Strona główna     Galeria zdjęć     


Pałac w Mierzęcinie nie jest może aż tak stary, jak inne, ale wyróżnia się bardzo ciekawą bryłą i otoczeniem. Możemy tutaj pospacerować po ładnym parku z ogrodem japońskim, a w pobliżu jest także całkiem spora winnica. A po spacerze możemy oczywiście, jeśli zechcemy rzecz jasna, spróbować win wyprodukowanych z tutejszych winogron.




Mierzęcin Pałac rodziny von Waldow



Pałac w Mierzęcinie zbudowano jako siedzibę rodu von Waldow w latach 1861-1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow. Majątek w Mierzęcinie von Waldow nabyli w drugiej dekadzie XVIII wieku. Okresem największej rozbudowy majątku był początek XX wieku, powstały wówczas nowe budynki gorzelni oraz kompleksu folwarcznego.
Po zakończeniu II wojny światowej, którą zarówno pałac, jak i budynki folwarku przetrwały niemal nienaruszone, majątek von Waldow przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. W latach 1945-1952 w pałacu mieścił się dom dziecka dla dzieci upośledzonych, prowadzony przez siostry zakonne, a później Państwowy Dom Dziecka, który funkcjonował do 1959 roku. W tym roku utworzono w Mierzęcinie Państwowe Gospodarstwo Rolne, a wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze. W 1991 roku przeniesiono biura i zlikwidowano przedszkole, a budynki ostatecznie opuszczono w 1992 roku. Przez kolejnych 6 lat opuszczony budynek niszczał coraz bardziej...
W lipcu 1998 roku pałac wraz z folwarkiem został zakupiony przez polską firmę NOVOL. W latach 1999-2001, staraniem nowych właścicieli, gmach pałacu poddano gruntownej renowacji. W ramach prac wymieniono dach i całą stolarkę, a w ponad 80% stropy z drewnianych na ceramiczne. Przeprowadzono prace izolacyjne, tynkarskie i sztukatorskie. Oficjalne otwarcie Pałacu Mierzęcin nastąpiło 13 września 2002 roku.  (fot.)  (fot.)  (fot.)

Obecnie w pałacu i zabudowaniach folwarcznych znajduje się ekskluzywny hotel, dwie restauracje, stadnina koni, winiarnia oferująca wina z własnej winnicy.

Obok pałacu rozciąga się ponad 15 hektarowy park z ogrodem japońskim. Położony jest na podłużnym wyniesieniu terenu, opadającym tarasami od pałacu w kierunku zachodnim i północnym ku podmokłej dolinie Strugi Mierzęckiej. Założenie parkowe związane jest ściśle z pałacem, posadowionym na wyniesieniu terenu, z fasadą od wschodu. Kompozycja przestrzenna parku obejmuje parter ogrodowy z fontanną przed pałacem  (fot.), od której prowadzi główna aleja parkowa  (fot.), kończąca się na skrzyżowaniu dwunastu dróg. Po stronie północno wschodniej i głównej alei parkowej znajduje się podłużna polana widokowa z altaną lipową na skraju. W części wschodniej parku usytuowany jest cmentarz rodowy z mogiłami ostatnich właścicieli z rodziny von Waldow.
Od strony zachodniej park opada tarasami ku stawowi i rzece. W tym miejscu powstał ogród japoński ze stylową architekturą i wyspą, na której stoi latarnia japońska  (fot.)  (fot.)  (fot.)  (fot.). Starodrzew parkowy to buki, dęby, platany, lipy, graby i wiązy, wśród których jest ponad 20 pomników przyrody.
Po wojnie park został zapuszczony, zniszczeniu uległy aleje, a staw zarósł i zamienił się w bagno. Dopiero po 1998 roku park został zrewaloryzowany, odtworzono wówczas sieć dróg, wprowadzono stylową architekturę ogrodową i posadzono kilkanaście tysięcy roślin.

Winnica położona jest nad Jeziorem Mierzęcińskim i zajmuje obszar 8,75 ha, co daje jej trzecie miejsce w Polsce. Pierwszych nasadzeń dokonano w 2004 roku, obecnie jest to ponad 35 tysięcy krzewów winorośli rosnących na rozległym, łagodnym zboczu oraz na terenie płaskim, na wysokości około 60 m n.p.m.


Pałac znajduje się w miejscowości Mierzęcin, w gminie Dobiegniew, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, województwie lubuskim. Wieś leży nad rzeką Mierzecka Struga, w odległości około 55 km na północny wschód od Gorzowa Wielkopolskiego. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 161.




08.2022


Na podstawie strony internetowej: strona pałacu w Mierzęcinie.



Aktualizacja 21.08.2022






Pałac w Mierzęcinie

Pałac w Mierzęcinie

Pałac w Mierzęcinie

Pałac w Mierzęcinie

Pałac w Mierzęcinie

Pałac w Mierzęcinie

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300





ziemialubuska.pl - pałac w Mierzęcinie
Strona pałacu w Mierzęcinie