Strona główna     Galeria zdjęć     
Kolejny stary, drewniany kościółek... Naprawdę stary, bo pochodzi z XVI wieku, ale pięknie odnowiony i zadbany. To jedna z tych świątyni, w których człowiek czuje się bliżej nieba...Miechowa Kościół św. JackaKościół został zbudowany w 1529 roku, początkowo jako kaplica. W 1628 roku został przebudowany z inicjatywy Baltazara von Frankenberga, właściciela Proślic, Ciecierzyna i Miechowej. Do kaplicy, zaadaptowanej na prezbiterium, dobudowana została nawa. W 1753 roku wybudowano wieżę o konstrukcji słupowej, którą nakryto późnobarokowym hełmem z latarnią. W połowie XVI wieku kościół został przejęty przez ewangelików i był w ich posiadaniu do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej został zwrócony kościołowi katolickiemu.
Kościół był wielokrotnie odnawiany w latach: 1753, 1911, 1941, 1958, 1997-1999 oraz 2005-2006. W latach 80-tych XX wieku wymieniono gont, a w latach 90-tych XX wieku na ścianach prezbiterium i zakrystii położono nowe tynki oraz wykonano betonową wylewkę. W 2008 roku świątynia została laureatem ogólnopolskiego konkursu "Zabytek zadbany".

Kościół jest budowlą o konstrukcji zrębowej, jednonawową, orientowaną, której ściany zewnętrzne szalowane są deskami w układzie pionowym i zamkniętą dwukalenicowym dachem krytym gontem. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią.
Wewnątrz świątyni strop płaski. W prezbiterium fazowa belka o charakterze tęczowej z rozetą, ozdobiona splotami winnego grona  (fot.). Drzwi z kruchty do nawy od wewnętrznej strony ozdobione są ornamentem okuciowym, a drzwi do zakrystii ornamentem płomienistym i małżowinowym. Chór muzyczny drewniany z prostokątną wysuniętą przed lico częścią środkową połączony jest z emporami biegnącymi wzdłuż ściany południowej i północnej oraz z lożą lokatorską  (fot.). Empory i chór wsparte są na 8 profilowanych słupach. Ażurowe balustrady wycinane w kształt balasków ozdobione są motywami roślinnymi  (fot.). Wnętrze kościoła pokryte jest dekoracją malarską z motywami wici roślinnej i niebem na stropie  (fot.).
Jednolite renesansowe wyposażenie w większości wykonane zostało w 1628 roku. Jest to m.in. ołtarz z obrazem Sądu Ostatecznego, chrzcielnica  (fot.), ambona zdobiona malowanymi postaciami św. Piotra i Pawła oraz czterech Ewangelistów  (fot.), ława kolatorska o malowanym przedpiersiu, stolarka okienna i drzwiowa, którą zdobi dekoracja malarska, kartusze herbowe Frankenbergów z XVII wieku.
Kościół należy do parafii św. Augustyna w Kostowie w dekanacie Trzcinica, diecezji kaliskiej. Świątynia położona jest na Szlaku Kościółków Drewnianych Powiatu Kluczborskiego.

Miechowa leży w gminie Byczyna, powiecie kluczborskim, w województwie opolskim. Wieś położona jest w odległości około 26 km na północ od Kluczborka.


03.2019


Na podstawie strony internetowej: Kościół św. Jacka w Wikipedii.
Aktualizacja 16.03.2019


Kościół św. Jacka w Miechowej

Kościół św. Jacka w Miechowej

Kościół św. Jacka w Miechowej

Kościół św. Jacka w Miechowej

Kościół św. Jacka w Miechowej

Kościół św. Jacka w Miechowej

Wszystkie zdjęcia wykonane aparatem Panasonic Lumix DMC-FZ300
Kościół św. Jacka w Wikipedii
Parafia św. Augustyna w Kostowie
www.kosciolydrewniane.pl - kościół w Miechowej