostało włączone do Polski.
Darłowo Najciekawsze miejsca


 • Zamek Książąt Pomorskich
 • Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, rozbudowany został w latach 1449-1459 przez Eryka Pomorskiego. To jedyny w Polsce nadmorski zamek w stylu gotyckim (fot.) (fot.) wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysoką na 24 metry.
  Obecnie w zamku ma siedzibę muzeum. Możemy zobaczyć m.in. dawną kaplicę z bogato zdobioną amboną (fot.) fundacji księżnej Elżbiety, ostatniej księżnej zamku. Jednym z cenniejszych eksponatów jest także kopia mapy Pomorza powstałej na zamówienie Filipa II na początku XVII wieku. Według legendy na zamku do dziś ukryty jest skarb pozostawiony przez króla Eryka ;-)

 • Kościół Mariacki
 • Budowę kościoła (fot.) (fot.) rozpoczęto w roku 1321. W roku 1394 z fundacji księcia Bogusława VIII wzniesiono wieżę kościelną, a następnie zakrystię i kaplice boczne.
  W kościele znajdują się sarkofagi (fot.) książąt pomorskich: Eryka Pomorskiego (króla Danii, Norwegii i Szwecji), Elżbiety, żony Bogusława XIV (księżniczki duńskiej) i księżnej Jadwigi, szwagierki Elżbiety. Jednym z cenniejszych zabytków kościoła jest drewniana ambona wykonana około 1700 roku przez pomorskich snycerzy (fot.). Od 1992 roku w kościele rozwija się kult Matki Bożej Fatimskiej, której figura została ukoronowana przez Jana Pawła II w Rzymie 2 czerwca 1993 roku. Obok kościoła, na dawnym przykościelnym cmentarzu, znajdują się stare nagrobki przeniesione tu z cmentarzy różnych wyznań z Darłowa i okolic (fot.) (fot.) (fot.).

 • Ratusz
 • Budynek w stylu barokowym (fot.) (fot.) (fot.), przebudowany w 1725 roku po wielkim pożrze w roku 1722. Przed ratuszem stoi fontanna z 1919 roku z Pomnikiem Rybaka, dzieło wybitnego rzeźbiarza Wilhelma Grossa (fot.), postawionym ku czci ludzi morza.
  Ratusz stoi przy ładnie odnowionym rynku (plac Tadeusza Kościuszki) (fot.) (fot.) (fot.). Na rogu Placu i ulicy Powstańców Warszawskich stoi pomnik Stanisława Dulewicza, pierwszego powojennego bumistrza Darłowa (fot.).

 • Brama Kamienna
 • Jedyna brama miejska z XIV wieku zachowana z pierwotnego założenia murów obronnych w skład których wchodziły 4 bramy (fot.) (fot.).

 • Kaplica św. Gertrudy
 • Jedyny kościół na Pomorzu w stylu gotyku skandynawskiego (fot.). Pochodzi z XV wieku. Zbudowana na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem, nakryta dachem namiotowym z iglicą. We wnętrzu fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego. Okna kościoła są podobne do bulajów dawnych statków.

 • Kaplica św. Jerzego
 • Gotycka budowla, wchodząca w skład dawnego szpitala św. Ducha dla trędowatych (fot.) (fot.). Pochodzi z XV wieku. Kościół jest murowany, jednonawowy, na planie prostokąta, prezbiterium zakończone jest półkoliście. Od zachodu przylega do niego niewielka, kwadratowa wieża.

 • Latarnia morska
 • Zbudowana w 1885 roku, później wielokrotnie przebudowywana. Obecnie to najniższa latarnia na polskim wybrzeżu, ma 22 metry wysokości (fot.), (fot.). Zasięg światła to 15 mil morskich. Latarnia udostępniona jest do zwiedzania.
  Panorama z latarni morskiej jest tutaj - klik, klik, klik. Więcej o latarni na mojej stronie poświęconej latarniom morskim na polskim wybrzeżu.

 • Most rozsuwany
 • Zbudowany w 1988 roku w miejsce starego drewnianego zwodzonego mostu. Łączy dzielnice Darłowa: Darłówko Wschodnie i Darłówko Zachodnie. Jedyny w Polsce most rozsuwany, podnoszony, aby statki i kutry mogły wypłynąć w morze. Z mostu mogą korzystać tylko piesi.

 • Elektrownia wiatrowa
 • Znakomicie widoczna z plaży (fot.), składa się z 9 dużych i 6 mniejszych wiatraków. Większe wiatraki mają 118 metrów wysokości.


09.2009


Na podstawie stron internetowych: Darłowo - portal turystyczno-informacyjny, Darłowo w Wikipedii oraz przewodnika Polska według internautów, wyd. Bezdroża 2009.
Aktualizacja 19.09.2015

Morze w Darłowie

Morze w Darłowie

Latarnia morska

Latarnia morska

Wejście do portu

Wejście do portu

Morze w Darłowie

Morze w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

Pomnik Rybaka

Pomnik Rybaka

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki

Kaplica św. Gertrudy

Kaplica św. Gertrudy

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Canon PowerShot A85Oficjalna strona Darłowa
Darłowo - portal informacyjny
Darłowo w Wikipedii
Portal turystyczno-informacyjny
Zamek Książąt Pomorskich